فرش صلح يا قاليچه جنگ

2009.10.1288/7/20 - جام جم آنلاين
    
    در كشور ما ايران گاهي اتفاقات عجيب و غريبي رخ مي‌دهد كه از هر زاويه‌اي به آن نگاه مي‌كني، راهي براي فهمش نمي‌يابي.
    البته عادل فردوسي‌پور اين گونه اتفاقات را با يك جمله طلايي از ساير اتفاقات معمولي يا نيمه‌معمولي متمايز مي‌كند؛ «اين اتفاق از آن رويدادهايي است كه فقط در فوتبال ايران رخ مي‌دهد.»
    
    اما اين فقط اتفاقات حوزه فوتبال نيست كه چنين ويژگي‌هايي پيدا مي‌كند، بلكه در ساير حوزه‌ها هم مي‌توان نمونه‌هاي آن را ديد؛ مثلا در همين حوزه ميراث فرهنگي.
    
    هنوز چند صباحي از تعريف و تمجيدهاي ما از اين سازمان نگذشته كه خبري تعجب‌برانگيز مي‌رسد. چندي پيش كه خبر بافت فرش صلح براي اهدا به سازمان ملل متحد منتشر شد و اتفاقا همه از آن استقبال كردند؛ از كارشناس‌ها گرفته تا...
    
    اما حالا در كمال تعجب مي‌شنويم كه فرش نيمه بافته صلح كه قرار بود از سوي سازمان ميراث فرهنگي رونمايي شود، از سوي بافنده‌اش به مكاني نامعلوم منتقل شده است.
    
    كمي به ابعاد اين موضوع و حواشي‌اش بيشتر توجه كنيم مي‌بينيم كه اين اتفاق هم از همان اتفاقاتي است كه تنها در ايران رخ مي‌دهد و لاغير. حال حساب كنيد كه نزديك به يك سال يكي از بزرگ‌ترين سالن‌هاي كاخ سعدآباد تهران در اختيار يك بافنده كه يك شركت بزرگ فرشبافي دارد - قرار مي‌گيرد سپس ديوار‌هاي آن سالن مزين مي‌شود به تابلو فرش‌هاي شركتي خصوصي كه صرفا براي فروش به آنجا آورده شده و البته در انتهاي آن سالن هم قرار است فرشي به عنوان فرش صلح بافته شود.
    
    فرش هنوز چند گره‌اي بيشتر نخورده است كه مدير كاخ موزه بنابه هر دليلي! تغيير مي‌كند و سپس بافنده كه با رئيس موزه قرارداد بسته، قهر مي‌كند و فرش به دوش از كاخ بيرون مي‌رود. جنگ آغاز مي‌شود و هر كس، ديگري را متهم مي‌كند و فرشي كه قرار بوده فرش صلح باشد، مي‌شود قاليچه جنگ.
    
    حال حساب كنيد اگر از اين موضوع بگذريم كه چند نفر از سران و بزرگان كشورمان و ديگر كشورهاي جهان از اين فرش بازديد كرده‌اند و البته گره‌اي بر آن زده‌اند، مي‌رسيم به اين‌كه راستي چرا بايد در كشورمان مسائل اينقدر ابتدايي فرض شود كه مثلا يك بافنده به خود اجازه دهد فرشي را كه اين همه تبليغات داخلي و خارجي به دنبال خويش داشته و البته هزينه‌هاي هنگفتي را نيز از بودجه بيت‌المال به همراه داشته است، به همين سادگي به نفع خودش مصادره كند.

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

اتحاديه فرش دستبافت ايران

در ژاپن

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو