!قسمت دهم:قالي 145 متري عمو اوغلي تجلي تلفيق دوسبك و ظهور سبكي جديد

2011.04.21
عبدالله احراري پژوهشگر و عضو انجمن علمي فرش ايران

قسمت اول I قسمت دوم I قسمت سوم I قسمت چهارم I قسمت پنجم I قسمت ششم I قسمت هفتم I قسمت هشتم I قسمت نهم I قسمت دهم I

بدون شك استاد عبدالمحمد عمواوغلي صاحب يكي از معتبر ترين برندهاي مشهور فرش ايران در تاريخ معاصر است،خلاقيت و نبوغ اين استا د مسلم آذري كه در مشهد زاده شده و مهارت بافندگي را از پدرش محمد كهنمويي آموخته بر هيچكس پوشيده نماند و در كوتاهترين زمان ممكن به دربار پهلوي رسيد ، سفارشات بزرگي را از شخص شاه و نزديكان دربار دريافت نمود.در فرشهاي عمواوغلي آميزه اي از بهترينها را شاهد هستيم،تراكم زياد منجمله بافت فرشهايي كه در هر متر مريع افزون بر يكصد مقاط(1200000گره) وجود داشته در كنار استفاده از بهترين مواد اوليه و جلوه رنگهاي طبيعي از جمله فنوني بوده كه عمو اوغلي از تبريز با خود آورده و يا بعضا" همانند رنگهاي طبيعي از پتانسيلهاي مشهد استفاده نمود.
اما بخش قابل توجهي از جذابيتهاي فرشهاي عمواوغلي طرحها و نقوش آن است كه توسط طراح شهيري همچون عبدالمجيد صنعت نگار كه اصالت كرماني داشته و در مشهد سكونت داشت در اختيار عمواوغلي قرار گرفت و استاد بخوبي نقطه نظرات عمواوغلي را رعايت نمود،
طرحها و نقوش صنعت نگار كه در اذهان دوره كلاسيك كرمان را يادآوري مي نمايد با خلاقيتهاي همه جانبه و نبوغ عمواوغلي عجين شد و سبكي نوين را در قالي مشهد بنيانگذاري نمود تا ما خراسانيها و كل ايرانيان و مردم جهان پس از گذشت قريب به هشتاد سال از بافت اين فرشها هنوز هم به آن افتخار كنيم و ياد كليه عوامل موثر در بافت اين فرشها بالاخص عمواوغلي را گرامي بداريم
ضمن تشكر از سايت اتحاديه قالي تبريز با هم خبر نمايش عمومي اين فرش رامرور مي نماييم:
"نمايش قالی 145 متری عمواوغلي در مجموعه سعدآباد
تاریخ درج خبر : سه شنبه, 30 فروردين 1390 منبع خبر: روابط عمومی اتحادیه قالی تبربز
اين قالی نفيس سفره خانه بزرگ كاخ ملت در اندازه 145 مترمربع بافته شده است. بافت اين قالی با گره فارسي و نوع مواد مصرفي پرز و تاروپود آن نخ و پنبه است. رنگ زمينه سرمه اي با حاشيه لاكي است و طراح آن عبدالحميد صنعت نگار، يكي از طراحان معروف كرماني در آن زمان بوده است.
تعداد گره هاي آن در دسيمتر مربع 10 هزار و تاريخ بافت آن حدود سال 1310 تخمين زده شده است.
در مركز ترنج قالی يك ستاره 8 پر قرار دارد و اطراف آن يك گل شاه عباسي ترسيم شده و بر فراز آنها 4 گل شاه عباسي ديگر نقش بسته، سطح اصلي ترنج از سه طرح اسليمي هاي دهن اژدری، اسليمي ماري يا ابر چيني و شاخه پيچ ها با يك ريشه با گل هاي شاه عباسي و شاخه برگ ها در متن ترنج جلوه گري ميكند.
محمد كهنوني اهل کهنمو آذربايجان روستايي مابين اسكو و كندوان با اشتغال در حرفه نساجي و ابريشم بافي و تجارت از توليدكنندگان صاحب نام تبريزي بود.
وي در سال 1250 هجري قمري وارد مشهد شد و ضمن تغيير شهرت خود از كهنمويي به عمواوغلي حرفه نساجي را رها كرد و به كار توليد و بافت قالي روي آورد؛ محمد اوغلي صاحب دو پسر به نام عبدالمحمد و عليجان شد كه هر دو فرزند او نيز در امر توليد قالي در مشهد به فعاليت پرداختند.
استاد عبدالحميد عمواغلي در كنار بزرگان توليد و طراحي قالي ايران از چهره هاي انگشت شمار است كه به هنر قاليبافي ارزش و اعتلاي ويژه اي بخشيد؛ وي به همراه برادرش در كارگاه هاي متعدد قاليبافي بكار پرداخت و بيشتر كارگاه هاي او در روستاهاي محمودآباد طرقبه، درخش و شانديز قرار داشت.
استاد عبدالمحمد عمواغلي در تهيه نقشه هاي منحصر به فرد و رنگ آميزي مواد مورد استفاده در قاليبافي، تبحر خاصي داشت. ایشان از مواد رنگرزای: قرمز دانه، نيل پرطاووسي، برگ مو و پوست گردو استفاده می نمودند.
قالی نفيس عمواوغلي با طرح شيخ صفي، در وسيع ترين تالار كاخ ملت كه سفره خانه اي به وسعت 220مترمربع است، در معرض ديد عموم قرار دارد. "

مطالب خواندنی دگر
 تاریخچه فرش خراسان
 نگاهي به تاريخچه فرش عمواوغلي
  خراسان و قالی آن از نگاه منابع و مواخذ مختلف فارسی
 شناسايي قالي هاي خراسان ، عمواوغلي و تاريخ فرش بافي در مشهد
 قالي 145 متري عمو اوغلي تجلي تلفيق دوسبك و ظهور سبكي جديدسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو