2011.03.10

همایش سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

第二回ペルシャ手織り絨毯セミナーと分科会のご案内افتتاحیه سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی


اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن- افتتاحیه سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندرکاران فرش دستباف ایران در ژاپن پنجشبه دهم مارچ 2011 در سالن فردوسی سفارت ایران در توکیو برگزار شد.
در این سمینار که راس ساعت 17:30 به وقت محلی با حضور "سید عباس عراقچی" سفیر ج.ا.ایران در توکیو و جمعی از مدیران و دست اندرکاران ایرانی و ژاپنی فرش دستباف ایران در ژاپن برگزار شد، سفیر ایران ضمن ابراز خرسندی از تشکیل و برپایی چنین همایشی در سخنرانی افتتاحیه خود اظهار داشت" که فرش ایران یکی از کهن ترین و شناخته شده ترین محصولات فرهنگی و تجاری ایران در سرزمین ژاپن است. تاجایی که می توان گفت نام ایران با نام این محصول کهن گره خورده و مردم ژاپن این دو نام را (پرشیا جوتان یا همان فرش ایران) در یک معنا و در یک سطح به کار می برند".
عراقچی در ادامه گفت " سفارت ایران در توکیو حدود یک سال پیش با همکاری اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن، در موزه ابریشم "یوکوهاما" به مدت یک ماه نمایشگاه فرش های کهن ابریشمی ایران را برگزار کرد. که طی آن و برای نخستین بار تعداد 20 تخته از کهن ترین و نفیس ترین فرش های کشور از جمله فرش پر ارزش "سوزن شیرد" از موزه ملی فرش ایران خارج شد و در کشور دیگری به نمایش در آمد". همچنین وی به نمایش گذاشته شدن فرش معروف "گیون ماتسوری" را که برای اولین بار از کیوتو خارج شد و در این موزه به نمایش گذاشته شد را از دیگر نقاط روشن این موزه دانست.
در خاتمه سفیر ایران در ژاپن ضمن خواستار شدن تداوم این قبیل همایش ها و دوره های آموزشی بیان داشت که " فرش دستباف ایران خود به تنهایی سفیر ایران است، چرا که این فرش در خود حامل پیام صلح و دوستی، و بیان گر قدمت و اصالت فرهنگ و تاریخ ایران است. از این رو آرزو می کند که روزی فرا رسد که در خانه ی همه ژاپنی ها دست کم یک تخته فرش اصیل ایران حاضر باشد".
پس از سخنرانی سفیر ایران "مرتضی لطفی افشار" رئیس گروه آموزش مرکز ملی فرش ایران ضمن قرائت پیام "فیصل مرداسی" ریاست مرکز ملی فرش ایران - که برای این همایش ارسال شده بود گفت با ابراز خرسندی از برپایی این همایش و سپاس گزاری از اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن که به عنوان یکی از اتحادیه فعال فرش در خارج از کشور به فعالیت مشغول است ،ابراز امیدواری کرده بود که این دست از همایش ها و دوره های آموزشی بتواند در شناخت بهتر و بیشتر فرش ایران در خارج از مرزها به خصوص در ژاپن نقش موثری را ایفا کند- به توضیح نحوه فروش و بازاریابی این محصول با شیوه های جدید و امروزی پرداخت و ابراز امیدواری که در طول برگزاری دوره های آموزشی بیشتر به توضیح و به کار گیری این روش ها بپردازد.
پس از قرائت پیام مرکز ملی فرش ایران و سخنان "لطفی افشار"، "حمید اسحاقی"عضو هیئت رئیسه و بازرس اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن اظهار داشت" اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن به رغم کوچکی خود توانسته است با همتی بلند و عزمی راسخ دست به کارهای بزرگی بزند، که از جمله آن می توان به برگزاری سمینار فرش در سال 2010 با حضور استاد "طاهر صباحی"، برپایی موزه فرش دستباف ایران در موزه ابریشم "یوکوهاما"، شرکت در نمایشگاه بزرگ فرش تهران به عنوان تنها اتحادیه فعال خارج از کشور، و همایش کنونی اشاره کرد".
بازرس اتحادیه همچنین اظهار داشت که " فرش ایران بیش از آن که یک محصول تجاری و بازاری باشد، یک اثر تاریخی و هنری است که در درون خود یک سنت بزرگ را نهفته دارد. و اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن در نظر دارد با دست گذاشتن بر روی این وجه از فرش ایران، علاوه بر ارتقا سطح دانش فروشندگان فرش به ترویج و تبلیغ این اثر کهن ایرانی در ژاپن بپردازد".
در خاتمه وی با ابراز ناخرسندی از حضور فرش های نامرغوب با ماهیت شبه ایرانی به نام "ایست پرشیا" که این منطقه هیچ اصالت جغرافیایی ندارد بلکه فرش هایی ساخته چین هستند، اعلام داشت که "اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن از رقابت سالم در بازار فرش استقبال می کند، و با تاکید بر روی اصالت فرش ایران می کوشد تا دانش این محصول را صد چندان کند".
پس از "حمید اسحاقی" ، "محمد ویسان" از اساتید مرکز ملی فرش ایران در زمینه رنگرزی فرش و الیاف مختصری درباره ی شیوه های رنگرزی فرش با رنگ های طبیعی چون "پوست گردو"، "اسپرک" پرداخت و بیان داشت که در طول دوره های آموزشی بیشتر به این موضوعات خواهد پرداخت.
در خاتمه نیز "تورج ژوله" از اساتید بنام فرش ایران به سخنرانی پرداخت، این استاد فرش ایران در مقدمه سخنان خود درباره ی فرش "سوزن شیرد" گفت" این فرش قدمتی 400ساله دارد. اما اگر ما دست به ریشه یابی تاریخی بزنیم متوجه خواهیم شد که قدمت آن به 1300 پیش می رسد که آن را "سوزن گرد" یا "سوزن گرد شده" می نامیدند. که پس از ورود اسلام به ایران و به سبب نبودن حرف "گاف" در زبان عربی به "سوزن جرد" تغییر نام داده است. که به لحاظ ماهیتی با فرش "سوزن شیرد" کنونی فرق فراوانی دارد".
همچنین وی اظهار داشت که " فرش ایران بیش از آن که یک محصول بازاری باشد یک اثر تاریخی است که در خود هویت ایران را نهفته دارد.به طوری که در زمان های کهن ایرانیان چه برای دوستان و چه برای دشمنان خود جهت گسترش صلح و دوستی فرش هدیه می دادند تا بدین طریق حسن نیت خود را ثابت کنند".
"ژوله" در این باره به یک روایت تاریخی اشاره کرد که در هنگام جنگ شاه اسماعیل صفوی با سلطان عثمانی وی نامه ای به سلطانی عثمانی می نویسد و از او می خواهد تا ابعاد یک مسجد را برایش بفرستد تا بافندگان فرش ایران برای آن مسجد فرشی را تدارک ببینند.
همچنین "تورج ژوله" با بیان تجربیات خود در شیوه های جدید تولید و فروش فرش که بدون کاستن از کیفیت مواد اولیه بتواند به توسعه بازار کمک کند اظهار داشت که " فرش ایران بیش از 130 نوع مختلف دارد که هیچ کسی نمی تواند ادعا کند که درتمامی آنها تخصص دارد" وی که دانش فرش شناسی را برگرفته از تلاش محققان و اندیشمندان آلمانی می دانست پیشنهاد داد که حاضر است یک دوره آموزشی 3ماه که یک ماه نیم آن در ژاپن و مابقی در ایران باشد را برای دست اندرکاران ژاپنی و ایرانی فرش دستباف ایران تدارک ببیند تا بدین طریق بتوان در جهت ارتقا دانش فرش کشور گام های موثرتر و بزرگتری برداشته شود.

دگر مطالب خواندنی برگزاری سمینار و کلاس های آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 طراحی پوستر دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 فراخوان شرکت در دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 آشنايي با تورج ژوله ، نويسنده، پژوهشگر و فرش شناس نام آشناي ايران
 اقدام مثبت مركز ملي فرش ايران و اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن ایران در ژاپن - عبدالله احراري
 خبر فراخوان شرکت در سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن ن در پورتال مرکز ملی فرش ایران
 اطلاعیه دوم سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 استاد تورج ژوله و مدیران مرکز ملی فرش ایران وارد ژاپن شدند
 همایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 سخنرانی سید عباس عراقچی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن
 پیام رییس مرکز ملی فرش ایران به دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 خبر-آيين گشايش همايش و دوره آموزشی دست اندركاران و فروشندگان فرش دستباف ایران در ژاپن در پورتال مرکز ملی فرش ایران
 خبرهمایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن در خبرگزاري فارس
 سخنرانی آقای اسحاقی درهمایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 مدیران و دست اندركاران ژاپني فرش دستباف ايران گردهم آمدند
 دوره آموزشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن پایان یافت
 نمایش تصویری همایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reservedسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو