نخستین همایش فرش دستباف ایران در ژاپن با موفقیت برگزار گردید

2009/04/21


  اين همايش به بهانه هشتادمين سالروز ايجاد روابط رسمي سياسي ميان دو کشور ايران و ژاپن و نيز پنجاهمين سالگشت برقراري روابط فرهنگي ميان کشور عزيزمان با کشور و ملت ژاپن در روز 20 آوريل (31 ارديبهشت) برگزار گردیدگزارش تصوری از سمینارعالی فرش دستباف ایران در ژاپن

پس از ماه ها تلاش و برنامه ریزی، نخستین همایش فرش دستباف ایران در ژاپن، روز دوشنبه 31 فروردین ماه 1388 با شکوه تمام در سالن همایشهای مرکز جوانان توکیو برگزار گردید.
    برگزارکنندگان این مراسم که با حمایت و استقبال فوق العاده ای از سوی اقشار مختلف علمی و فرهنگی ایرانی و ژاپنی دوستدار فرهنگ و هنر ایران زمین روبرو گردید، درصدد بودند تا این همایش، به منظور اثربخشی هرچه بیشتر، با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط فرهنگی میان دو کشور ایران و ژاپن همزمان گردد. این حسن انتخاب همچنین از سوی شرکت کنندگان بسیار موفق و اثرگذار ارزیابی گردید.
        شرکت دو نماینده مجلس ژاپن و جمعی از مدیران کل و روسای سازمانهای دولتی ژاپن، ارسال پیام از سوی تعدادی دیگر از نمایندگان، ارسال پیامهای تبریک و تشکر از سوی يک استاندار و يک فرماندار و نيز ارسال 7 سبد گل از طرف نمايندگان مجلس ژاپن، از جمله نتایج حسن انتخاب زمان برگزاری این همایش بود.
    
    در این همایش که بالغ بر 300 نفر در آن حضور یافتند، سی و سه استاد ایرانی و ژاپنی دانشگاه های ژاپن و مدیران موزه ها و شرکت های بزرگ دستاندرکار فرش دستباف ایران با حضور خود زمینه انعکاس مناسب این رویداد را در محافل علمی و فرهنگی فراهم آورند.
    
    در ابتداي اين جلسه و پس از پخش کليپ اسماء الحسني و سرود ملي ایران و ژاپن، خانم مريم چرخچي، پيام خوشامد اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن و اتاق فکر فرش ایران و سايت اطلاع رساني فرش ايران را به فارسي و ژاپني قرائت نمود.
    سپس دکتر طاهر صباحی، نویسنده و پژوهشگر فرش دستباف، به عنوان سخنران اصلی پيرامون فرش دستباف به تشريح خصوصيات فني و تاريخي فرش دستباف پرداخت که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.
    در این مراسم همچنین تاکايا سودو سفير اسبق ژاپن در ايران که از علاقمندان هنرها، خصوصا فرش دستباف ايراني است، به ایراد سخنرانی پیرامون فرش دستباف ایران پرداخت.
    خانم کازوکو فوکامي اولین نخستین بانوی بافنده قالی ایرانی، سخنران دیگر این مراسم بود که با عنوان چرا منِ ژاپني به فکر بافتن قالي ايراني افتادم به تشریح ویژگی های قالی ایرانی و علاقه وافر خود به این هنر فاخر پرداخت.
    
    اجرای موسیقی سنتی ایرانی توسط روزبه نفیسی نوازنده سنتور و دانشجوی دکترای موسیقی دانشگاه توکیو و نیز همنوازی ساز سنتی ژاپنی کوتو به سرپرستی آتسوشي اوکاما استاد موسيقي سنتي ژاپنی و اجرای نمایش ملی ژاپنی موسوم به کابوکی از جمله برنامه های همایش فرش دستباف ایران در ژاپن بود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.
    
    اين مراسم با همکاري اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن، اتاق فکر فرش دستباف ايران و سایت اطلاع رساني فرش ايران برگزار شد. تلاش برگزار کنندگان به منظور اجراي هرچه موثرتر اين سمينار که مورد استقبال فرهيختگان ايراني و ژاپني قرار گرفت باعث گرديد تا فرش دستباف ايران نه از نگاهي تجاري، بلکه از جايگاه رفيع فرهنگي و هنري به جامعه و مردم ژاپن معرفي گردد.
        صمیمانه از تمامی کسانی که در این راه یاریمان دادند، سپاسگزاری می نماييم. بخصوص لازم است از، دکتر صباحی، مریم چرخچی، رضا امانی، لیلا غیایی، دکترمهرداد کاشانی، دکتر طاهري که با تلاش بی دریغ موجبات برگزاری شکوهمند این سمینار را فراهم نمودند بطور ويژه تشکر و قدردانی نموده و برای آنان از خداوند منان آرزوی طول عمر و موفقیت بیش از پیش نمائیم.

برگزاري اولين سمینارو کارگاه تخصصي عالي آموزش شناخت فرش دستباف ايران در ژاپن
 گواهينامه هاي پايان دوره کارگاه آموزش عالي فرش دستباف توکيو صادر گرديد
 دکتر صباحي توکيو را به مقصد ايتاليا ترک کرد
 تجلیل سفیر ایتالیا از منزلت علمی و فرهنگی دکتر سید طاهر صباحی
 حضور جناب آقای دکتر سید طاهر صباحی در سفارت جمهوری اسلامی ایران
 نخستين کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقيت به کار خود پايان داد
 گزارش تصوری از سمینارعالی فرش دستباف ایران در ژاپن
 متن خوشامد گويي رئيس اتحاديه در افتتاحيه همايش فرش دستباف ايران در ژاپن توسط سرکار خانم مریم چرخچی
 خانم کازوکو فوکامي در همايش فرش توکيو: چرا منِ ژاپني به فکر بافتن قالي ايراني افتادم
 همایش فرش دستباف ایران برگزار گردید
 ريز برنامه هاي نخستين همايش فرش دستباف ايران در ژاپن ‌
 موج استقبال از برگزاري سمينار فرش دستباف ايران در ژاپن ‌
 آقای دکتر سید طاهر صباحی پژوهشگر فرش ایران وارد ژاپن شد ‌
 دکتر صباحي در پيام کوتاهي اقدامات اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن را ستود
 فراخوان شركت درنخستين كارگاه آموزشي عالي تخصصي فرش دستباف
 گزارش آفتاب آنلاين از همایش کارگاه عالي تخصصي شناخت فرش دستباف ايران در ژاپن
 آشنايي با سيد عبدالمجيد شريف زاده، رئيس پژوهشکده هنرهاي سنتي
 حضوردکتر سيد عبدالمجيد شريف زاده رئيس پژوهشکده هنرهاي سنتي درهمایش کارگاه عالي تخصصي شناخت فرش دستباف ایران در ژاپن
 دکتر طاهر صباحي نويسنده و پژوهشگر فرش دستباف و مدير مسئول فصلنامه بين المللي گره
 رئيس پژوهشکده هنرهاي سنتي: برگزاري همايش و کارگاه هاي تخصصي فرش در ژاپن موجب اعتلاي فرش دستباف ايران است
 اطلاعیه برگزاري اولين سمینارو کارگاه تخصصي عالي آموزش شناخت فرش دستباف ايران در ژاپن

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

اتحاديه فرش دست بافت ايران در ژاپن

本文へジャンプ

نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستبافت ايران


برگزاری نمایشگاه ها وسمینارهای فرش دستباف در ايران و ژاپنگزارش تصوری از سمینارعالی فرش دستباف ایران در ژاپننخستين کارگاه آموزش عالي شناخت فرش ایران در ژاپن


همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دست بافت ايران در ژاپن