دکتر صباحي؛ سفیر قالی ایران -روزنامه شرق

امید بنام - دکتر صباحي؛ سفیر قالی ایرانطاهر صباحی در نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن


بیر ساری سال بیر قره
    شانه ویر او تل لره
    ائله کی سن اوخوسان
    اود ویرسان ائل لره


چه گویم که ناگفته پیداست ، قالی برای عاشقان زیبایی روایتیست از ورای ظاهر آن. سخن از هنر طرح و نقش است، حضور رنگ و حکایت دلیست در پای دار، گره در گره ، صدای دفتین ، مقراض پرز ، پیچش شیرازه و برش انتهایی ، شستشویی برای غبار روبی از گلهایی که تمثیلی از باغ بهشت طبیعت اند.
در این میان همواره دلدادگانی بوده اند که زندگی خود را در پای قالی ریخته اند و چون پروانه ایی به عشق شمع خویش سوخته اند.
دکتر طاهر صباحی بی شک یکی از عشاق قالی مشرق زمین است ، وی که اکنون در دهه 70 زندگی خود به سر می برد، از مادری اهل باکو آذربایجان و پدری از اهالی اردبیل زاده شد، دوران کودکی خود را همراه پدر در سفرها و بازارها طی میکرد و مشاهده بازار و مغازه قالی فروشی در سر راه دکان پدر، اولین محرک ذهنی و کشش به دنیای سحرانگیز قالی بود.
صباحی پس از اتمام تحصیلات و اخذ دکترای داروسازی از دانشگاه بولونیا، به خاطر اتفاقی ساده ساکن تورینو شد و رفته رفته گرایش به قالی مسیر زندگی پر چالشی را برای ایشان رقم زد.
در خصوص گرایش دکتر صباحی به قالی دو نکته موثر وجود دارد، اول میراثی که به واسطه قرابت با پدر بزرگ مادری ایشان بنام محمد علی ، بازرگان قفقازی ( تاجر قالی و ملزومات ) که از ساحل دریای سیاه صادرات به اروپا می نمود و دومی از کودکی دیدن قالیها در بازار ( خرید اولین قالی در دوران کودکی با پول پس انداز خود ) را می توان برشمرد.
فضای اطراف و علاقه به این هنر _ صنعت چنان آتش عشقی به وجود آورد که خرمن زندگی دکتر صباحی را تاکنون در برگرفته است.
وی در طول فعالیت حرفه ایی خود : عضویت در هیئت رئیسه موسسه بازرگانان قالی ایتالیا ، ریاست کلوپ قالی شرق ، عضویت انجمن دوستداران قالی و یکی از اعضاء ICOC و انجام سخنرانی ها، ارائه مقالات در سمینارهای بین المللی را در کارنامه درخشان خود دارد.
همچنین انتشار 20 جلد کتاب در حوزه قالی ایران و جهان و انتشار نزدیک به 48 شماره مجله گره، گوشه ایی از فعالیت این سفیر قالی ایران است.
سالها دوری از وطن و اقامت در شهر زیبای تورینو ( شمال ایتالیا ) بی شک ، بارقه های تشدید علاقه به خاک وطن بوده و در این میان تارهای قالی پیوندی ناگسسته میان وی و سرزمینش به وجود آورده اند و این کیمیاگر پیر ، اکسیر عشق خود را از دریچه نقش و رنگ دست بافته مردمان خود یافته و همواره بوی وطن را از میان گلهای باغ قالی ایران استشمام نموده است.
به نظر دکتر صباحی : پس از عمری تحقیق و پژوهش پیرامون قالی جهان، ایران گهواره قالی است و اگر از پس مدیریت آن برنمی آییم ،آن را به حال خود بگذاریم.

مجله گره : www.Ghereh.org
مجله دو زبانه ( ایتالیایی و انگلیسی ) گره، به بررسی قالی و نساجی می پردازد و برای خبرگان و کارشناسان معتبر قالی جهان چون تریبونی برای اظهار نظر تبدیل شده است. مطالب این مجله شامل: مقالات پژوهشی ، اخبار قالی ایران و جهان ، گزارش ها ، مصاحبه ها ، بررسی کتاب ، اخبار حراجی های معتبر و تبلیغات و ... می باشد.
حوزه توزیع مجله نیز از استرالیا تا ژاپن ، هند ، امریکای شمالی و اروپاست و در میان مشترکین از موزه نساجی واشنگتن تا موزه فرش تهران، حراجی های معروفی چون کریستی، تجار و اکثر علاقمندان به هنر _ صنعت قالی و نساجی دیده می شوند.
( لازم به ذکر است دکتر صباحی سالهاست تلاش میکند تا شرایطی در خصوص انتشار مجله به زبان فارسی فراهم شود )
برخی از کتب منتشر شده دکتر صباحی :
واگیره (1987) _ قالی شرقی (1988)_ قالی های قشقایی (1989)_ گلیم های قفقاز (1990)_ الفبای قالی شرقی (1991)_ شوالیه های مشرق زمین ( سواران شرقی ) (1991)_ سومک (1992)_ قالی چین، عتیقه ایی از امپراطوری آسمانی (1998)_ جاجیم های ایل شاهسون (1998)_ قالی تبت دست بافته ایی از بام دنیا (2000)_ پنج قرن قالی بافی در کرمان (2006)_ هنر قالی شرقی (2007)_ گلیم تخت بافته شرقی(2009) را می توان نام برد.
واگیره
واگیره یا به ترکی اورنک، تکه پارچه و یا تکه قالی بافته شده ایی است که فصیح ترین اطلاعات و داده های تزئینی یک قالی را در خود جای می دهد. واگیره به عنوان الگو و یا مدل بافت قالی به کار می رود چنانچه در برخی از این واگیره ها یک چهارم طرح و در برخی ترنج قالی و یا بخشهایی از حواشی بطور نمادین وجود دارد. قالیباف در بافت قالی می تواند علاوه بر پیروی از واگیره، خیال پردازی نماید و نقوش بی بدیل به وجود آورد.
واگیرها نه تنها به عنوان ابزاری فنی برای قالیبافان هستند، بلکه بعنوان نمونه هایی از هنر تزئینی قابل تامل می باشند.
این کتاب در سال 1987 در 96 صفحه با بیش از 40 تصویر رنگی در فلورانس ایتالیا به چاپ رسیده است.

الفبای قالی شرقی
راهنمایی و شناخت اولیه در مورد تاریخچه ، مراکز تولید قالی، عمده ترین طرحها و توضیحاتی درخصوص منشا نقوش مناطق، مراحل نگهداری و مرمت قالی ها و ... از جمله مطالب مفیدی است که در این مجموعه ارائه می شود. در کل می توان از این کتاب به عنوان فرهنگ راهنمای قالی نام برد.
این کتاب در 240 صفحه با بیش از 150 تصویر رنگی در سال 1991 به چاپ رسیده است.
پنج قرن قالی بافی در کرمان
با شنیدن نام کرمان، بی اختیار بهار با باغهای سر سبز با شاخه های پرشکوفه در نظر شکل میگیرد. اگر چه کرمان در مجاورت کویر قرار دارد، اما شاهین خیال قالیبافان و طراحان از فراز باغهای بهشتی، چنان به پرواز در آمده که دیدن هر کدام از قالی های آن دیار با رنگهای شاد و عطر افشانی هزاران گل ذوقی بی حد در بیننده بر می انگیزد.
در این کتاب نگارنده علاوه بر پرداختن به تاریخچه قالی کرمان و ارائه نمونه های منحصر به فردی از آن ، خواسته ادای احترامی به استادان طراح، قالیبافان و علاقمندان آن در سراسر جهان نماید و نام قالی کرمان را مترادف با شکوه و جلال و کمال نشان دهد.
این کتاب در سال 2006 در 130 صفحه و با بیش از 100 تصویر رنگی به چاپ رسیده است.
هنر قالی شرقی
یکی از جامع ترین منابع به تحریر در آمده در خصوص قالی مشرق زمین بی شک کتاب هنر قالی شرقی است. مطالعه تحلیلی کامل، مبتنی بر اسناد و مدارک با تصاویری بسیار زیبا از خصوصیات این کتاب فاخر است. در بخش اول مقدمه ایی بر قالی و پیدایش آن و سیر تحولات این دستبافته نگاشته شده است. سپس به بررسی دقیق مناطق جغرافیایی کشورهای ایران _ ترکیه _ قفقاز _ ترکمنستان _ افغانستان _ بالکان _ کشورهای حوضه دریای مدیترانه _ چین _ هند با ارائه تصاویر نمونه های قالی از موزه ها و مجموعه های سراسر جهان می پردازد. در بخش دیگری به تحلیل تکنیکهای بافت _ مواد رنگزا _ منشا و معانی نقوش _ مشکلات و نقدها پیرامون قالی ها پرداخته میشود.
این کتاب در سال 2007 در 640 صفحه با 1050 تصویر با چاپ نفیس به زیور طبع آراسته شده است. گلیم تخت بافته شرقی
در این کتاب نگارنده به بررسی قدیمی ترین شواهد گلیم بافی از آناتولی، سراسر شرق میانه ، مصر ایران ، آسیای مرکزی تا هند و چین می پردازد و گلیم را، دست بافته ایی بر آمده از آداب و رسوم و عادات مردمان مشرق زمین می داند و با تاکید بر ارزش نمادین گلیم ، آن را الگویی انتزاعی منسوب به باورهای فرهنگ باستانی شرقی می شمارد.
این کتاب در 352 صفحه با 600 تصویر رنگی در سال 2009 در میلان ایتالیا به چاپ رسیده است.


- از ترانه های محلی کار قالیبافی:
یک گره زرد به باف یک گره مشکی
شانه بزن ( دفتین زدن ) به آن تارها
آنچنان که تو می خوانی ( می بافی )
آتش به پا میکنی در میان ایل و طایفه
اميد بنام
مينياتوريست و نقشه كش قالي


با امید بنام طراح, كارشناس و نويسنده قالی ايران بیشتر آشنا شویم
  با امید بنام طراح, كارشناس و نويسنده قالی ايران بیشتر آشنا شویم
  تقدیر عبدالله احراری از آقای امید بنام نویسنده و کارشناس محترم برنامه رادیویی ایلمک سسی
  دکتر صباحي؛ سفیر قالی ایران! - امید بنامسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو