本文へジャンプ

2010/05/23


 سند جهانى شدن اتحاديه فرش دستبافت ايران در ژاپن در روز اختتامیه همایش گره چهارصد ساله ایران و ژاپن


توكيو - سفير جمهوري اسلامي ايران در ژاپن در مراسم اختتاميه موزه فرشهاي نفيس ابريشمي گفت: از طريق وزارت امور خارجه ودگر سفرای ایران در كشورهاى اروپايى و آمريكايى.باخبر گرديده اند.دست اندركاران و دیگر اتحادیه های قالى دستباف ايرانى با شوق و شعف فراوان و اعتماد به نفس بدست آورده بنابر این اين اقدام شجاعانه اتحاديه فرش دستبافت ايران در ژاپن.تقاضاهاى متعدد خود را براى حمايت از سوى مسئولين كشورمان جهت برپايى موزه اى نظير آنچه كه در كشور ژاپن براى اولين بار در تاریخ فرش ایران برگزارگرديد.ارسال نموده اند.
اتحاديه فرش دستبافت ايران در ژاپن.ضمن ابراز خشنودى از اين خبر و عرض تبريك به همه ايرانيان ساكن ژاپن.خصوصا دست اندركاران و دلسوزان هنر قاليبافى ايران.وظيفه ميداند از صمیم قلب اعلام نمايد كسب اين افتخار بزرگ(جهانى شدن)را مديون حمايتهاى شجاعانه و بى دريغ دكتر عراقچى بوده و از ايشان تشكر مينمايد.
همچنين اتحاديه فرش دستبافت ايران در ژاپن.بدينوسيله رسما اعلام مينمايد.درصورت تقاضاى دگر اتحادیه های محترم از كشورهاى.انگلستان.آلمان.فرانسه و ديگر كشورهاى اروپايى و آمريكايى.استفاده از تجربيات اين اتحاديه براى برپايى موزه هاى مشابه آنچه به وقوع پيوست.باكمال ميل جهت ارتقاع و معرفى هرچه بيشتر هنر قاليبافى ايران.همكارى هاى(معقول و قانونى)را معمول خواهد داشت.
دکتر سيدعباس عراقچي روز یکشنبه در آستانه اختتام نمایش گره چهارصد ساله ایران و ژاپن با بيان اين كه با تلاشهاي انجام شده براي نخستين بار موزه فرش ايران ‪ ۲۰‬قطعه از بهترين فرشهاي نفيس و تاريخي خود را به خارج از كشور اعزام ‌كرد، افزود: اين فرشها كه همگي از فرشهاي ابريشمي بودند از ‪ و براي مدت يك ماه درهمایش گره چهارصد ساله ایران و ژاپن موزه ابريشم توكيو به نمايش در آورد برای اولین بار بود که توانست در تاریخ فرش ایران به خارج راه یابند
وي اضافه كرد: با هماهنگيهاي انجام شده با اتحاديه فرش دستبافت ايران در ژاپن در موزه ابرايشم ژاپن يك مجموعه بسيار زيبا ، نفيس و جذابي از فرهنگ و هنر هنرمندان ايراني در طول تاريخ گذشته و معاصر يعني فرش ايراني را در معرض ديد شهروندان ژاپني علاقه مند به فرهنگ و هنر ايراني قرار گرفت.
به گفته عراقچي برخي فرشهاي قديمي كه در موزه ابرايشم ژاپن به نمايش درآمد تا ‪ ۴۰۰‬سال قدمت دارند و فرشهاي جديد نيز در طي سالهاي اخير بافته شده اند، اما هركدام از اين فرشها از نفيس و با ارزش هستند.
وي خاطرنشان كرد: در اين نمايشگاه سعي شده است تا تركيبي از انواع فرشهاي ابريشمي ايراني در به نمايش درآمد كه از جمله نمونه‌هايي نيز از فرشهاي دو رو ابريشمي در اين نمايشگاه عرضه ‌شد.
سفير جمهوري اسلامي ايران در ژاپن با بيان اين كه فرشهاي ارايه شده در اين نمايشگاه از بافندگان معتبر و نامدار ايراني است و به برند تبديل شده اند، گفت: اسامي طراحان و بافندگان فرشهاي ابريشمي ايران در كتاب اين نمايشگاه مطرح شده است.
عراقچي، افزود: اقدام بسيار مهم ديگري كه در زمينه برگزاري نمايشگاه فرش ابريشم انجام شده آن است كه يك قطعه فرش با قدمت بيش از ‪ ۴۰۰‬سال كه در ژاپن نگهداري مي‌شود از شهر تاريخي كيوتو به اين موزه منتقل ‌شد.
به گزارش ايرنا، "سيد عباس عراقچي" روز يکشنبه در مراسم اختتاميه نمايشگاه فرشهاي نفيس ابريشمي در موزه ابريشم شهر بندري يوکوهاما، دروازه تجارت ژاپن، افزود: در فرش ايراني انواع و اقسام هنرهاي ايرانيان از جمله هنر بافندگي، طراحي، رنگرزي نهفته است و يک پيوندي نيز با مسايل اقتصادي دارد.
عراقچي اظهار داشت: فرش هاي نفيس ايراني وقتي از کشور خارج مي شوند و وارد خانه هاي شهروندان کشورهاي مختلف از جمله ژاپن مي شوند به عنوان يک فرستاده بزرگ فرهنگ، هنر و تمدن کهن ايراني عمل مي کند.
وي خاطرنشان کرد: فرش ايران نخستين سفير اين کشور است که با يک نفوذ و گستره بيشتري در قلب و روح مردم جهان حضور پيدا مي کند و وارد خانه هاي جهانيان مي شود.
وي گفت: فرش ايراني مدام که در جلوي چشم شهروندان خارجي قرار مي گيرد، با حضور خود يک تمدن و فرهنگ چند هزار ساله ايرانيان را به جهان معرفي مي کند.
سفير جمهوري اسلامي ايران در ژاپن با بيان اين که در اهميت و ارزش والاي فرش دستباف ابريشمي ايراني ترديدي نيست، يادآور شد که اين کالاي ارزشمند يک مسئوليت سنگيني را نيز بر دوش ما مي گذارد.
عراقچي افزود: آنچه که فرش دستباف نفيس ابريشمي ايراني دارد براي نام ايران انجام مي دهد يک کار بزرگ و ارزشمند فرهنگي است و ما به عنوان دست اندرکاران تهيه ، توليد و صادر و فروشنده فرش مسئوليت داريم قدر اين فرش را بدانيم و ارزش و احترام آن را حفظ کنيم و حداقل از واردکردن فرش نامرغوب به ژاپن خودداري کنيم.
وي در ادامه با اشاره به خاتمه برگزاري نمايشگاه يک ماهه فرش دستباف نفيس ايراني در موزه ابريشم يوکوهاما گفت: برگزاري نمايشگاه فرش نفيس دستباف ابريشمي ايران درموزه ابريشم يوکوهاما يکي از مراکز مهم نمايشگاهي ژاپن، اقدامي در راستاي شناساندن اين فرهنگ بزرگ و غني، عزت و افتخار ايرانيان است
. عراقچي با بيان اين که هر يک از ما ايرانيان از برپا شدن چنين نمايشگاه فرهنگي غني در اين موزه توانستيم سرمان را بالا بگيريم، اظهار داشت: ورود به اين موزه احساس غرور و افتخار براي هر ايراني ايجاد مي کرد و غرور و عزت ايراني را نه تنها به رخ شهروندان ژاپني بلکه به رخ جهانيان مي کشد.
وي ضمن قدرداني از "سيداحمد شبيري" رييس اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن و اعضاي اين اتحاديه، مرکز ملي فرش و موزه ملي فرش ايران براي برگزاري اين نمايشگاه اضافه کرد: برپايي اين نمايشگاه يک کار بسيار ارزشمند و بزرگ و کاري ماندگار است.
وي افزود: در مدت يک ماه برپايي نمايشگاه فرش هاي نفيس دستباف ابريشمي ايران، هزاران نفر از شهروندان ژاپني با بازديد از اين نمايشگاه از نزديک با فرهنگ و تمدن کهن ايرانيان آشنا شدند، ضمن اين که روزنامه هاي مختلف، راديو و تلويزيون محلي و سراسري ژاپن، به انعکاس برگزاري اين نمايشگاه پرداختند و حضور مقامات ارشد ژاپني در نمايشگاه نيز باعث افتخار و عزت ما بود.
سفير جمهوري اسلامي ايران در ژاپن با بيان اين که اين براي نخستين بار بود که موزه فرش ايران راه خود را به خارج از کشور باز کرد، ابراز اميدواري نمود که اين کار مقدمه اي براي يک حرکت بزرگ شود تا فرش نفيس ايراني در تمام دنيا به نمايش درآيد.
عراقچي گفت: هر قطعه فرش دستباف نفيس ايراني که در خارج از کشور بفروش مي رسد ضمن ايجاد اشتغال در حوزه هاي مختلف بافت فرش در ايران مي شود، يک کار فرهنگي بزرگي است که ارز آوري نيز به دنبال دارد.
وي ابراز اميدواري کرد که برگزاري نمايشگاه فرش هاي دستباف نفيس ابريشمي ايران در موزه ابريشم يوکوهاماي ژاپن گام بزرگي براي آينده اين هنر بزرگ ايراني باشد.
وي خاطرنشان کرد که تجار و بازرگانان ايراني مقيم ژاپن مي توانند با همکاري يکديگر کارهاي بزرگي را در اين کشور انجام دهند که نتيجه آن عايد تمامي دست اندرکاران خواهد شد، ضمن آن که سفارت جمهوري اسلامي ايران در ژاپن نيز آماده حمايت از هر حرکت فرهنگي براي شناساندن فرش و فرهنگ هنر ايراني در اين کشور است. در پايان اين مراسم از جمعي از فعالان عرصه فرش دستباف نفيس ايراني در ژاپن با اهداي لوح سپاس تقدير شد.اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن با همکاری موزه ابریشم ژاپن، عزم را جزم نمود و با حمایت و همت و پشتیبانی دیگر سازمان ها و نهاد های بزرگ و برجسته ی ایرانی و ژاپنی بخصوص سفیر محترم دکتر سید عباس عراقچی و سفارت محترم جمهوری اسلامی ایران در توکیو ، موزه فرش ایران ، مرکز ملی فرش ایران به مدت یک ماه از تاریخ 24/4/2010 لغایت 23/5/2010 موزه ای را درباب فرش و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن تدارک دید پس ازماه ها تلاش و کوشش شبانه روزی سرانجام شاهد برگزاری بزرگترین و تنها موزه فرش ایران در خارج از ایران  شدیم. نمایشگاهی غرور آفرین و ملی موزه ای در خور تحسین برای اولین بار نه تنها در کشوری چون ژاپن بلکه افتخار آفرین و برای اولین بار در دنیاعلاوه براين 20 قطعه از نفيس ترين فرش هاي دستباف ابريشمي تاريخي موزه ملي فرش ايران که براي نخستين بار از کشور خارج شدند، به نمايش درآوردن قالي "سوزن شيرد" بافته شده در عصر صفوي توسط هنرمندان اصفهاني متعلق به مراسم نيمه مذهبي شهروندان ژاپني با عنوان "گيون ماتسوري" در شهر تاريخي کيوتو ژاپن که براي نخستين بار از اين شهر تاريخي براي به نمايش گذاشتن در کنار ديگر دستبافته هاي ابريشمي کهن ايراني در موزه ابريشم به اين همایش گره چهارصد ساله ایران و ژاپن آورده شد، جلوه ديگري از فرهنگ و هنر کهن ايراني را براي علاقه مندان به نمايش گذاشت

دگر مطالب خواندنی برگزاری همایش گره چهارصد ساله ایران و ژاپن - موزه ابریشم ژاپن
 خبر- نخستین سالگرد برپایی همایش گره چهارصد ساله ایران و ژاپن
 خبر-عراقچي بازديد نزديك به 15 هزار نفر ازموزه عشق و علاقه به فرش ايران است
 خبر- تأكيد رييس مركز ملي فرش ايران بر نمايش فرش هاي موزه ايران در ژاپن
 فرش اهدائی سفارت جمهوری اسلامی ایران به موزه ابریشم ژاپن
 خبر- متكي ،برای دست اندرکاران و مدیران فرش کشور آرزوی توفیق نمود
 خبر- گنجینه فرش ایران به دامان میهن بازگشت
 سند جهانى شدن اتحاديه فرش دستبافت ايران در ژاپن در موزه ابریشم ژاپن
 خبر- عراقچي- فرش والاترين سمبل هنر و تمدن بزرگ ايراني است
 خبر- شبيري-موزه ابريشم ژاپن در توسعه روابط فرهنگي ايران و ژاپن بود
 خبر- موزه فرش هاي ابريشمي ايران در ژاپن پايان يافت
 پخش خبر برگزاري موزه فرش ابریشم ژاپن از شبکه تلویزیون دولتی ژاپن
 خبر- نشست خبرنگان رسانه های ژاپنی در موزه ابزیشم ژاپن
 دیدار گروه ها و تورهای دانش آموزی، دانشجویی و سنتی از موزه ابریشم ژاپن
 خبر- تقدير سفير ايران در ژاپن از مركز ملي فرش ايران
 خبر- رييس مركز ملي فرش ايران، مهمان شبكه جهاني الكوثر
 خبر- تابلو فرش دوستی ایران و برزیل رونمایی شد
 خبر- گواهی عضوء افتخاری هیئت مدیره اتاق فکر فرش دستباف ایران
 خبر- فرش ایرانی نماد وحدت و همدلی ملل جهان در اکسپو 2010
 اجرای موسیقی زنده ایرانی روز شنبه May8 2010 در موزه فرش ابریشم
 خبر- نشان خورشید تابان امپراتوري ژاپن بر سینه عبدالرحیم گواهی
 خبر- استقبال شهروندان ژاپني از موزه فرش ابريشم ايران در ژاپن
 خبر- سپاسگزاري جناب آقای مرداسی ریاست محترم مرکز ملی ایران
 پیام مرداسی ریاست محترم مرکز ملی فرش ایران در کتاب موزه ابریشم ژاپن
 حضور رییس مرکز ملی فرش ایران در گفتگوی خبری شبکه جام جم
 خبر- بازگشت جناب آقای پرویز اسکندرپور از ژاپن
 خبر- بازگشت جناب آقای فیصل مرداسی از ژاپن
 خبر- مرداسی حدود 500 ميليون دلار فرش دستباف ايران صادر شده است
 خبر- عراقچي: فرش نفيس ايران نمادي ازهنر ايراني است
 خبر- اسکندرپور،: فرش هاي ايراني جايگاهي بسيار رفيع در نزد تمامي جهان دارد.
 خبر- شبيري، اين نمايشگاه تبادل فرهنگي چهارصد ساله ميان ايران و ژاپن است
 خبر- مشاور نخست وزير ژاپن " فرش ايران" نماد صلح و دوستي ژاپن و ايران است
 خبر-نماينده حزب حاکم ژاپن فرشهاي نفيس ايراني بيانگر فرهنگ غني ايرانيان است
 خبر-رييس موزه ابريشم : فرش هاي ايران هنر، زيبايي و فرهنگ ايرانيان است.
 يک تخته تابلو فرش دستباف ابريشمي توسط داود نژاد به موزه فرش ايران اهدا شد
 جای خالی صباحی در مراسم افتتاحیه موزه ابریشم ژاپن
 كتاب ويژه موزه فرش ابریشم ژاپن منتشر شد
 خبر- ژاپني ها بازار ژاپن از پتانسيل خوبي براي فرش دستباف ايراني برخوردار است
 خبر- ژاپني ها از تماشاي فرش هاي موزه اي ايران شگفت زده اند
 خبر-رايزني رييس مركز ملي فرش ايران با فعالان فرش در ژاپن
 خبر-برای اولین باردر تاریخ خروج فرش از موزه فرش ایران
 خبر- فيصل مرداسي رييس مركز ملي فرش ايران واردژاپن شد
 خبر- حضوررئیس مرکز ملی فرش ایران در ژاپن
 خبر- عراقچي: فرش ايراني مهمترين نماد فرهنگ و هنر غني ايراني است
 خبر- حضور برگزیده ترین عکس های هنری فرش در ژاپن
 خبر- مصاحبه مدير موزه فرش ايرا ن پرويز اسکندرپور خرمي
 گزارش مجمع عمومی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن
 اجرای موسیقی زنده ایرانی در موزه فرش ابریشم توسط روزبه نفیسی دانشجوی دکتری موسیقی
 اطلاعیه دعوت جهت هر چه بهتر برگزاری و تقسیم کارها موزه ابریشم ژاپن
 نمونه پوسترهای طراحی شده موزه ابریشم ژاپن
 هماهنگی جهت امور تبلیغاتی موزه ابرسشم زاپن
 گزارش مجمع عمومی اتحادیه فرش دستباف ایران در مورخه 15 فوریه 2010
 خبر موره فرش ابریشم ایران در ژاپن در پرتابل مرکز ملی فرش ایران
 موزه ابریشم ژاپن
 فراحوان دعوت به همکاری موزه ابریشم ژاپن
 همایش فرهنگی چهارصد ساله ایران و ژاپن در موزه ابریشم ژاپن
 فستیوال گیون- یک قطعه فرش 400 ساله صفويه که همه ساله در ژاپن به نمايش در مي آيد

ردیفسازمان ها و نهاد هایی که برگزاری این موزه فرهنگی هنری بی دریغ اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن را حمایت نمودند
..
1سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو
2استانداری کاناگاو
3سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری ایران
4فرمانداری یوکوهاما
5رادیو و تلویزیون دولتی ژاپن NHK
6مرکز ملی فرش ایران
7اتحادیه فستیوال های کیوتو(Gion Matsuri)
8موزه ملی فرش ایران
9اتحادیه ریسندگان کاناگاوا
10اتحادیه صادرکنندگان فرش ایران
11اتاق فکر فرش دستباف ایران در ژاپن
12اتحادیه فروشندگان فرش تهران
13تلویزیون کاناگاوا TVK
14هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن
15روزنامه کاناگاوا
16مجله گره
17اتحادیه بافندگان یوکوهاما

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن
Persian Carpet Association in Japan

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپن