سالي كه نكوست از بهارش پيداست

2011.06.01
عبدالله احراري پژوهشگر و عضو انجمن علمي فرش ايرانزنجیره تولید ابریشم در ایران گسسته شده است

ظاهرا" پيش بيني ما از افزايش توليدابريشم شايد وقتي ديگر ،متاسفانه به حقيقت نزديك شده و از افزايش توليد پيله حداقل در كشور خودمان خبري نيست!
حميده سادات موسوي در مصاحبه با خبرگزاري موج از توليد تنها 80 تن پيله ابريشم در استانهاي گلستان و مازندران خبر داده ودر عين حال كاهش توليدابريشم را به نبود صنايع جانبي پيوند زده!!
در عين حال ايشان پرورش ابريشم را شغلي فصلي دانسته و گفته است نميتوان به كشاورزان توصيه نمود كه تلمبار و توتستان تهيه كنند!
سخن ما با مسئول ايستگاه شماره 3 شركت پرورش ابريشم ايران آن است كه شما مصرفي مورد نياز هنر صنعت قالي ايران را تهيه نماييد مابقي آن فعلا" پيشكش!
با هم عين مطلب ايشان را كه از سايت نساجي نيوز برداشت شده مطالعه مي كنيم:
"تولید بیش از 80 تن ابریشم در استان های مازندران و گلستان
نساجی نیوز: مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم مازندران گفت: در سال جاری بیش از 80 تن پیله تر ابریشم در استان های مازندران و گلستان تولید خواهد شد.
مراحل تولید ابریشم از تخم تا تولید نخ و انواع ابریشم در همایش فرهنگی چهارصد ساله ایران و ژاپن در موزه ابریشم ژاپن


به گزارش «نساجی نیوز» به نقل از موج، حمیده سادات مطهری، مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم مازندران با اعلام این مطلب اظهار داشت: در سال جاری، پنج هزار جعبه تخم نوغان وارد مازندران شد.
وی افزود: از مجموع جعبه های وارد شده به استان مازندران، حدود 4800 جعبه توسط نوغانداران مازندرانی و گلستانی خریداری شده است.
مطهری در خصوص اعلام برنامه های کارگروه تشکیل شده برای نجات صنعت ابریشم، گفت: شرکت پرورش کرم ابریشم در راستای اهداف این شرکت، سالانه برنامه هایی را تدوین می کند.
وی افزود: بر اساس این برنامه ها، فعالیت های ترویجی، میزان تولید و غیره مشخص می شود.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم، اذعان داشت: در گذشته این شرکت اقدام به تکثیر و تولید نهال توت می کرد، اما در سال جاری 10 هزار اصله نهال به استان وارد و در قالب فعالیت های ترویجی در میان کشاورزان توزیع شد.
وی میانگین تولید به ازای هر جعبه تخم نوغان را 20 کیلوگرم دانست و افزود: با توجه به فروش چهار هزار و 800 جعبه، بیش از 80 تن پیله تر برداشت خواهد شد.

زنجیره تولید ابریشم در ایران گسسته شده است

مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم با اشاره به سابقه ایران در پرورش کرم ابریشم، اظهار داشت: اوج شکوفایی صنعت ابریشم در ایران به عهد صفویه باز می گردد.
وی افزود: با توجه به حضور صنعت قالی و قالیچه در ایران، فضای مناسبی برای توسعه صنعت نوغانداری وجود دارد.
مطهری خاطر نشان ساخت: رکود در صنعت قالی و قالیچه، کاهش رونق نوغانداری در ایران را موجب شد.
وی تکمیل نبودن زنجیره تولید در بخش ابریشم را مهمترین عامل در سیر قهقرایی این صنعت دانست و گفت: متاسفانه صنعت ابریشم کشی در ایران بسیار ضعیف است.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم، تولید این محصول را در دو بخش کشاورزی و صنعت تشریح کرد و افزود: بخش کشاورزی صنعت ابریشم به تولید درخت توت و پرورش کرم ابریشم و برداشت پیله می پردازد.
وی ادامه داد: اما اصلی ترین اهداف صنعت نوغانداری در بخش صنعت، ابریشم کشی و ایجاد صنایع نساجی مرتبط با آن خلاصه می شود.
مطهری اذعان داشت: متاسفانه نخ هایی که در ایران تولید می شود، عمدتا نیمه صنعتی و سنتی بوده و در کشور کارخانه های عظیم تولید حریرهای ابریشمی وجود ندارد.
وی ادامه داد: در گذشته، کارخانه های نیمه صنعتی تولید ابریشم در شمال کشور وجود داشت که ورشکست شد.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم بیشترین تعداد مراکز ابریشم کشی ایران را متعلق به استان خراسان رضوی دانست و افزود: صنعت نوغانداری شامل بخش کشاورزی و صنایع است.
وی تاکید کرد: هر دو بخش صنعت ابریشم باید مورد حمایت دولت قرار گیرد.
مطهری اظهار داشت: در حال حاضر فعالین ابریشم کشی استان خراسان رضوی اقدام به واردات پیله خشک می کنند زیرا حجم و قیمت تولیدات داخلی پاسخگوی نیاز آنان نیست.
وی عمده واردات پیله خشک ابریشم را به صورت قاچاق دانست و افزود: وزارت بازرگانی هیچ نظارتی برای جلوگیری از واردات قاچاق پیله خشک به کشور ندارد.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم، کشورهای حاشیه شمالی خزر را عمده ترین مراکز تامین پیله خشک ایران اعلام کرد. وی نبود مراکز صنعتی ابریشم کشی را مهمترین عامل ورود آسیب به بخش کشاورزی صنعت پرورش ابریشم دانست و خاطر نشان ساخت: متاسفانه امروز بهترین پارچه های ابریشمی در ایتالیا تولید می شود.

اقدامات بخش کشاورزی در صنعت ابریشم مثبت بوده است

مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم با تاکید بر تاثیر فعالیت های بخش صنعت بر تولید پیله کرم ابریشم اظهار داشت: فعالیت های ایران در بخش کشاورزی صنعت ابریشم بسیار موثر بوده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر عملکرد تولید ابریشم بسیار مناسب بوده و پیله با کیفیت در ایران تولید می شود.
مطهری در خصوص لزوم وجود ابریشم کشی سنتی در ایران، گفت: اگرچه کیفیت نخ واحدهای سنتی ابریشم کشی بسیار عالی نیست، اما باید این واحدها حفظ شوند.
تولید ابریشم باید شغل جانبی افراد باشد
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم با اشاره به ضعف صنایع نساجی برای تولید نخ ابریشم، تصریح کرد: توصیه نمی کنیم که افراد وارد نوغانداری حرفه ای شوند.
وی افزود: نمی توان به کشاورزان توصیه کرد تا تلمبار و توتستان ایجاد کنند، بلکه بهتر است همواره به این صنعت به عنوان یک فعالیت جانبی توجه داشته باشند.
مطهری ادامه داد: برای هر جعبه تخم نوغان 20 متر مربع فضا لازم است که می توان این مساحت را در انبارهایی که در سایر فصول محصولات کشاورزی را نگهداری می کنند یا در منازل روستایی و غیره ایجاد کرد.
وی گفت: کشاورزان می توانند با مطبق کردن اتاقی کوچک زمینه فعالیت در صنعت نوغانداری را فراهم کنند.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم اظهار داشت: پرورش ابریشم پاک ترین سیستم پرورشی در صنعت دامپروری بوده و این حشره هیچ بیماری مشترکی با انسان و سایر دام ها ندارد.
وی در خصوص بوی تخمیر ناشی از برگ ها و فضولات کرم ابریشم گفت: اگر تمیز کردن فضا به موقع انجام شود، بوی تخمیر در فضا به وجود نمی آید.
مطهری در خصوص صرفه اقتصادی فعالیت نوغانداری اظهار داشت: در حال حاضر، قیمت خرید تضمینی 7 هزار و 390 تومان برای هر کیلو پیله تر در نظر گرفته شده است.
وی افزود: بهای یک جعبه تخم نوغان 7 هزار و 500 تومان بوده و به طور میانگین از هر جعبه تخم نوغان می توان 30 کیلوگرم پیله تر برداشت کرد.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم خاطر نشان ساخت: در صورت استفاده از اعضای خانواده در سیستم پرورش، بیشترین سود عاید نوغانداران خواهد شد.
وی تمامی استان های کشور به جز استان های کویری و خیلی خشک را مناسب توسعه صنعت نوغانداری دانست و تصریح کرد: بیشترین میزان پرورش کرم ابریشم در استان های شمالی ایران انجام می شود.
مطهری ادامه داد: پرورش کرم ابریشم وابستگی کامل به تظیم دما و رطوبت محیط داشته و افراد برای آغاز به کار در این صنعت، به طور حتم باید از نظرات کارشناسان نوغانداری استفاده شود.
وی طول دوره پرورش کرم ابریشم را یک ماه اعلام کرد و گفت: کرم ابریشم طی 5 مرحله که به فاز پرورشی شهرت دارد، اقدام به تغذیه از برگ درخت توت می کند.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم اضافه کرد: در طی دوره پرورش، کرم ابریشم در مجموع 5.5 روز را در خواب سپری کرده و نیاز به تغذیه ندارد.
تاکید بر سرمایه گذاری در صنعت ابریشم و وورد تعاونی ها به این عرصه
مطهری بر ورود تعاونی ها به صنعت ابریشم تاکید و تصریح کرد: باید اقدامات لازم در زمینه جذب سرمایه گذار برای رونق بخشیدن به صنعت ابریشم انجام شود.
وی خاطر نشان ساخت: با ایجاد کارخانه های ابریشم کشی و ایجاد تقاضا برای پیله تر، به طور حتم نوغانداران به سمت پرورش کرم ابریشم حرکت خواهند کرد.
مسئول ایستگاه شماره 3 پرورش کرم ابریشم تاکید کرد: باید با تعیین قیمت های تضمینی مناسب، برای نوغانداران انگیزه های مالی ایجاد کرد. "
مراحل تولید ابریشم از تخم تا تولید نخ و انواع ابریشم در همایش فرهنگی چهارصد ساله ایران و ژاپن در موزه ابریشم ژاپن
دیگر مقالات قالی ایرانی
 جلوگیری از واردات و صادرات فرش های شبه ایرانی - سید احمد شبیری
 دلسوزان و فعالان قالي ايران از افزايش نرخ ارز دفاع مي نمايند - عبدالله احراری
 آقاي رييس جمهور براي نجات فرش ايران علاوه بر دلسوزي ، تصميمات سنجيده و فوري نيز لازم است - عبدالله احراری
 نه عقلايي و نه منطقي و نه حلال مشكلي - عبدالله احراری
 سالي كه نكوست از بهارش پيداست - عبدالله احراری
 با افزايش برداشت پنبه شت و القاج پنبه اي ديگز خيز قيمتي نخواهد داشت؟ - عبدالله احراری
 در جست‌و‌جوي بهترين فرش - خانم ندا احمدلو
 مسئوليت مضاعف متولي فرش - عبدالله احراری
 براي حل مشكلات فرش همكاري بخش دولتي و خصوصي لازم است
 مقاله ای زیبا حاصل زحمت سرکار خانم فریبا ابوحمز
 اكثريت قريب به اتفاق ريشه هاي درخت فرش را،با تصميم گيري نادرست آن را نخشكانيم - عبدالله احراری
 بلوچ و كرد و تركمن خراسان از متري 40000 تومان تا متري يك ميليون تومان!چرا و چگونه؟ - عبدالله احراری
 جناب بهرامي لطفا"بخاطر دستمالي بازار قيصريه رابه آتش نكشيد - عبدالله احراری
 الحاق صنايع دستي به وزارت صنايع و بازرگاني زمينه ساز ايجاد سازمان فرش و صنايع دستي ايران - عبدالله احراری
 اول خرداد روز ملی فرش مبارک و خجسته باد - عبدالله احراری
 زنگ خطر - عبدالله احراری
 مجتمع هاي قاليبافي از اوج تا حضيض - عبدالله احراری
 افزايش توليد ابريشم داخلي ، شايد وقتي ديگر - عبدالله احراری
 با تقويت معاونت توليد مركز ملي فرش ايران ضعفهاي موجود كاهش خواهد يافت - عبدالله احراری
 بیست میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت به اتحادیه فرش روستایی دقیقا" مدیریت شود - عبدالله احراری
 اگر توان ایجاد فرصت شغلی برای دانش اموختگان فرش را دارید بسم الله - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت اول - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت دوم:ریشه یابی علل عدم استفاده کافی از توان آنان - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است -قسمت دوم:تراژدی دانش پژوهان هستند - عبدالله احراریسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو