كتاب قالي شكارگاه موزه پولدي پتسولي ميلان بزودي منتشر خواهد شد

2009.12.27

88/10/2 - سايت اطلاع رساني فرش ايران
    تورينو
    
روي جلد کتاب قالي شکارگاه
روي جلد کتاب قالي شکارگاه

    
    دكتر طاهر صباحي اعلام كرد كه ويژگي ها و خصوصيات فني و هنري فرش شكارگاه اثر استاد غياث الدين جامي كه به فرش شكارگاه معروف است بزودي در كتابي با عنوان فرش شكارگاه منتشر خواهد شد.
    صباحي تحقيقات گسترده اي را درباره اين قالي به عمل آورده است. امكان دستيابي نزديك وي بدليل موقعيت علمي و احترامي كه موزه پولدي پتسولي براي صباحي قائل است باعث گرديده تا وي بتواند برخي نقاط تاريك را درباره تاريخچه و سير تطور اين قالي از ابتدا تا كنون مورد بررسي و رمزگشايي قرار دهد.
    نسخه ايتاليايي اين كتاب اكنون مراحل نهايي خود را سپري مي كند و نسخه انگليسي آن نيز بر همان اساس در دست تهيه است.
    صباحي همچنين مصمم است تا نسخه فارسي اين كتاب را نيز در ايران منتشر كند.
    
    پيش از اين و هنگامي كه پژوهشكده هنرهاي سنتي تصميم به بازبافي اين قالي گرفت از دكتر صباحي براي گردآوري اطلاعات فني اين فرش دعوت به عمل آمد. قرارداد اين كار تحقيقاتي كه مراحل بروكراتيك پيچيده اي را پشت سرگذارد نهايتا با استنكاف پژوهشكده هنرهاي سنتي از ادامه كار تعليق گرديده و دكتر صباحي با استرداد پيش پرداخت قرارداد از ادامه كار باز ماند.
    اين قرارداد بهانه و فرصتي بود تا صباحي مطالبي را كه از سالها قبل پيرامون اين فرش ارزشمند و مشهور موزه اي گردآوري نموده بود را در حاشيه تعهدات قرارداديش تكميل كند. با لغو اين قرارداد و بدليل ارزشي كه اين قالي در تاريخ قاليبافي ايران دارد صباحي ترجيح داده است تا كار بر زمين گذارده شده بازبافي اين قالي را با انتشار كتابي درباره آن جبران كند.
    ارزشمند ترين و بهترين نمونه هاي قاليبافي ايران امروزه در موزه هاي جهان پراكنده اند و اگرچه در وضعيت نگهداري مطلوبي قرار دارند ليكن ثبت و ضبط تاريخچه آن براي هنر قاليبافي ايران امري لازم و ضروري است. همين ضرورت مشوق صباحي براي ارايه كاري درخور براي اين قالي بوده است. وي همچنين درباره اغلب قاليهاي مشهور ايراني موزه هاي جهان مدارك و مستندات منحصر بفردي را از طريق تحقيق و مطالعه و گردآوري قرائن و شواهد تاريخي در اختيار دارد كه اميدوار است بتواند روزي به همه آنها بپردازد و لااقل در كتابي همسنگ با شان هنر قاليبافي ايران آنها را جاودانه كند. 

  همچنين در اين باره بخوانيد:

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

اتحاديه فرش دستبافت ايران

در ژاپن

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو