نگاهی به بازار داخلی فرش دستباف ایران

2010.09.17
گفت و گوی خبرآنلاین با رییس مرکز ملی فرش ایران

هنر- صنعت فرش دستباف ایران یکی از قدیمی ترین صنایع دستی کشورمان محسوب می شود که در دهه های اخیر روزگار سختی را سپری کرده است. شاید در گذشته های نه چندان دور نام ایران در اذهان مردم دنیا تداعی کننده محصولات و کالاهایی مانند فرش، پسته و زعفران بود اما در شرایط کنونی هنر- صنعت فرش دستباف در بازار داخلی و خارجی با چالش های متعددی مواجه شده است.
هنر-صنعت فرش دستباف در چنین شرایطی برای ماندگاری همچنان تلاش می کند. به منظور بررسی شرایط بازار داخلی فرش دستباف از یک سو و برای آگاهی از تدابیر مرکز ملی فرش ایران برای توسعه بازارهای داخلی و خارجی برای گسترش هنر-صنعت فرش دستباف با فیصل مرداسی رییس مرکز ملی فرش ایران به گفتگو نشسته ایم که درذیل می خوانید:
 
 ارزیابی شما به عنوان رییس مرکز ملی فرش ایران از بازار داخلی و خارجی فرش دستباف کشورمان در دهه های اخیر چیست؟
 
فرش دستباف ایران در 10 سال اخیر دوره بسیار سختی را سپری کرده  که این دوره سخت هم بر روی بازار داخلی و هم بر روی بازار بین المللی فرش کشورمان تاثیر گذاشته است اما خوشبختانه در شرایط فعلی در حال گذار از این دوره هستیم.
 

مهمترین چالش فرش دستباف در بازار داخلی چه بوده است؟
در گذشته عموما خانواده ها از فرش دستباف به عنوان کف پوش منزل خویش استفاده می کردند و همین امر موجب شده بود تا حجم زیادی از فرش های دست بافی که از سوی قالی بافان کشوررمان تولید می شود در بازار داخلی نیز به مصرف برسد و فرش های دستباف پس از مصرف از سوی مشتریان داخلی و کهنه شدن به عنوان یک کالای صادراتی و با ارزش روانه بازار بازار کشورهای هدف می شد.
 
علت کمرنگ شدن حضور فرش دستباف ایرانی در بازار چیست؟
تولید کف پوش های ماشینی با استفاده از طرح ها و نقوش فرش های دستباف موجب شده است تا این کف پوش ها در مقایسه با فرش های دستباف از قیمت مناسب تری برخوردار باشند به همین دلیل در شرایطی  که قدرت خرید مردم تکافوی خرید فرش دستباف را به آنان نمی دهد ما شاهد رونق گرفتن بازار انواع کف پوش های ماشینی هستیم که با قیمت هایی به مراتب پایین تر از فرش دستباف تولید می شوند بنابراین با توجه به عوامل مذکور شاهد تغییر الگوی مصرف فرش در بازار داخلی و خارجی هستیم و این امر موجب شده است تا بازار خارجی  فرش دستباف ایرانی نیز در دهه های اخیر دستخوش تغییراتی شده و حضور فرش های دستباف کشورمان در دهه های اخیر در  بازارهای هدف کمرنگ تر شود.
 
با توجه به گفته های شما در شرایط کنونی بازار داخلی فرش دستباف ایران چگونه است؟
 
با توجه به عوامل مذکور در شرایط فعلی بازار فرش دستباف ایرانی کوچک شده است.
 
سیاست گذاری شما برای توسعه بازار داخلی فرش دستباف چیست؟
 
با توجه به اهمیت بازار داخلی فرش یکی از سیاست های اصلی مرکز ملی فرش ایران این است که هرگز فراموش نکنیم که بازار داخلی یکی از بزرگترین منابع ما برای افزایش تقاضای تولید فرش دستباف است لذا برای تحقق افزایش تقاضای تولید فرش دستباف از سوی بازار داخلی، مرکز ملی فرش ایران برنامه ریزی های خاصی را انجام داده است تا بدین طریق بتوانیم علاوه بر حفظ بازار داخلی جهت افزایش فروش فرش دستباف امکان توسعه تولید فرش دستباف را نیز مهیا کنیم.
 
نخستین اقدام مرکز ملی فرش ایران برای حفظ بازار فرش دستباف چییست؟
توسعه تبلیغات و برپایی نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی دو برنامه مهم مرکز ملی فرش ایران برای توسعه بازار داخلی فرش دستباف محسوب می شودو به طور قطع این دو مساله هیچ گاه از دستور کار مرکز ملی فرش ایران خارج نخواهد شد زیرا ما برای افزایش حجم تولید فرش دستباف نیاز به توسعه حضور در بازار داخلی فرش داریم.
به عنوان آخرین سوال، با توجه به اینکه در آستانه برپایی نوزدهمین نمایشگاه فرش دستباف قرار داریم به عقیده شما برپایی این نمایشگاه چه تاثیری می تواند در بازار فرش دستباف کشور داشته باشد؟
برپایی نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی می تواند از یک سو علاوه بر حفظ بازار داخلی زمینه حضور و تعامل میان تولید کنندگان و فروشندگان فرش دستباف که در داخل و خارج کشور فعالیت دارند را مهیا می کند و از سوی دیگر موجب افزایش تولید فرش می شود و به طورقطع افزایش تولید فرش دستباف زمینه اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر را در کشور فراهم می کند.
منبع:   روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران  همچنين در اين باره بخوانيد:

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

های فرش دستبافت ايران


برگزاری نمایشگاه ها وسمینارهای فرش دستباف در ايران و ژاپنگزارش تصوری از سمینارعالی فرش دستباف ایران در ژاپننخستين کارگاه آموزش عالي شناخت فرش ایران در ژاپن


همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو