رييس اتحاديه واردکنندگان فرش به آلمان : قيمت بالاي فرش ايراني، اروپا را به سمت ديگر کشورها کشاند

2009.12.21

88/9/29 - کارپتور

    رييس اتحاديه واردکنندگان فرش دستباف به آلمان معتقد است: گراني سه تا چهار برابري فرش دستباف ايران نسبت به انواع مشابه خود در پاکستان و چين موجب آن شده تا اروپاييان به ناچار خريد فرش هاي ارزان تر را ترجيح دهند.
    
    "علي ميرزازاده" روز شنبه در مراسم توديع رييس سابق مرکز ملي فرش ايران با ابراز تاسف از قيمت بالاي فرش دستباف ايراني در اروپا، گفت: همين امر باعث شده تا اروپايي ها برخلاف ميل خود از خريد فرش ايراني خودداري کنند.
    به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، درحالي قيمت فرش دستباف ايراني در اروپا ظرف سه سال تا دو برابر شده که در اين قاره افزايش قيمت چندان وجود ندارد.
    به گفته وي هرچند که هنوز در اروپا فرش ايراني را به خوبي مي شناسند اما قيمت آن در آنجا فوق العاده بالا است.
    ميرزازاده با بيان اينکه بايد براي وضعيت نرخ ارز فکري شود، گفت: وضعيت کنوني نرخ ارز دردسرهاي بسياري را براي بازرگانان اين حوزه بوجود آورده است.
    وي سپس اين نکته را نيز گفت: اگر فروشندگان فرش دستباف ايران به سمت فروش فرش هاي ديگر کشورها روي مي آورند، تنها به دليل قيمت بالاي فرش ايراني است.
    ميرزازاده کاهش تعداد اعضاي اين اتحاديه را ناشي از مشکلات فرش دستباف ايران دانست و گفت: تعداد اعضا پيش از اين 200 نفر بود حال آنکه در زمان حاضر اين تعداد به 50 نفر تقليل يافته است.
    
    ** مرکز ملي فرش به سطح معاونت ارتقا يابد
    به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا در ادامه اين نشست رييس انجمن علمي فرش ايران گفت:
    جايگاه کنوني مرکز ملي فرش ايران مناسب نيست و بايد از رده مرکز به سطح معاونت وزير ارتقا يابد.
    "اميرحسين چيت سازيان" با بيان اينکه قبل از تجميع حوزه فرش در مرکزي تحت اين عنوان قرار بود نهادي مستقل زير نظر رييس جمهوري در حوزه فرش ايجاد شود، گفت: حال که چنين هدفي محقق نشده دست کم اين مرکز به سطح معاونت تبديل شود.
    وي سپس از مرکز تحقيقات فرش بعنوان نهادي مستقل در گذشته ياد کرد و گفت: اکنون اين نهاد در قالب يک مديريت کوچک سازي شده است.
    چيت سازيان با اشاره به تعداد 400 نفري اعضاي اين انجمن ناتواني مالي انجمن علمي فرش را مورد توجه قرار داد و گفت: با وجودي که تاکنون کمک هايي شده اما اين انجمن با کمبود منابع مالي مواجه است.
    وي با انتقاد از طرح واگذاري شرکت سهامي فرش از اين مجموعه بعنوان شرکتي با برندي مناسب نام برد و گفت: اين شرکت نبايد تعطيل شود.
    به گفته چيت سازيان، واگذاري شرکت سهامي فرش دستباف براساس اصل 44 قانون اساسي نه تنها کمکي به فرش دستباف نمي کند بلکه عاملي براي از دست رفتن پايلوت حوزه فرش است، مجموعه اي که بايد با استفاده از آن الگوسازي کرد.
    
    ** مشارکت بخش هاي خصوصي و دولتي
    در ادامه اين نشست "محمد بهاروند" مديرعامل اتحاديه مرکزي فرش دستباف روستايي کشور در سخناني رفع مسائل حوزه فرش دستباف را نيازمند مشارکت هر دو بخش خصوصي و دولتي عنوان کرد.
    بهاروند با بيان اينکه نبايد تنها دولت را مسئول رفع مشکلات فرش دستباف دانست، گفت: بخش خصوصي مي تواند در رايزني هاي مختلف با مجلس زمينه تصويب و يا تقويت اجراي بسياري از قوانين در حوزه فرش دستباف را پي ريزي کند.
    وي معتقد است: با وجودي که برخي تشکل ها بارها از همکاري با دولت در حوزه بخش خصوصي سخن مي گويند اما گاهي اوقات از زير بار مسئوليت شانه خالي مي کنند.
    بهاروند همچنين از پيشنهاد مطرح شده در خصوص ارتقا جايگاه مرکز ملي فرش انتقاد کرد و گفت: چنين خواسته اي با سند چشم انداز و اجراي اصل 44 در تناقض است.
    در اين نشست همچنين وضعيت نرخ ارز، تجارت سنتي فرش و کم توجهي به توليد براساس سلايق مصرف کننده از عمده ترين چالش هاي حوزه فرش توسط شرکت کنندگان عنوان شد.  
  همچنين در اين باره بخوانيد:

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

اتحاديه فرش دستبافت ايران

در ژاپن

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو