2011.02.26


چرا متولي فرش از صدا و سيما براي پيشبرد برنامه هايش به اندازه كافي بهره برداري نمي نمايد؟
عبدالله احراري پژوهشگر و عضو انجمن علمي فرش ايران

سايت اتحاديه قالي تبريز در گزارشي اجمالي به معرفي برنامه راديويي ايلمك سسي پرداخته كه براي ورود به يادداشتامروز عينا" نقل مي گردد:"برنامه رادیویی ایلمک سسی ( صدای گره ) از اردیبهشت ماه سال 1389 با مشارکت و همکاری اتحادیه قالی تبریز و صدای مرکز آذربایجانشرقی تولید و پخش می شود که تاکنون پخش بیش از 2700 دقیقه برنامه را در کارنامه فعالیتی خود ثبت کرده است.
برنامه رادیویی ایلمک سسی با همکاری عوامل تولید: نویسنده و کارشناس: امید بنام _ مجری: مصطفی سلطانی _ تهیه کننده: علیرضا مهدوی _ دستیار تهیه: بهروز جعفری _ صدابردار: خانم شهرام راد_ گزارشگر: خانم سربخشان تهیه و تولید میشود.
این برنامه هر هفته روزهای سه شنبه و پنج شنبه، از ساعت 30/8 تا9 از صدای مرکز آذربایجانشرقی بر روی فرکانس های ( MW: 1026 ) و ( FM: 104.4 ) و ( FM:89 ) پخش می شود. همچنین علاقمندان می توانند از وب سایت صدا و سیمای مرکز آذربایجانشرقی ( www.tabriz.irib.ir ) ، بخش صدا، بصورت زنده شنونده این برنامه باشند. شماره های 3310070 و3310069 0411 که در حین پخش در اختیار شنوندگان برنامه است.
رئیس مرکز ملی فرش ایران، در سفر یکروزه به تبریز با حضور در محل صدا و سیمای مرکز استان، میهمان ویژه برنامه رادیویی ایلمک سسی ( صدای گره ) اتحادیه قالی تبریز شد.
فیصل مرداسی ضمن گفتگوی صمیمانه و تخصصی با شنوندگان، به سوالات نویسنده و کارشناس این برنامه در طول 45 دقیقه مصاحبه پاسخ گو شد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اهمیت و جایگاه قالی آذربایجان در جهان و کشور اظهار داشتند، در طول مدت کوتاه مسئولیتم پنج سفر به تبریز داشتم و بسیار خوشحالم که در میان مردمانی قالیباف، قالی شناس و قالی دوست به سر می برم.
در این مصاحبه رئیس مرکز ملی فرش ایران، به این سوالات پاسخ گفتند:
1- انگیزه حضور در سفر یکروزه به استان آذربایجان شرقی بفرمایید؟ ( جشنواره قالی قزیل ایلمک (گره طلایی) عجبشیر، بازدید از فروشگاه تعاونی روستایی و دوره های به بافی آموزشگاه ایلمک اتحادیه قالی تبریز )
2- استان آذربایجان شرقی با توجه به آمار صادرات 45 درصدی و حجم تولید و... چه نقش و جایگاهی در حمایت های مرکز ملی فرش ایران دارد؟
3- ضمن تشکر از شما و همکاران مرکز ملی فرش ایران، در خصوص پیگیری و اجرایی نمودن قانون بیمه قالیبافان، گزارشی از اجرایی شدن این قانون بفرمایید؟
4- بی شک شما یکی از انتقاد پذیرترین مدیران کشور می باشید و بارها توانسته اید بهره های مفیدی را از گفته های منتقدین در مدیرت خود ببرید، انتظار شما از منتقدین حوزه قالی کشور چیست؟
5- شما در جشنواره قیزیل ایلمک ( گره طلایی ) عجبشیر " طراحان و نقاشان را سر زنجیره قالی کشور بر شمردید " و در خواست نوآوری در طرح و رنگ برای قالی کشور داشتید، آیا قوانین حمایتی از جمله کپی رایت و... در حفظ حقوق این افراد وجود دارد و یا کافی می باشد؟
6- با توجه به برگزاری جشنواره فروش قالی در تبریز و انجام برخی ابتکارات از جمله راه اندازی پورتال اطلاع رسانی، مسابقه خبری و توزیع گسترده پوستر و بنر و همکاری و تامل با رسانه ملی و... ارزیابی شما از فعالیت استان آذربایجان شرقی بخصوص تبریز در برگزاری جشنواره چگونه است؟
7- انتظارات شما از فعالان قالی استان آذربایجان چیست؟
و سخن آخر ؟"
همچنين برنامه راديويي دهكده از صداي مركز خراسان رضوي به تهيه كنندگي فردي دلسوز وعلاقمند به قالي ايران (جناب اسدي) و ساير عوامل قريب به سه سال است با همكاري اينجانب ،اتاق فكر فرش ايران و تشويق عليرضا قادري مديرسايت اطلاع رساني فرش ايران به معرفي قاليبافي اين استان مي پردازد،خوشبختانه اخيرا" همكاري فيمابين اداره فرش بازرگاني استان بااين برنامه آغاز گرديده و روزهاي سه شنبه هر هفته برنامه دهكده اختصاص به بررسي مسايل ومشكلات قاليبافان استان دارد.
ولي محوراصلي يادداشت امروزم اين است كه چرا مركزملي فرش ايران و سازمانهاي بازرگاني استانها با موضوعي به اين مهمي منفعلانه برخورد نموده و حاضر نيستند از اين تريبون كم هزينه براي حل معضلات و مشكلات قاليبافان عزيز استفاده نمايند؟بخشي از مشكلات به همكاران صدا و سيما بر ميگردد كه تا اسمي از قالي و قاليبافي برده مي شود توقعات آنان بسيار بالا رفته و تقاضاي مشاركت صددر صدي مي نمايند!گذشتهاز اين موضوع صدا و سيما در اولين تجربه همكاري فيمابين مركز و راديو برخوردمثبتي نداشت و برغم اخذ رقم قابل توجهي از مركز ملي فرش متاسفانه خروجي حداقلي هم از اين برنامه ديده نشد!
اما متضرر اصلي اين عدم همكاري جامعه فرش ايران است،بالاخص در استانها صدا و سيما ميتواند بار عمده اطلاع رساني و آموزشهاي قاليبافي را به عهده داشته باشد،همچنين آغاز اينگونه همكاريها و مانوس نمودن همكاران صدا و سيما ميتواند منجربه همكاريهاي عميقتري شبيه به آنچه در آذربايجان شرقي اتفاق افتاده بيانجامد!
اكنون در برخي موارد همانند اطلاع رساني در مقوله تامين اجتماعي،اموربازار و بازاريابي،معرفي پيش كسوتان فرش استانها و بالاخص آموزشهاي مرتبط با فرش ،جامعه فرش ايران نيازمند همكاري مراكزاستاني صدا و سيما است لذا جا دارد روساي سازمان بازرگاني استانها تعامل لازم را با مديران صدا و سيماي استانها داشته و بخشي از هزينه هاي حداقل يك برنامه ويژه هفتگي ومستمر را تامين نمايند.
همچنين تشكلهاي فرش استانها اعم از صنفي و توليدي نبايد از كنار اين مساله براحتي بگذرند و ازاين فرصت بايد بخوبي استفاده نمايند البته يقينا"اجراي خوب و هدفمند اين برنامه مدنظر است!
دراين خصوص بيشتر صحبت خواهيم نمود


مطالب خواندنی برگزاری سمینار و کلاس های آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 طراحی پوستر دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 فراخوان شرکت در دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 آشنايي با تورج ژوله ، نويسنده، پژوهشگر و فرش شناس نام آشناي ايران
 اقدام مثبت مركز ملي فرش ايران و اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن ایران در ژاپن - عبدالله احراري
 خبر فراخوان شرکت در سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن ن در پورتال مرکز ملی فرش ایران
 اطلاعیه دوم سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 استاد تورج ژوله و مدیران مرکز ملی فرش ایران وارد ژاپن شدند
 همایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 پیام رییس مرکز ملی فرش ایران به دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 خبر-آيين گشايش همايش و دوره آموزشی دست اندركاران و فروشندگان فرش دستباف ایران در ژاپن در پورتال مرکز ملی فرش ایران
 خبرهمایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن در خبرگزاري فارس
 سخنرانی آقای اسحاقی درهمایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 مدیران و دست اندركاران ژاپني فرش دستباف ايران گردهم آمدند
 دوره آموزشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن پایان یافت
 نمایش تصویری همایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپنسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو