本文へジャンプ
日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران
شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

تاريخ درج: 27/11/87

نمايشگاه ايران عصرصفويه سه شنبه گشايش مي‌يابد87/11/27- ميراث آريا
    
    نمايشگاه" ايران عصرصفويه "به صورت رسمي با حضور قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سه شنبه گشايش مي‌يابد.
    
    به گزارش ميراث آريا(chtn) نمايشگاه " ايران عصرصفويه "با حضور قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، محمدرضا مهرانديش مدير موزه ملي ايران، موحدي ‌سفير ايران درانگلستان و جک استراو نماينده پارلمان انگليس و وزيرسابق امور خارجه اين کشور، در روز سه‌شنبه 29 بهمن ماه سال جاري در ساعت 18:40 بعداز ظهر به وقت لندن در موزه بريتانيا گشايش مي‌يابد.
    
    براساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته هر يک ازاين افراد با موضوع اين نمايشگاه سخنراني‌هاي کوتاهي خواهند داشت.
    
    همچنين در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه جک استراو همراه همسرش و نيز افرادي هم چون لرد مل لوک براون از مقامات برجسته وزارت امورخارجه انگلستان، ‌ رزا مک کنزمي معاون وزير فرهنگ انگليس و اصحاب رسانه‌هايي که قبلاً به ايران سفرکرده بودند حضور خواهند داشت.
    
    قرار است در مجموع حدود 200 شي به مدت 4 ماه در اين موزه به نمايش گذاشته شود. از اين رقم 53 شي متعلق به ايران‌ و در حقيقت ميراث هنر صفويه ايران است.
    
    همچنين در اين نمايشگاه، اشيايي مانند قاب و گلدان‌هاي چيني، جام‌هاي پايه‌دار نقره‌اي،‌ گليم و پارچه‌هاي ابريشمي زربفت، قطعه‌هاي خط و تابلوهاي خوشنويسي، فرش‌هاي ابريشمي و چند جلد از قرآن مجيد نمايش داده مي‌شود.
    
    علاوه بر موزه ملي ايران و موزه بريتانيا چند مجموعه‌دار خصوصي و دولتي از ساير کشورها در اين نمايشگاه مشارکت دارند . 

BBC Persian
18:57 گرينويچ - چهارشنبه 18 فوريه 2009 - 30 بهمن 1387موزه بریتانیا در شهر لندن از روز پنج شنبه نوزدهم فوریه تا اواسط ماه ژوئن نمایشگاهی از آثار دوران صفوی با عنوان "شاه عباس، بازسازی ایران" برگزار می کند.


این نمایشگاه از این جهت مورد اهمیت است که شاید اولین بار باشد نمایشگاهی با این ابعاد روی آثار و اتفاقات دوران صفوی و به ویژه یکی از شاهان ایران تمرکز کرده است.

شاه عباس نامدارترین شاه دوران صفوی است که بیش از 42 سال در ایران حکومت کرد.


او به معماری، موسیقی، نقاشی و شعر علاقه داشت و میدان نقش جهان، عالی قاپو، بخش هایی از عمارت چهل ستون، چهار باغ و پل های زاینده رود از آثار به جا مانده از دوران وی هستند.


تشیع دوازده امامی که در زمان شاه اسماعیل صفوی آغاز شده بود در دوره شاه عباس تثبیت و تحکیم شد.


وستا کرتیس، یکی از کارشناسان و مسئول سکه های ایرانی و اسلامی موزه بریتانیا، درباره اهمیت این نمایشگاه به بی بی سی گفت:"به نظر من درحال حاضر اهمیت هر نمایشگاهی درباره ایران بسیار زیاد است. به این دلیل که توجه زیادی درباره فرهنگ و هنر ایران در غرب وجود ندارد. از لحاظ تاریخی غرب خیلی بیشتر به طرف نمایشگاه هایی که درباره رم و یونان هستند می روند و یا حتی درباره فرهنگ و هنر عثمانی."

او افزود: "کمتر چیزی درباره ایران وجود دارد و ما به عنوان یک ایرانی باید سعی کنیم فرهنگ خودمان را در دنیا پخش کنیم و اینکه امکان برگزاری چنین نمایشگاهی را داریم بسیار عالی است. اگر شما به اشیای صفوی نگاه کنید همپای اشیای عثمانی و یا مغول های هند است ولی آنها در دنیا توجه خیلی بیشتری نسبت به هنر صفوی می بینند."

نمایشگاه "شاه عباس، بازسازی ایران" با همکاری موزه بریتانیا با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و موزه ملی ایران برگزار شده است.


شیلا کنبی، برگزار کننده نمایشگاه و کارشناس هنر دوران صفوی درباره گردآوری اشیای به نمایش درآمده در نمایشگاه شاه عباس می گوید:"در حدود یک سوم اشیایی که در این نمایشگاه به نمایش درآمده اند از موزه ملی ایران قرض گرفته شده اند و موزه ملی ایران طرف اصلی برنامه ریزی و سازماندهی این نمایشگاه در ایران بود. ما اشیایی از مجموعه دائمی موزه بریتانیا هم داریم و بقیه اشیا را نیز از مجموعه دارهای خصوصی و عمومی در آمریکا و اروپا گرد آوری کردیم."


بخش اعظم این نمایشگاه تحقیقات و کاوش هایی است که اهمیت و میراثی را که از شاه عباس به عنوان یکی از شاهان صفوی به جا مانده نشان می دهد و می توان گفت به نوعی فرصت ويژه ای براي شناخت اهمیت دوره صفوی و سهم شاه عباس در ساختن ایران مدرن است.

وستا کرتیس درباره اشیای به نمایش درآمده در این موزه می گوید:"اشیای بسیار زیبایی مثل فرش هایی که از موزه فرش تهران و موزه ملی ایران آمده اند. پارچه های نفیس و ظروف چینی بسیار عالی از اردبیل، تابلوهای مینیاتور و خوشنویسی و بسیاری از اشیای نفیسی که فقط در موزه های ایران موجود است. در ضمن از موزه کلیسای وانک اصفهان هم اشیایی آورده ایم."


شیلا کنبی نیز درباره روند تبادلات فرهنگی بین ایران و بریتانیا می گوید:"هم مقامات ایران و هم بریتانیا ما را تشویق کردند که تبادلات فرهنگی با هم داشته باشیم. برای برگزاری این نمایشگاه روندی طولانی را پشت سر گذاشتیم. اصولا مقامات در تمام این دوره بدون توجه به اتفاقاتی که رخ داد ما را به برپا کردن این نمایشگاه تشویق کردند. و ما امیدواریم که درآینده بتوانیم از اینجا هم به ایران چیزهایی بفرستیم. این تبادل است و من فکر می کنم برای هر دو طرف خوب باشد."


نمایشگاه شاه عباس سومین نمایشگاه از چهار نمایشگاهی است که موزه بریتانیا در لندن در ماه های اخیر به نمایش گذاشت. محوریت اصلی این نمایشگاه ها پادشاهان و یا حاکمانی هستند که جهان را تغییر دادند.


دو نمایشگاه پیشین حاکمانی از چین و روم بودند و بعد از شاه عباس هم نمایشگاهی از یک حکمران مکزیکی برگزار خواهد شد.اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپن

همچنين در اين بخش بخوانيد... تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستبافت ايران

نمايشگاه ايران عصرصفويه در لندن موزه بريتانيا گشايش مي‌يابد

اتحاديه فرش دستبافت ايران

در ژاپن