رييس پيشين سعدآباد: برنامه‌اي براي بافت قاليچه‌ي «صلح و دوستي» در تبريز برگزار مي‌شود

2009.10.13
88/7/21- کارپتور
    
    رييس پيشين مجموعه‌ي فرهنگي ـ تاريخي سعدآباد گفت:
    بافت قاليچه‌ي «صلح و دوستي» ايده و تفكري از سوي من بود.
    بايد هنرمنداني روي آن كار مي‌كردند و در كنار آن، حاميان مالي بودند كه از آن حمايت مي‌كردند.
    


ا
عشرت شايق در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به بودجه‌ي كم سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، اظهار داشت: با توجه به بودجه‌اي كه اين سازمان دارد، نه فقط از اين پروژه، بلكه از بسياري پروژه‌ها به‌دليل نداشتن بودجه‌ي كافي نمي‌تواند حمايت كند. وقتي قاليچه‌اي در اتاق قالي‌باف بافته شود، بسيار ارزان‌تر به پايان مي‌رسد تا زماني كه يك هنرمند بايد براي پروژه‌اي فرهنگي ـ اجتماعي وقت بگذارد. به همين دليل، يكي از شركت‌هاي فرش‌بافي تبريز با وارد شدن به اين پروژه، هزينه‌هاي آن را برعهده گرفت.
    
    وي ادامه داد: به‌دليل ارتباطاتي كه با اين شركت از قديم داشتيم، آن‌ها پروژه را جلو بردند؛ ولي چندبار از بهمن‌ماه سال گذشته اعلام كردند كه اگر امكان دارد، قالي را در تبريز ببافيم، چون هزينه‌هاي اسكان بافنده در تهران بسيار بالاست و چند نفر نيز مجبورند، به‌خاطر اين كار از سوي اين شركت در تهران بمانند. ما نمي‌توانستيم به كسي كه از لحاظ مالي سرمايه‌گذاري مي‌كند، تحميل سرمايه كنيم؛ ولي به‌دليل آن ارتباطات، تا وقتي من در سعدآباد بودم، دوستان قبول كردند، قالي نيز بماند؛ اما پس از تمام شدن مأموريتم در سعدآباد، مكان بافت به تبريز منتقل شد تا قدري به بافت آن سرعت داده شود.
    
    او با فراملي دانستن بافت قاليچه‌ي صلح و دوستي، بيان كرد: اين پروژه به يك مكان خاص وابسته نيست، چون كار آن با همكاري يونسكو آغاز شده است و پس از بافت، به سازمان ملل داده مي‌شود. اكنون همه‌ي برنامه‌ها در جاي خود محفوظ‌اند، فقط مكان بافت قالي عوض شده است.
    
    وي شهر تبريز را شهري حساس و داراي قابليت براي انجام كارهاي فرهنگي دانست و با اشاره به وجود كنسول‌گري چند كشور در اين شهر، دانشگاه بين‌المللي و منطقه‌ي آزاد ارس، گفت: به همين علت، بسياري از دوستان ما در تبريز وسواس دارند كه در ادامه‌ي بافت قاليچه‌، حركتي در خور شأن موزه، شأنيت تبريز و جايگاه فرش صلح و دوستي انجام دهيم.
    
    مشاور امور موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با تأكيد بر اين‌كه اكنون قالي توسط بافنده‌ها در تبريز بافته مي‌شود، اظهار كرد: تقريبا از 116 كشور براي بافت آمدند و يادداشت‌هاي نزديك به 900 شخصيت جهاني براي اين پروژه محفوظ است تا كار در زمان مقرر پايان يابد و پروژه‌هاي بعدي جلو روند.
    
    شايق اين پروژه‌ها را شامل برگزاري جشنواره‌هاي عكس، خبر و فيلم كوتاه، پايان‌نامه‌هاي دانشجويي، جشنواره‌هاي تقدير و تشكر از پيش‌كسوتان فرش و نمايشگاه‌هايي دانست كه در كشورهاي مختلف تدارك ديده شده‌اند و ادامه داد: با همكاري بخش‌هاي فرهنگي، اين حوزه برنامه‌هاي زيادي دارد. سمفوني صلح و دوستي نيز جزو برنامه‌هاست كه كشورهاي مختلف براي حضور در آن اعلام آمادگي كرده‌اند.
    
    وي افزود: با توجه به اين‌كه بافت قاليچه‌ي صلح و دوستي بايد در شأن آن و در مكان و شرايط ويژه‌اي ادامه پيدا كند، در روزهاي آينده با دعوتي كه از مسؤولان مي‌شود، كار بافت در تبريز ادامه مي‌يابد.
    
    او در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره‌ي اين‌كه قاليچه‌ي صلح و دوستي جزو اموال سازمان يا شخص خاصي محسوب مي‌شود، تصريح كرد: اين قاليچه جزو اموال كسي نيست، چون بافته و احيا مي‌شود و به‌عنوان يك عنصر سازنده‌ي هنري، فرهنگي و اجتماعي به سازمان ملل اهدا خواهد شد.
    
    به گفته‌ي او، در بافت اين قاليچه هيچ اعتباري از سوي دستگاه‌هاي دولتي خرج نشده و چون اين حركت، يك حركت هنرمندانه است، همه‌ي كارهاي آن از سوي مردم بوده است.
    
    رييس پيشين مجموعه‌ي فرهنگي ـ تاريخي سعدآباد درباره‌ي اين‌كه آيا طرح استاد فرشچيان براي بافت قاليچه اجرا مي‌شود، اظهار داشت: براي ادامه‌ي بافت در تبريز، برنامه‌اي برگزار خواهد شد كه جزييات، آنجا اعلام مي‌شود.
    
    شايق درباره‌ي فعاليت خود در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، توضيح داد: 23سال سابقه‌ي خدمت كارمندي دارم، از صداوسيما مأمور به سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري شدم كه با پايان يافتن زمان مأموريتم، اكنون در صداوسيما مشغول فعاليت اداري هستيم. هم‌چنين مشاور امور موزه‌ها در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هستم و سازمان ميراث فرهنگي هرگاه كاري را به من ارجاع دهد، در راستاي فعاليت موزه‌يي در خدمت‌ خواهم بود.  


  همچنين در اين باره بخوانيد:
  فرش صلح يا قاليچه جنگ 

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

اتحاديه فرش دستبافت ايران

در ژاپن

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو