هنر- صنعت فرش دستباف در قم


گزارش ايرنا


هنر- صنعت فرش دستباف در قم

اعجاز انگشتان دست بر تار و پود قالي و نوايي كه با چرخش نخ ها و جلوه رنگها درهم آميخته، سمفوني خوش نواي عشق و هنر را مي نوازد.
رشته ها، حلقه هاي رنگارنگي است كه با انگشتان نرگس بر تار و پود قالي گره مي خورد، گره هايي كه دست در دست يكديگر مي گذارند تا به زبان هنر و اعجاز رنگ، فرهنگ و هويت فرش ايراني را به نسلهاي امروز و فردا منتقل كنند.
نقشها و فرشهاي بي بديل ايراني عرصه هنر نمايي' نرگس' و زنان و مرداني است كه به زبان نقش و هنر، خلوت خانه اي در يك روستاي دور افتاده را به قلب شهرهاي شلوغ گره مي زنند و با ملتهاي و كشورهاي مختلف جهان سخنها دارند.
هنر بي بديل فرش بافي سنتي قم كه ريشه اي عميق استوار دارد و آوازه اش در آن سوي اقيانوس ها و درياها نيز شنيده مي شود، اكنون نيازمند دستان گره گشاست.
اين هنر اصيل كه به صنعت نيز روح و جان بخشيده و از گذرگاه هاي پر پيچ و خم زمان عبور كرده، اكنون در دوران گذار از ديروز به امروز بسر مي برد.
به گزارش ايرنا در اين زمينه كارشناسان و دست اندركاران امور فرش و قاليبافان ديدگاههاي مشابه و مشتركي دارند و بر اين نظرند كه بالا بودن قيمت مواد اوليه و مشكلات مبتلابه مراحل مختلف توليد از جمله قيمت هاي رنگرزي، چله و پود و مواد خام سير سعودي دارد و اين روند بر جريان توليد، گرايش به اين حرفه و قيمت تمام شده تاثير جدي و منفي داشته است و در نتيجه بسياري از توليد كنندگان و استاد كاران انگيزه و تمايل خود را جهت افزايش توليد از دست داده اند.
معاون بازرگاني داخلي سازمان بازرگاني استان قم نيز فروش و بازار يابي را از مشكلات و گره هاي صنعت فرش ايران عنوان كرد و افزود : قيمت تمام شده فرش رقباي خارجي بسيار پايين تر از قيمت تمام شده در كشور ما است به همين جهت با قيمتي كمتر در بازارهاي مختلف جهان عرضه مي شود كه اين نيز ضربه شديدي را به فرش داخلي وارد كرد ه است.
محمدي چهر شمار كارگاه هاي قالي بافي در استان قم محدود ذكر كرد افزود : در حال حاضر30 هزارقالي باف به شكل غيرمتمركز در استان قم مشغول به كار هستند.
وي با اشاره به اقدامات اتخاذ شده توسط دولت جهت حمايت از قالي بافان بيان كرد : دولت نهم و دهم جهت حمايت ازاين صنف، اقدامات لازم را جهت بيمه كردن اين افراد كرده است و تا كنون 7 هزار نفراز دست كاران اين هنر در قم بيمه شده و براي 2 هزار نفر ديگر اقدام شده است .
وي، با اشاره به برگزاري كلاس هاي آموزشي جهت بهسازي هنر قاليبافي ادامه داد : تا كنون 20 هزار نفر در زمينه هاي طراحي، بافندگي و نقشه كشي جهت ارتقا كيفيت قالي ها در قم آموزش هاي لازم را طي دو سال گذشته ديده اند.
همچنين معاون صنايع دستي و هنر هاي سنتي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قم صنعت قالي بافي را از نظر اقتصادي مستعد ارز آوري بالا براي كشور مي داند
' مهدي نصر اصفهاني ' مي گويد : فرش بافي ضمن فراهم كردن زمينه اشتغال هزاران بيكار، صنايع جانبي مانند صنايع رنگرزي، نجاري، نخ ريسي، توليد ابريشم، توليد الياف، قالي شويي را به را نيز به تكاپو و فعاليت وا مي دارد.
يك كارشناس فرش نيز قم را از مهمترين مراكز توليد قالي هاي گل ابريشم در كشور ذكر كرد و افزود : بندي خشتي، بته اي درختي، شكار گاه، هندسي جوشقاني، شاه عباسي، لچك ترنج و ظل السلطان از مهمترين طرح هاي متداول در صنعت فرشبافي قم است.
' مجيد ستايش ' اظهار داشت : صنايع دستي قم با تمام بضاعت ، در زندگي اجتماعي امروز مهجور مانده است و ترويج ، تبليغ و معرفي آن ضروري است .
وي بيان كرد : در كشور ما حدود دو ميليون قاليباف وجود دارد كه بيشتر شان را زنان تشكيل مي دهند و در روزها و شبها بر تارها و پودها نقش گل و تلاش مي‌زنند و خستگي و مشكلات جسمي و رواني خويش را همانند مادران و گذشتگان خويش جزئي از سرنوشت هنري خود مي دانند.
وي با بيان اينكه بهداشت حرفه اي با هدف ارتقا ي جنبه هاي مختلف سلامت به اين گروه نگاه كارشناسانه دارد، افزود : بهداشت حرفه اي در صدد است تا با تدابير خويش همراه با ساير برنامه هاي بهداشتي مختلف از جمله مراقبتهاي بارداري، تنظيم خانواده، تغذيه و غيره طرحهايي ضروري براي آسايش و سلامت اين خالقان هنر گامي موثر بردارد.
وي با اشاره به اينكه احتياج به نور و روشنايي دركار قالي بافي بيش تر از كارهاي معمولي است،
سفيدكاري ديوارها و سقف جهت انعكاس هرچه بيشترنور در كار كارگاه ها، استفاده هرچه بيشتر از نورطبيعي با استفاده از پنجره هايي با مساحت حداقل يك پنجم سطح كارگاه و نزديك به سقف، استفاده از لامپ هاي مهتابي و حبابي به‌صورت مخلوط جهت روشنايي عمومي كارگاه را از جمله كارهايي ذكر كرد كه بايد در قالي بافي بايد به آن توجه كرد.
دكتر' جميله جهانگيريان ' نيز استفاده از تهويه هاي طبيعي در و پنجره جهت جريان عادي هوا ، تهويه هاي مصنوعي در اتاق كار واستفاده از ماسك تنفسي در هنگام كار را براي قالي بافان توصيه كرد.
وي آشنايي و افزايش آگاهي قالي بافان با اين خطرات را از وظايف مسوولان دانست و افزود: اين رسالت جز با اهميت دادن به سلامت قالي بافان توسط مسولان محقق نخواهد شد .
وي پيگيري مسوولان جهت انجام به موقع معاينات پزشكي را راهي براي مبدل ساختن انديشه سبز سالم زيستن در محيط كار قالي بافان به واقعيت دانست.
' غلامرضا اخوان ' رييس اتحاديه فرش دستباف استان قم در گفتگو با ايرنا با اشاره به كيفيت فرش تمام ابريشم قم، بيان كرد : به دليل ويژگي هاي منحصر به فرد فرش قم به خصوص فرش ابريشم ، 90 درصد فرش هاي بافته هاي استان قم قابليت صدور دارد.
وي اظهار داشت: صنعت فرش در استان قم در مقايسه با ساير استان‌ها به لحاظ تنوع، كيفيت و زيبايي از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار است و در سراسر جهان ممتاز و بي‌نظير است.
وي بيان كرد : در حال حاضر مهم‌ترين اقدام انجام شده در بخش صنعت فرش، در اختيار گذاشتن تسهيلات ارزان قيمت و بلندمدت به صورت قرض‌ الحسنه به توليدكنندگان فرش است.
وي در بيان مشكلات اين صنعت با اشاره به بالابودن هزينه توليد گفت : قيمت‌هايي كه براي فرش دستباف دربازار تعيين مي‌شود، براي بافنده و استادكار اين صنعت بهره چنداني ندارد و همين امر سبب كاهش رغبت به بافتن فرش مي‌شود.
وي با بيان اينكه صنعت فرش در سال‌هاي گذشته به دليل بي‌توجهي و غفلت مسوولان رو به فراموشي مي‌رفت، تاكيد كرد: استاندار قم حمايت‌هاي خوبي از صنعت فرش داشته و قول مساعد براي بهبود وضعيت فرش داده و بر تداوم اين حمايت‌ها تاكيد دارد.
وي بيان كرد : در حال حاضر 12 هزار نفر عضو اتحاديه بافندگان، توليد كنندگان و فروشندگان فرش استان قم هستند و از اواخر سال گذشته با مساعدت دولت درصدد بيمه كليه آنان هستيم.
از طرفي يكي از دست اندركاران فرش و فرشبافي گفت :با وجود اينكه در سال هاي اخير مصوبات خوبي در راستاي حمايت از فعالان عرصه قالي كشور به تصويب رسيده است اما هنوز مشكلاتي وجود دارد كه بايد آنها مرتفع كرد.
او اضافه كرد: براي خريد لوازم كارنياز به وام هاي بانكي داريم كه در زمان مراجعه به بانك آنقدر با مشكل مواجه مي شويم كه از خير آن مي گذريم .
وي پرداخت هزينه هاي بيمه، شركت دادن قاليبافان در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي، ايجاد مجتمع هاي قاليبافي، صادراتي كردن فرش دستباف و برگزاري كلاس هاي آموزشي رايگان را از جمله اقداماتي دانست كه در راستاي حمايت از قاليبافان و توسعه هنر صنعت فرش بايد توسط مسولان صورت گيرد.
يك استاد كار صنعت قالي بافي نيز گفت : شهروندان به خصوص زنان خانه دار مانند گذشته از بافت فرش استقبال نمي كنند و كمتر خانه اي پيدا مي شود كه در آن دار قالي بنا باشد.
' ابوالفضل شفيعي ' ادامه داد : زنان در گذشته در كنار كارهاي منزل به كار قالي بافي نيز مي پرداختند و كودكان به خصوص دخترانشان نيز به تقليد از مادر اين حرفه را مي آموختند.
وي ايجاد انگيزه به خصوص انگيزه مالي را براي را يكي از راه هاي كشاندن افراد در اين حرفه و صنعت عنوان كرد و افزود : بايد افراد تحصيل كرده به خصوص در رشته هاي كارشناسي فرش را از طروق مختلف جذب كرد تا از فراموشي اين رشته جلو گيري كرد.
يكي از فروشندگان فرش، نگاه سنتي طراحان فرش را ازجمله نقاط ضعف موجود در توليدات دانست و گفت: سرمايه گذاري هاي اندكي براي سليقه يابي خريداران فرش صورت گرفته است درحاليكه ضروري است با ترويج تفكر و نگرش علمي و تخصصي به اين هنر ، نگاه سنتي موجود را تغيير دهيم.
فرش و فرشبافي از صنايع دير پا و مهم استان قم محسوب مي شود لذا اين صنعت نياز مند توجه بيشتري است، در شرايط كنوني اجراي طرح آمايش اين صنعت و ارايه آمارهاي دقيق از دست اندركاران و صنعتگران اين هنر و صنايع وابسته ان در استان قم به عنوان يك اولويت بايد مد نظر قرار گيرد، زيرا برنامه ريزي و توفيق در اين بخش نيازمند برخورداري از آمار و اطلاعات دقيق از جمله شناخت نسبت به حجم و نوع توليدات، آمار كمي و كيفي نيروي انساني شاغل در صنعت فرشبافي و كارگاههاي خانگي و صنعتي است.آرشیومقاله های فرش دستباف ايران
دیگر مقالات قالی ایرانی
 هنر تابلو فرش ايران؛ اصيل يا بي‌اصالت - گزارش ايرنا
 هنر- صنعت فرش دستباف در قم - گزارش ايرنا
 اگر قدردان امثال استاد احمد صنعت دار باشيم - عبدالله احراری
 سالي كه نكوست از بهارش پيداست - عبدالله احراری
 با افزايش برداشت پنبه شت و القاج پنبه اي ديگز خيز قيمتي نخواهد داشت؟ - عبدالله احراری
 در جست‌و‌جوي بهترين فرش - خانم ندا احمدلو
 مسئوليت مضاعف متولي فرش - عبدالله احراری
 براي حل مشكلات فرش همكاري بخش دولتي و خصوصي لازم است
 مقاله ای زیبا حاصل زحمت سرکار خانم فریبا ابوحمز
 بلوچ و كرد و تركمن خراسان از متري 40000 تومان تا متري يك ميليون تومان!چرا و چگونه؟ - عبدالله احراری
 جناب بهرامي لطفا"بخاطر دستمالي بازار قيصريه رابه آتش نكشيد - عبدالله احراری
 الحاق صنايع دستي به وزارت صنايع و بازرگاني زمينه ساز ايجاد سازمان فرش و صنايع دستي ايران - عبدالله احراری
 اول خرداد روز ملی فرش مبارک و خجسته باد - عبدالله احراری
 زنگ خطر - عبدالله احراری
 مجتمع هاي قاليبافي از اوج تا حضيض - عبدالله احراری
 افزايش توليد ابريشم داخلي ، شايد وقتي ديگر - عبدالله احراری
 با تقويت معاونت توليد مركز ملي فرش ايران ضعفهاي موجود كاهش خواهد يافت - عبدالله احراری
 بیست میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت به اتحادیه فرش روستایی دقیقا" مدیریت شود - عبدالله احراری
 اگر توان ایجاد فرصت شغلی برای دانش اموختگان فرش را دارید بسم الله - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت اول - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت دوم:ریشه یابی علل عدم استفاده کافی از توان آنان - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است -قسمت دوم:تراژدی دانش پژوهان هستند - عبدالله احراریسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو