پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan
همچنين دیگر مقاله های قالی دستباف ایران را در اين بخش بخوانيد بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول 日本語


نقدی بر نمایشگاه فرش دستباف تهران -به قلم مهدی میرزا امینی
بیست ویکمین نمایشگاه فرش تهران

2012.10.16


توضيح اتحادیه :

مقاله ایی که در ذیل مي آيد نقدی از سيد مهدي اميني دانشجوی کارشناسی ارشد فرش است
این مقاله فقط به فقط بدلیل احترام به نقد بخصوص نقد سازنده مرتبط با مضوعات قالی ایران و دیگر دستبافته های ایرانی نشر میگردد
از آنجا که اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن یکی از حامیان نمایشگاه های فرش در داخل و خارج از ایران است از این رو همواره مشوق اعضاء خود در شرکت و حضور مستمر در اینگونه نمایشگاه ها بوده است و شاید قابل توجه باشد که به روایتی تنها چند تن از بازرگانان و اعضاء این اتحادیه مبادرت به خرید سه الی چهار میلیار تومان قالی از بیست ویکمین نمایشگاه فرش تهران داشته اند
فرش دستباف ایرانی به عنوان یکی از شاخص ترین کالاهای تولید داخل که جنبه سالانه در ایران نمایشگاه‌های مختلف فرش در سطح استان‌ها برگزار می‌شود که هریک از آن‌ها بیشتر در زمینه شناخت بازار داخلی فرش مفید و موثرند اما سرآمد تمامی این نمایشگاه‌های داخلی، نمایشگاه بزرگ فرش تهران است. نمایشگاهی که با وسعت و گستردگی مناسب، بیشتر تولیدکنندگان و فروشندگان فرش در سراسر کشور را کنار هم جمع آورده و می‌تواند زمینه ساز بسیاری از اتفاقات خوب در فرش ایران باشد. نمایشگاهی که بعد تبلیغاتی مناسبی به نسبت سایر نمایشگاه‌ها در سطح کشور دارد و پس از گذشت بیست سال جایگاه خود را در بین اهالی فرش به خوبی پیدا کرده است. نکته دیگر این است که ایرانیان نیز هرساله استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه دارند و این موارد می‌طلبد تا سیاست گذاران اصلی این رویداد مهم فرش کشور برای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه بزرگ فرش تهران اقدامات موثر و عملی را برنامه‌ریزی و اجرا کنند. در بیست و یک دوره گذشته -که آخری ابتدای همین ماه برگزار شد- نمایشگاه بزرگ فرش تهران به دلیل حجم استقبال و گستردگی بازدیدکنندگان داخلی، بیشتر به شکل فروشگاهی بزرگ درآمده که به صورت موقت برپاشده و هرکس سعی دارد در این مجموعه فروش بیشتری را در همان فضای نمایشگاه تجربه کند؛ و متأسفانه کمتر به این مسئله مهم توجه شده که نمایشگاه بیشتر محلی برای نمایش فرش‌های تولید شده و آخرین تولیدات هنری و همچنین اطلاع از نظر مصرف کننده در خصوص تولیدات و در نهایت اخذ سفارش یا خط گرفتن جهت سیاست گذاری های سال آینده تولیدی است. نکته تأمل برانگیز این است که سیاست گذاری‌ها نیز کمتر به سمت داشتن نمایشگاهی با ارزش‌های واقعی یک نمایشگاه بوده است.نقدی بر نمایشگاه فرش دستباف تهران
به قلم مهدی میرزا امینی
دانشجوی کارشناسی ارشد فرش

سال 91 برای فرش ایران در حالی آغاز شد که اهداف صادراتی رقم بالای یک میلیارد دلار را نشان می‌داد و دستیابی به آن نیازمند اقداماتی جدی و واقعی در این زمینه بود. اقداماتی در زمینه‌های مختلف شناخت بازار، تولید و فروش که تمامی این‌ها می‌بایست نسبت به گذشته بهبود چشمگیری یابد. استفاده بهینه از ابزارهای این جریان کمک شایانی به دستیابی این اهداف می‌نماید. لذا علاوه بر توجه به موارد تازه و بکر باید عادت‌های غلط را نیز در این جریان اصلاح کنیم. عادتی که هر ساله نمایشگاه بزرگ فرش دستباف ایران را به "بزرگترین حراجی سال" تبدیل می‌کند.
*****
یکی از بهترین زمینه‌هایی که باید برای دستیابی به اهداف کلان صادراتی به آن توجه شود، شناخت بازار است. شناخت بازار به معنی تحقیقات قبل از انجام هر فعالیت فیزیکی و تولیدی است که تولیدکننده بر اساس آن اقدام به تولید می‌کند. یکی از ابزارهای شناخت بازار فرش، نمایشگاه‌های مختلف مرتبط با فرش، کفپوش و دکوراسیون‌ داخلی است. شرکت در این نمایشگاه‌ها تولیدکننده و یا فروشنده را در مواجهه عینی و مستقیم با مصرف کننده و خریدار قرار می‌دهد و اطلاعات رد و بدل شده در این فضا به بهینه شدن روند تولید و سفارش پذیری کمک شایانی خواهد کرد.
سالانه در ایران نمایشگاه‌های مختلف فرش در سطح استان‌ها برگزار می‌شود که هریک از آن‌ها بیشتر در زمینه شناخت بازار داخلی فرش مفید و موثرند اما سرآمد تمامی این نمایشگاه‌های داخلی، نمایشگاه بزرگ فرش تهران است. نمایشگاهی که با وسعت و گستردگی مناسب، بیشتر تولیدکنندگان و فروشندگان فرش در سراسر کشور را کنار هم جمع آورده و می‌تواند زمینه ساز بسیاری از اتفاقات خوب در فرش ایران باشد. نمایشگاهی که بعد تبلیغاتی مناسبی به نسبت سایر نمایشگاه‌ها در سطح کشور دارد و پس از گذشت بیست سال جایگاه خود را در بین اهالی فرش به خوبی پیدا کرده است. نکته دیگر این است که ایرانیان نیز هرساله استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه دارند و این موارد می‌طلبد تا سیاست گذاران اصلی این رویداد مهم فرش کشور برای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه بزرگ فرش تهران اقدامات موثر و عملی را برنامه‌ریزی و اجرا کنند.
در بیست و یک دوره گذشته -که آخری ابتدای همین ماه برگزار شد- نمایشگاه بزرگ فرش تهران به دلیل حجم استقبال و گستردگی بازدیدکنندگان داخلی، بیشتر به شکل فروشگاهی بزرگ درآمده که به صورت موقت برپاشده و هرکس سعی دارد در این مجموعه فروش بیشتری را در همان فضای نمایشگاه تجربه کند؛ و متأسفانه کمتر به این مسئله مهم توجه شده که نمایشگاه بیشتر محلی برای نمایش فرش‌های تولید شده و آخرین تولیدات هنری و همچنین اطلاع از نظر مصرف کننده در خصوص تولیدات و در نهایت اخذ سفارش یا خط گرفتن جهت سیاست گذاری های سال آینده تولیدی است. نکته تأمل برانگیز این است که سیاست گذاری‌ها نیز کمتر به سمت داشتن نمایشگاهی با ارزش‌های واقعی یک نمایشگاه بوده است.
به فاصله چند روز بعد از نمایشگاه بزرگ فرش دستباف تهران، به شکلی محدودتر نمایشگاه فرش ماشینی و سایر کف پوش های صنعتی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد؛ و ای کاش تولید کنندگان، فروشندگان و صادرکنندگان فرش دستباف از این نمایشگاه دیدن می کردند تا حداقل با نحوه ارائه، تبلیغات و نمایش کالایی در ابعاد فیزیکی فرش دستباف آشنا شوند تا همچنان مشابه بیست و یک دوره نمایشگاه بزرگ فرش تهران، فضای نمایشگاه را به مدت هفت روز به بزرگترین حراجی سال تبدیل نکنند و بتوانند از امکانات نمایشگاهی آن در طول یک سال بهره‌مند شوند نه فقط مدت هفت روز از 365 روز سال.
چند سالی است که مرکز ملی فرش جشنواره‌ای را برای فروش ویژه فرش و با شعار "هر فروشگاه یک نمایشگاه" در اواخر هر سال برگزار می‌کند. وقتی به نمایشگاه بزرگ فرش تهران که بارها و بارها سهواً و یا عمداً نمایشگاه "بین المللی" فرش دستباف(!) خوانده شده است و حتی این دوره در بنرهای تبلیغاتی هم عنوان بین المللی آورده شده نگاهی می‌اندازیم، می‌توانیم عنوان نمایشگاه را به جشنواره فرش دستباف و با شعار "همه فروشگاه‌ها در یک نمایشگاه‌" و با هدف "هرچه فروش فیزیکی در نمایشگاه بیشتر امتیاز بیشتر" عوض کنیم که تازه در این تعریف فعالیت نمایشگاه بزرگ فرش بیشتر هویدا می‌شود.
ددر دوره‌های گذشته اگر گشتی در فضای نمایشگاه می‌زدیم، کمتر با فضاهای از قبل طراحی شده و غرفه آرایی مواجه می‌شدیم. نمایش فرش‌ها نیز در ابتدایی ترین حالت خود قرار داشت و معمولاً پارتی فرش‌ها آنقدر بزرگ بودند که امکان نمایش را بسیار محدود می‌نمود. از طرفی در نمایشگاه تولید کنندگان و عرضه کنندگان فرش برنامه‌ای برای رونمایی از آثار خاص یا جدید نداشتند و غالباً همان فرش‌های داخل فروشگاه خود را که هرسال به نمایشگاه می‌آوردند برای عرضه آماده می‌کردند.
فضای نمایشگاه فرصت بسیار مناسبی برای تبلیغات و معرفی خدمات ویژه شرکت تولیدی و یا عرضه کننده فرش است. اما در دوره‌های گذشته کمتر شاهد بوده ایم که کاتالوگ‌های ویژه نمایشگاه بین بازدیدکنندگان توزیع شوند. غرفه داران نیز بیشتر به جای اینکه به معرفی فرش‌ها و آگاهی بازدیدکنندگان بپردازند تمام تلاش خود را برای فروش موقت و فروش در همان فضای نمایشگاه انجام می‌دهند. اگر بخواهیم قضاوتی در خصوص کیفیت تبلیغات در فضای نمایشگاه داشته باشیم باید بگوییم: تبلیغات در فضای نمایشگاه ما را به فضایی تاریخی می‌برد. آن زمانی که تبلیغ هر کالا با نام و تصویر فرد صاحب مال التجاره رواج داشت. تبلیغاتی که در این زمان با پیشرفت‌های رنگارنگ اصول گرافیکی به خوبی می دانیم که دیگر کارایی ندارد و گویا برخی تولیدکنندگان محترم و حتی متصدیان برگزاری نمایشگاه با مقوله گرافیک و تبلیغات تصویری بر پایه اصول گرافیکی به کل بیگانه بودند و گاهی اوقات با اقدامات تبلیغی خود فضای نمایشگاه را شاد می‌نمودند!
از طرفی نمایشگاه فرصت مناسبی است تا در آن تولید کنندگان، فروشندگان، صادرکنندگان و سایر مسئولان و دست اندکاران فرش گردهم جمع شوند و نسبت به مسائل و مشکلات روز فرش کشور و راهکارهای رهایی از آن و پشت سر نهادن آن بحث و گفتگو کنند. همچنین فرصتی است تا ذی نفعان فرش کشور مطالبات و خواسته‌های خود را با مسئولین امر در میان بگذارند. لزوم چنین اقداماتی برگزاری نشست‌های تخصصی و کاربردی است. همچنین دعوت از مسئولان و ایجاد فضایی برای گفتگوی مستقیم تولیدکنندگان و فروشندگان و صادرکنندگان با آنان در قالب نشست‌های کاملاً تخصصی که نتایج این نشست‌ها توسط کمیته‌ای پیگیری تا به نتیجه مطلوب برسد.
برگزاری کارگاه‌های آموزشی مختلف در زمینه‌های تولید، فروش و بازاریابی برای غرفه داران و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در جهت آشنایی هرچه بهتر و بیشتر بازدیدکنندگان با ابعاد فنی و فرهنگی و هنری فرش که می‌تواند در بالا بردن سطح آگاهی‌های مصرف کنندگان بسیار مفید و موثر باشد از دیگر اقداماتی است که می‌توان در فضای نمایشگا برای پربارتر نمودن آن انجام داد که امیدواریم موارد گفته شده در دوره‌های آتی بیشتر مورد توجه مسئولان به ویژه مرکز ملی فرش ایران به عنوان متولی این هنر- صنعت و نیز شرکت کنندگان در نمایشگاه قرار گیرد.

 
دیگر اخبار قالی دستباف ایرانی
نقدی بر نمایشگاه فرش دستباف تهران -به قلم مهدی میرزا امینی
صادركنندگان ديپلمات هاي اقتصادي كشورند - حمید کارگر
رسانه ها؛ پشتیبانان حمایت از فرش به عنوان تولیدی ملی
در تبلیغ فرش دستباف شرطی سازی را از یاد نبریم - حمید کارگر
فرش آهنی؛ دست بافته هنرمندان سنقری - ایسنا
مشکل اصلی فرش ایران نبود مدیریت است - عبدالله احراری
تفکر تجاري نبايد بر فرش حاکم باشد - مهندس شیرین صوراسرافیل
نمایش فقر قالیبافان خدمت به آنان نیست - حمید کارگر
فرش دستباف و فرصت هايي که مي سوزند - حمید کارگر
ذينفعان قالی در تصميم گيري‌ها نقشي ندارند - عبدالله احراری
مدرك دانشگاهي فرش اعتبار دارد يا خير؟ - نسترن ابلاغیان
الزام نگاه به رقبا در تجارت جهانی فرش - حمید کارگر
ورود به بازارهای جدید به چه بهایی؟ - حمید کارگر
 مشتری عزیز! کپی برابر اصل نیست
فرش دوروي دويدوخ در20 کشوربازاريابي مي شود
 پايتختي نشسته بر فرش ابريشم
 اگر قصد خريد گبه و گليم داريد
 گره فراموشي بر سرنوشت قالی - فرشته اثني عشري
 روایت گره‌های عشق بر تار و پود فرش - پریچهر پویان راد
 نکات مهم نمایشگاه بیستم فرش دستباف تهران‌ - عبدالله احراری
 در جست‌و‌جوي چهره اي مطلوب از فرش ايراني -حميد كارگر
 حال و هواي فرش ايران در تعطيلات نو
 چالش‌هاي فراروي هنر- صنعت فرش دستباف
 گپ و گفتي از جنس فرش در راديو اقتصاد
 رنگ را به رخسار فرش دستباف ایرانی بازگردانيم
 هنر تابلو فرش ايران؛ اصيل يا بي‌اصالت - گزارش ايرنا

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reservedسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو