پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan
همچنين دیگر مقاله های قالی دستباف ایران را در اين بخش بخوانيد بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول 日本語


تفکر تجاري نبايد بر فرش حاکم باشد - مهندس شیرین صوراسرافیل


مهندس شیرین صوراسرافیل - مؤلف چندین کتاب فرش دستباف

مهندس شیرین صوراسرافیل - مؤلف چندین کتاب فرش دستباف

2012.09.22

جام جم آنلاين


صوراسرافیل افزود: ورود رایانه به فرش سنتی ایران باعث نابودی طراحی سنتی می شود و بدتر از آن ربات بافنده را وارد فرش کرده اند. ما باید علم را وارد مقوله فرش کنیم نه تکنولوژی را. این علم است که به فرش ایران کمک می کند. مهندس شیرین صوراسرافیل پژوهشگر فرش و مؤلف چندین کتاب فرش دستباف افزود: تفکر صرفاً صنعتی و تجارتی از سوی دولت بر فرش دستباف ایرانی باید برچیده شود. فرش باید به عنوان یک پدیده فرهنگی مورد توجه قرار گیرد که دارای جنس، رنگ و طرح اصیل ایرانی است و بافنده ایرانی آنرا بافته است که متاسفانه خیلی از آنها در روستاهای ایران از بین رفته است. به عشایر نقشه چاپی می دهند در حالیکه عشایر ما بیش از 30 نوع بافته تخصصی خود را داشته اند که ما به عنوان صنایع دستی از آن استفاده می کنیم ولی حاضر نیستیم آنها را برای فرش هایمان احیاء کنیم. اصل قضیه آن است که تفکر مطلق تجاری باید از فرش کنار گذاشته شودتفکر تجاري نبايد بر فرش حاکم باشد - مهندس شیرین صوراسرافیلمهندس شیرین صوراسرافیل با بیان این مطلب افزود: گویی در نزاع بین هنر و سنت های اصیل فرش ایرانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مشخصاً مرکز ملی فرش، بیشتر به جنبه های تجاری فرش توجه دارند تا وجوه هنری آن که اصل قضیه آن است که مرکز ملی فرش ایران باید فرش را بشناسد و فرش را مورد حمایت قرار دهد، نه افراد و تجار فرش را.
این پژوهشگر فرش با تأکید بر لزوم مشارکت پیشکسوتان و مشورت گیری متولی فرش دستباف کشور از صاحب نظران این حوزه اظهار داشت: از نظر مرکز ملی فرش صاحبنظران فقط تجار بازار هستند. به نظر من تا زمانی که فرش صرفاً به عنوان یک کالای تجاری دیده می شود هیچ نوع برنامه ریزی نمی‌تواند در این زمینه موثر باشند ولو اینکه پیشکسوتانی که هستند قصد کمک داشته باشند. این تفکر از اساس باید تغییر کند.
وی ادامه داد: انتقادات من به مرکز ملی فرش بسیار زیاد است. این مرکز نه تنها از طرح ها و نقوش سنتی ایران پاسداری نکرده، بلکه از سیستم های رایانه ای برای انجام کار استفاده کرده اند و آن را رونق داده اند. برخی شیوه های سنتی بافت در ایران مانند دارهای چوبی زمینی که فلسفه آن قابل حمل بودن آن است، کاملاً مورد بی توجهی قرار گرفته اند.
مؤلف چندین کتاب فرش دستباف اذعان داشت: باید نگاه تجارتی صرف به فرش کنار گذاشته شود. فرش پدیده ای چند بعدی است که همان قدر که به لحاظ اقتصادی مهم است، هنر ، فرهنگ، جامعه شناسی، مردم شناسی و بسیاری از موارد دیگر دارد که آن ها نیز مهم هستند
. وی افزود: دولت باید از اندیشه های بیان شده بهره بگیرد. مانند زمانی در 50 سال گذشته که از طراحان، نقاشان، رنگرزان سنتی و ملی و تولیدکنندگان مواد اولیه حمایت شد هم اکنون هم چنین برنامه ای عملیاتی شود. صنعتی کاری فرش مقوله ای است که در فرش این هنر ملی و تاریخی ایران نمی گنجد. ورود تکنولوژی به حوزه فرش دستباف از اساس اشتباه است و کسی که این کار را انجام دهد دلسوز جامعه فرش دستباف نیست
. این پژوهشگر فرش ادامه داد: در حال حاضر می بینیم که تکنولوژی را وارد فرش سنتی ما کرده اند که این مسئله از اساس اشتباه است. فرش دستباف ایرانی زاییده تخیل بافنده است که حاصل تفکر و اندیشه مردم این مملکت است؛ آن وقت تکنولوژی در این تفکر و اندیشه به چه کار می آید؟!
صوراسرافیل افزود: ورود رایانه به فرش سنتی ایران باعث نابودی طراحی سنتی می شود و بدتر از آن ربات بافنده را وارد فرش کرده اند. ما باید علم را وارد مقوله فرش کنیم نه تکنولوژی را. این علم است که به فرش ایران کمک می کند. اگر چیزی را بخواهیم بهبود ببخشیم بدان معنا نیست که آنرا از ریشه بزنیم. طراحی فرش با انسان سر و کار داشته است با فرهنگ ایرانی ، ذائقه ایرانی و با طبیعت ایرانی عجین بوده است، چگونه یک ماشین و ربات می تواند این طبع را همراه داشته باشد ولو اینکه همانند سازی و کپی کاری کند. آن روح دمیده شده توسط قالیبافان ایرانی را که کامپیوتر و تکنولوژی نمی تواند در فرش بدمد! تکنولوژی ریشه این کار را زده است.
این پژوهشگر فرش و مؤلف چندین کتاب فرش دستباف در پایان افزود: تفکر صرفاً صنعتی و تجارتی از سوی دولت بر فرش دستباف ایرانی باید برچیده شود. فرش باید به عنوان یک پدیده فرهنگی مورد توجه قرار گیرد که دارای جنس، رنگ و طرح اصیل ایرانی است و بافنده ایرانی آنرا بافته است که متاسفانه خیلی از آنها در روستاهای ایران از بین رفته است. به عشایر نقشه چاپی می دهند در حالیکه عشایر ما بیش از 30 نوع بافته تخصصی خود را داشته اند که ما به عنوان صنایع دستی از آن استفاده می کنیم ولی حاضر نیستیم آنها را برای فرش هایمان احیاء کنیم. اصل قضیه آن است که تفکر مطلق تجاری باید از فرش کنار گذاشته شود.

 
همچنين دیگر مقاله های قالی دستباف ایران را در اين بخش بخوانيد
نقدی بر نمایشگاه فرش دستباف تهران -به قلم مهدی میرزا امینی
رسانه ها؛ پشتیبانان حمایت از فرش به عنوان تولیدی ملی
در تبلیغ فرش دستباف شرطی سازی را از یاد نبریم - حمید کارگر
فرش آهنی؛ دست بافته هنرمندان سنقری - ایسنا
مشکل اصلی فرش ایران نبود مدیریت است - عبدالله احراری
تفکر تجاري نبايد بر فرش حاکم باشد - مهندس شیرین صوراسرافیل
نمایش فقر قالیبافان خدمت به آنان نیست - حمید کارگر
فرش دستباف و فرصت هايي که مي سوزند - حمید کارگر
ذينفعان قالی در تصميم گيري‌ها نقشي ندارند - عبدالله احراری
مدرك دانشگاهي فرش اعتبار دارد يا خير؟ - نسترن ابلاغیان
الزام نگاه به رقبا در تجارت جهانی فرش - حمید کارگر
ورود به بازارهای جدید به چه بهایی؟ - حمید کارگر
 مشتری عزیز! کپی برابر اصل نیست
فرش دوروي دويدوخ در20 کشوربازاريابي مي شود
 پايتختي نشسته بر فرش ابريشم
 اگر قصد خريد گبه و گليم داريد
 گره فراموشي بر سرنوشت قالی - فرشته اثني عشري
 روایت گره‌های عشق بر تار و پود فرش - پریچهر پویان راد
 نکات مهم نمایشگاه بیستم فرش دستباف تهران‌ - عبدالله احراری
 در جست‌و‌جوي چهره اي مطلوب از فرش ايراني -حميد كارگر
 حال و هواي فرش ايران در تعطيلات نو
 چالش‌هاي فراروي هنر- صنعت فرش دستباف
 گپ و گفتي از جنس فرش در راديو اقتصاد
 رنگ را به رخسار فرش دستباف ایرانی بازگردانيم
 هنر تابلو فرش ايران؛ اصيل يا بي‌اصالت - گزارش ايرنا

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reservedسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو