نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است
قسمت اول

2011.05.08
عبدالله احراري پژوهشگر و عضو انجمن علمي فرش ايران


جشنواره سراسري و نمايشگاه طرح و نقشه فرش دستباف ايران امروز در محل موزه فرش ايران گشايش يافت
اين جشنواره به همت مركزملي فرش ايران و با همكاري موزه فرش ايران؛ شركت پايا و حمايت علمي سازمان همياري اشتغال دانش‌آموختگان و موسسه كار و تامين اجتماعي از 18 تا 25 ارديبهشت ماه با هدف؛ به وجود آوردن زمينه خلاقيت و نوآوري در طرح و نقش در كنار حفظ اصالتهاي اين هنر و همچنين ايجاد انگيزه در ميان هنرمندان به خصوص هنرمندان جوان برگزار مي شود.
از اين بخش خبري كه بگذريم بكرات و منجمله ديروز يكي از دلسوزان فرش ايراني در ايتاليا در تماسي با من بر اين نكته تاكيد نمود ه اند كه قالي ايران از نظر تكنيكهاي بافت و ساختاري از قدرت رقابت بسيار خوبي برخوردار بوده و از اين نظر توليدات كشورهاي رقيب بهيچ وجه توانايي مانور در مقابل توليدات قاليبافان ايراني را ندارند،آنچه موجبات نگراني و ضعف قالي ايراني را دربازارهاي جهاني فرش فراهم نموده عدم توجه كافي به رنگبندي و طرح و نقشه آن است!
نيم نگاهي به مزيتهاي نسبي هر يك از استانها در توليد قاليهاي با ارزش افزوده بيشتر نيز اين نكته را تاييد مينمايد كه در هر نقطه اي از كشور كه بافندگان و توليبد كنندگان قالي به اين نكته كليدي توجه داشته و حاضر به پرداخت هزينه براي تهيه طرح و نقشه اي مناسب گرديده اند قالي آن منطقه از توجيه اقتصادي بيشتري برخوردار است!
در شرايط فعلي براي بافندگان و توليد كنندگان فرش كشور هزينه تهيه طرح و نقشه قالي براي هر متر مربع فرش از صفر تا يكصد هزار تومان است،تحقيقات ميداني نويسنده اين مطلب نشان داده كه توليد فرشهاي كه هزينه ظراحي آن كمتر از متري بيست هزار تومان است از توجيه اقتصادي برخوردار نبوده و ارزش افزوده اين توليدات بسيار كم و در حال حاضر اين توليدات با قيمت كمتر از متري صدهزار تومان بفروش ميرسد!
اين موضوع حتي در توليدات يك منطقه نيز محرز و آشكار است،اگر تفاوت چند برابري در ارزش افزوده فرشهاي افرادي همانندكاميابي مسك با بسياري از توليدات مشابه در بيرجند يا توليدات افرادي همانند بهشتي سنگاني با سايرتوليدات در خواف يا توليدات افرادي همانند محمدي و پوستي با ساير توليدات تركمني و كرد و........ را مشاهده مي نماييم علت عمده آن در توجه بيشتر آن افراد به رنگبندي و طرح ونقشه فرش است!
در طول مدت برگزاري جشنواره تلاش خواهيم كرد درمورد ارتباط بلامنازع توجه به طراحان و ارتقاي جايگاه فرش ايراني در بازارهاي داخلي و خارجي بيشتر صحبت كنيم

قسمت های دیگر نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است!
  نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت اول - عبدالله احراری
  نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت دوم:ریشه یابی علل عدم استفاده کافی از توان آنان - عبدالله احراری
  نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است -قسمت دوم:تراژدی دانش پژوهان هستند - عبدالله احراریسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو