بررسي درخواست اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان فرشر

2011.10.01
روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران‌بررسي درخواست اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان فرش


متن خبر: وزير صنعت،معدن و تجارت در پاسخ به درخواست اعضاي اتحاديه توليدكنندگان و صادركنندگان فرش دستباف مبني بر الزام واردكنندگان كالاي لوكس به تامين ارز مورد نياز خود از محل ارز حاصل از صادرات غيرنفتي، به آنها قول مساعد جهت بررسي اين درخواست را داد.
به گزارش ايرنا و به نقل از شبكه اطلاع رساني توليد و تجارت ايران، طبق خواسته فعالان بخش خصوصي درصورت موافقت دولت، وارد كنندگان كالاهاي لوكس ملزم خواهند شد ارز مورد نياز واردات خود را از محل اظهار نامه هاي صادراتي تامين كنند.
اين درخواست در نشست مشترك 'مهدي غضنفري' با اعضاي اتحاديه توليدكنندگان و صادركنندگان فرش دستباف در حاشيه بيستمين نمايشگاه فرش دستباف و در محل دايمي نمايشگاه هاي بين المللي جمهوري اسلامي مطرح شد.
بيستمين نمايشگاه فرش دستباف يكم مهرماه آغاز شد و روز گذشته (پنجشنبه ) به كار خود پايان داد .
در اين نشست كه بيش از دو ساعت به طول انجاميد، موضوعات مختلفي همچون نحوه تسويه جوايز صادراتي فرش ، تبليغات فرش دستباف درخارج ازمرزها، وضعيت دستمزد قاليبافان، حمايت هاي دولت از بخش توليد، حل مشكل انتقال ارز؛ درخواست وزارت جهاد كشاورزي براي انتقال مركز ملي فرش به اين وزارتخانه و تبليغ فرش دستباف در رسانه ملي به بحث و گفت وگو گذاشته شد.
** واگذاري اموال براي تسويه مطالبات جوايز صادراتي
وزير صنعت ، معدن و تجارت در ابتداي اين نشست با يادآوري اينكه اين وزارتخانه براساس مصوبه دولت مجاز است از محل فروش اموال معوقات جوايز صادراتي را پرداخت كند به توليد كنندگان فرش دستباف پيشنهاد داد تا اتحاديه به وكالت از صادركنندگان بخشي از اموال در حال واگذاري را به ازاي معوقات دريافت و سپس نسبت به تقسيم آن اقدام كند .
غضنفري گفت : يكي از امتيازات واگذاري اموال به صادركنندگان در قبال مطالبات آن است كه بخش خصوصي زودتر از دولت مي تواند اموال دريافتي را به پول تبديل كند، درحالي كه اگر قرار باشد دولت به فروش اموال بپردازد، اين موضوع زمان بر خواهد شد.
وي تصريح كرد: مرحله نخست پيشنهاد ما با تبديل اموال به ريال و توزيع در ميان ذينفعان شكل مي گيرد .
به گزارش شاتا، پس از ارايه پيشنهاد غضنفري مقرر شد اتحاديه توليد كنندگان و صادركنندگان تا روز دوشنبه نظر نهايي خود را در خصوص اين پيشنهاد اعلام كند .
همچنين براين اساس مقرر شد تا فهرستي از اموال در حال واگذاري وزارت صنعت، معدن و تجارت به اتحاديه براي تصميم گيري ارايه شود .
** مخالفت با واگذاري مركز ملي فرش به وزارت جهاد
وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين در پاسخ به درخواست اعضاي اتحاديه مبني بر موافقت نكردن اين وزارتخانه با واگذاري مركز ملي فرش به وزارت جهاد كشاورزي گفت: خواست ما نظر فعالان بخش خصوصي است و اگر اين گروه معتقدند كه نبايد واگذاري اتفاق بيافتد ما هم از آن حمايت مي كنيم .
غضنفري با بيان اينكه ادامه فعاليت مركز ملي فرش در وزارت صنعت، معدن و تجارت بهتر از جابجايي آن است، گفت: درصورتي بايد با واگذاري مركز ملي فرش به وزارت جهاد كشاورزي موافقت كردكه مطمئن شويم اين انتقال به نفع فرش دستباف خواهد بود .
يادآور مي شود : پس از ادغام دو وزارتخانه بازرگاني و صنايع و معادن، وزارت جهاد كشاورزي پيشنهاد انتقال مديريت حوزه فرش دستباف را به اين وزارتخانه، ارايه كرد. **رفع مشكل انتقال ارز
صادركنندگان فرش دستباف همچنين يكي از مسائل كنوني خود را مشكل انتقال ارز عنوان كردند و رفع اين مشكل در برخي كشورها از جمله در اروپا را خواستار شدند و براين اساس مقرر شد تا در جلسه اي مشترك با حضور نمايندگان اتحاديه، مركز ملي فرش و معاونت امور بين الملل بانك مركزي اين موضوع مورد بررسي قرار گيرد و نسبت به رفع آن اقدام گردد.
** كمك هاي دولت به واحدهاي توليدي
غضنفري در بخشي از اين نشست در باره برخي موضوعات مطرح شده مبني بركمك دولت به بخش توليد عنوان كرد:آنچه دولت پس از هدفمندي يارانه ها پيگيري كرد اعطاي تسهيلات ارزان قيمت است و يارانه توليد به مفهوم پرداخت مبلغ خاصي وجود ندارد .
وي توضيح داد:به عنوان مثال اگر به علت افزايش قيمت حامل هاي انرژي تجهيزات مورد نياز توليد كنندگان نيازمند بازسازي و يا تغييراست،با پرداخت وام مشكل او حل مي گردد. ** تبليغات فرش ايران در داخل و خارج
يكي از موضوعات مورد تاكيد شركت كنندگان اين نشست، تبليغات فرش دستباف ايران در داخل و خارج از كشور بود .
وزير صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پيشنهاد اتحاديه واردكنندگان فرش دستباف ايران به اروپا مبني بر اينكه اين اتحاديه در صورت تخصيص اعتبار از سوي دولت قادر است به مدت سه سال تبليغات فرش ايران در اين منطقه را برعهده گيرد، قول بررسي موضوع را داد و مقرر شد تا پيشنهاد به صورت مكتوب ارايه و نظر نهايي اعلام گردد.
غضنفري يكي از شروط پذيرش اين درخواست را افزايش سالانه 20 درصد صادرات فرش به اروپا دانست .
همچنين اعضاي اتحاديه نسبت به آنچه كه بي توجهي به تبليغات فرش دستباف در داخل كشور به ويژه در رسانه ملي ناميدند، انتقاد كردند و وزير صنعت ، معدن و تجارت به آنها قول مساعد براي گفت وگو با رييس سازمان صداو سيما را داد.
به گزارش شاتا، غضنفري همچنين پيش از نشست با اعضاي اتحاديه توليد كنندگان و صادركنندگان فرش دستباف از بيستمين در بازديد از نمايشگاه با غرفه داران به گفت وگو نشست و به مسائل آنها گوش فرا داد .
وزير صنعت، معدن و تجارت در حاشيه اين بازديد به پرسش هاي خبرنگاران حاضر در نمايشگاه پاسخ داد.
نحوه پرداخت معوقات جوايز صادراتي، واگذاري مركز ملي فرش ، تحريم فرش دستباف و بازارهاي صادراتي پيش روي از جمله موضوعات مطرح شده دراين مصاحبه ها بود .
**بازارهاي جديد
وزير صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشي در خصوص تحريم فرش ايراني در بازار آمريكا و وضعيت بازاريابي گفت: هر چند كه برخي كشورها به دليل تحريم يا مواضع سياسي بازار خود را از فرش دستباف ايراني محروم كرده اند اما با توجه به ظهور بازارهاي جديد مي توان آينده خوبي را براي فرش دستباف ايران ترسيم كرد.
غضنفري با بيان اينكه براي رفع مشكلات ناشي از تحريم هاي غير منطقي، به طور جبراني بازار كشورهاي جديدي براي فرش دستباف ايجاد شده، عنوان كرد : هم اكنون بازار چين تمايل بسياري به خريد و فروش فرش ايراني دارد.
وزير صنعت ، معدن و تجارت اين توضيح را نيز داد كه در زمان حاضر علاقه مندان فرش دستباف ايران در آمريكا، نياز خود را با واسطه كشورهايي همچون كانادا يا امارات متحده عربي تامين مي كنند.
وي ادامه داد: هر چند كه در زمان حاضر در كشور چين فرش دستباف توليد مي شود، اما همگان باور و يقين دارند كه هيچ كشوري نمي تواند فرش اصيلي به مانند فرش ايراني ببافد.
وزير صنعت، معدن و تجارت در خصوص رويكرد آمريكا نسبت به فرش دستباف ايران گفت: تحريم گروه زيادي ازمردم ايران (قاليبافان) با توجيهاتي چون مسائل هسته اي با هيچ منطقي بشري توجيه پذير نيست و از سويي با اين اقدام ملت آمريكا از هنر اصيل ايراني كه آوازه آن در سراسر جهان به گوش مي رسد، محروم شده اند.
توجه به تبليغات فرش دستباف براي معرفي بيشتر در نزد مردم ديگر كشورها موضوع ديگري بود كه وزير صنعت ، معدن و تجارت به آن پرداخت و گفت: اگر در اين حوزه تلاش هاي جدي داشته باشيم به طور حتم بازار نيم ميليارد دلاري خود را حفظ خواهيم كرد.
**مديريت هزينه ها از سوي توليد كنندگان
وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به افزايش ميزان مشاركت كنندگان در نمايشگاه امسال نسبت به سال گذشته ،گفت : آثار عرضه شده ، طرحها و رنگ ها دستبافته ها درنمايشگاه بيانگر آن است كه به سليقه مشتريان داخلي وخارجي توجه ويژه اي شده و به بياني ديگر ذائقه مشتري و فرهنگ مشتري گرايي در فرش سنتي جا باز كرده است .
وي با قدرداني از فرش بافان و اتحاديه هاي شركت كننده در نمايشگاه اظهار داشت :در نمايشگاه امسال بيش از 500 بنگاه توليدي يا غرفه دار حضور دارند كه اين مجموعه كلكسيوني كامل از تنوع فرش ايراني را به نمايشگاه گذاشته اند .
غضنفري با اشاره به پشتيباني مركز ملي فرش از حضور خارجي ها و ايرانيان مقيم خارج براي خريد فرش هاي دستباف كشورمان در نمايشگاه گفت : كاهش قيمت تمام شده فرش دستباف داخلي نقش مهمي در فروش داخلي نيز دارد و بايد در اين خصوص پشتيباني لازم از فعالان اين عرصه صورت گيرد.
وزير صنعت ،معدن و تجارت با اشاره به درخواست توليد كنندگان و صادر كنندگان گفت: آنها خواسته هايي دارند كه به حق است كه از آن جمله مي توان به معوقات جوايز صادراتي اشاره كرد و تلاش ما نيز بر آن است تا از طريق فروش اموال مطالبات آنها را پرداخت كنيم.
وي ارايه تسهيلات جهت تامين مواد اوليه وارداتي را از جمله خواسته هاي قاليبافان عنوان كرد و گفت: بيمه قاليبافان نيز از ديگر نيازهاي آنها است كه بخشي از آن انجام شده وامسال نيز تعداد بسياري از فرش بافان بيمه خواهند شد.
غضنفري اين موضوع را نيز يادآور شد كه مديريت هزينه ها از سوي توليد كنندگان نقش مهمي در عدم افزايش قيمت ها و توليدات دارد و باعث مي شود تا آنها بتوانند مشتريان بيشتري را جذب كنند.
دیگر اخبار قالی ایرانی
 استقبال ديپلمات ها در وين از نمايشگاه فرش ايراني
 بررسي درخواست اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان فرش
 جدايي فرش از وزارت صنعت، معدن و تجارت مشكل‌زاست
 برگزاری نمایشگاه 21 در دست بخش خصوصی
 بيستمين نمایشگاه فرش دستباف ايران گشایش یافت
 شکايت علیرصا قادری مراحل آخر خود را طي کرد
 انعکاس نامه هیئت مدیره اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن در سایت مرکز ملی فرش ایران
 شركت در بيستمين نمايشگاه فرش دستباف ايران
 اهداي فرش‌هاي نفیس دوره قاجار به موزه فرش
 پیشنهاد تاسیس خانه فرش در گيلان
 تيمچه حاج شهباز" موزه فرش پولادين گروس خواهد شد
 راه‌اندازي موزه خصوصي فرش در شيراز
 عمارت مفخم ميزبان 20 تخته اثر نفيس از موزه فرش
 حضور صادرکنندگان فرش آذربایجان‌شرقی در فضاي مجازيسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو