جدايي فرش از وزارت صنعت، معدن و تجارت مشكل‌زاست

2011.09.23
روابط عمومی مرکز ملی فرش ایرانجدايي فرش از وزارت صنعت، معدن و تجارت مشكل‌زاست

قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت جدايي فرش از اين وزارتخانه را مشكل‌زا دانست و گفت: با ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت، ‌جابجايي سياستگذاري فرش دستباف از اين وزارتخانه به وزارتخانه ديگري باعث صدمه زدن به اين هنر-صنعت خواهد شد.
محمدصادق مفتح در آيين گشايش بيستمين نمايشگاه فرش دستباف ايران گفت: فرش دستباف حامل فرهنگ ايراني است كه اگر به عنوان يك كالاي صادراتي صرف مثل فولاد به آن نگاه كنيم، اين نگاه به فرش دستباف در قالب محدودي است،‌ چراكه فرش دستباف حامل فرهنگ و هنر ايراني است و اگر به عنوان تنها يك كالا به آن نگاه شود،‌ خطا است.
قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: فرش دستباف ايراني عاملي براي توسعه فرهنگ ايراني در ساير فرهنگها است؛ اين در حالي است كه بيش از آنكه انتقال فرهنگ به دوش سياستمداران و نظاميان و اسلحه آنها باشد،‌ در محموله كالاهاي صادراتي تجار نهفته است و اگر كالايي صادراتي شود، قبل از آنكه كالا مورد توجه قرار گيرد، فرهنگ آن به كشور هدف صادر شده است.
وي تصريح كرد: در اين راستا مسئوليت توسعه فرهنگي بيش از آنكه به عهده مبلغان و مديران سياسي و ساير سربازان اين صف باشد، تجار مي‌توانند اين مسئوليت را به عهده گيرند و در اين ميان، فرش دستباف ايراني نيز گامي براي انتقال فرهنگ ايراني به ساير كشورهاي ايراني به شمار مي‌رود.
به گفته مفتح، فرش دستباف ايراني انفجاري از رنگ، زيبايي و گل‌ها است و وجه قالب آن نيز در مقايسه با ساير كالاها، به كار رفتن گل است و با صادرات خود، اين پيام بزرگ را به دنيا مي‌رساند كه ملت ايران‌،مهرورز و فرهنگ‌دوست است. اين مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: در اين ميان يكي از محورهايي كه مورد بغض دشمن قرار گرفته،‌ فرش دستباف است و امريكا از مهرماه سال گذشته واردات فرش دستباف ايراني را تحريم كرده است. اين درحالي است كه عليرغم اين تحريم،‌ فرش دستباف ايراني قدرتمندانه در بازارهاي هدف پيش مي‌رود و در سال 89 نسبت به سال 88، رشد صادرات فرش دستباف ايراني دو رقمي و بالاتر از 12 درصد بوده است.
مفتح گفت: آمار صادرات فرش دستباف ايراني در 5 ماهه ابتداي سال جاري نشانگر اين است كه هدفگذاري 600 ميليون دلاري صادرات در سال 90، غيرقابل دسترسي نيست. البته در زمينه فرش دستباف عليرغم تمام كارهاي صورت گرفته، يك عنصر جاي خالي دارد و آن اين است كه مي‌توان با حفظ اصالت نقشه‌هاي فرش دستباف ايراني، اين كالا را با ذائقه كشورهاي مقصد و خريداران در برخي كشورها نزديك كرد.
وي اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگي دارد تا از نظر بودجه، فضا و تمامي امكانات مورد درخواست قاليبافان و صادركنندگان فرش به ياري فعالان عرصه هنر-صنعت فرش دستباف بشتابد.
مفتح گفت: اشتغالزايي در صنعت فرش، با كمترين هزينه قابليت انجام دارد و در اين راستا بايد مجتمع‌هاي قاليبافي را توسعه داد. اين درحالي است كه هر طرحي براي حمايت از اشتغالزايي در صنعت فرش به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارايه شود،‌ مورد پشتيباني قرار مي‌گيرد.
وي افزود: چندين سال وزارت بازرگاني توليت توليد فرش دستباف را به عهده داشت و حال كه امر ادغام صورت گرفته است،‌ توليد و تجارت در يك نقطه متمركز شده است، اين درحالي است كه ضرورت حضور صنعت فرش در وزارت صنعت، معدن و تجارت كه هم توليت توليد و هم توليت تجارت را دارد،‌مضاعف شده است.
مفتح گفت: با اين ادغام، ‌جابجايي سياستگذاري فرش دستباف از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارتخانه ديگري باعث صدمه زدن به اين هنر-صنعت خواهد شد.
وي اظهار داشت: زماني رسيدن به صادرات 500 ميليون دلاري فرش دستباف يك آرزو بود ولي اكنون هدفگذاري براي صادرات 600 ميليون دلاري صورت گرفته است،‌بنابراين بر اساس اين آمارها، انتزاع مركز ملي فرش ايران و از وزارت صنعت، معدن و تجارت باعث ايجاد مشكل در مورد اين كالا خواهد شد.
دیگر اخبار قالی ایرانی
 جدايي فرش از وزارت صنعت، معدن و تجارت مشكل‌زاست
 برگزاری نمایشگاه 21 در دست بخش خصوصی
 بيستمين نمایشگاه فرش دستباف ايران گشایش یافت
 شکايت علیرصا قادری مراحل آخر خود را طي کرد
 انعکاس نامه هیئت مدیره اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن در سایت مرکز ملی فرش ایران
 شركت در بيستمين نمايشگاه فرش دستباف ايران
 اهداي فرش‌هاي نفیس دوره قاجار به موزه فرش
 پیشنهاد تاسیس خانه فرش در گيلان
 تيمچه حاج شهباز" موزه فرش پولادين گروس خواهد شد
 راه‌اندازي موزه خصوصي فرش در شيراز
 عمارت مفخم ميزبان 20 تخته اثر نفيس از موزه فرش
 حضور صادرکنندگان فرش آذربایجان‌شرقی در فضاي مجازيسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو