کتاب گليم؛ تحقق روياي هزار و يک شب دکتر طاهر صباحي88/1/27 - کارپتور
    
صباحي و نمونه پيش از چاپ کتاب گليم - تهران 25 فروردين 88
دکتر صباحی هنگام برگزاری سمینار عالی فرش دستباف ایران ژاپن توکیو

    کتاب در دست انتشار گليم که آخرين مراحل آماده سازي چاپ خود را سپري مي کند،
    با 365 صفحه، هزار و يکشبِ فرش دستباف را تکميل خواهد کرد.

        دکتر طاهر صباحي، پژوهشگر و نويسنده نام آشناي ايراني مقيم ايتاليا، با الهام از داستان هزار و يکشب، تصميم خود را براي معرفي هنر فرش دستباف در 1001 صفحه ، با به پايان بردن کار کتاب گليم عملي کرده است.
    
    
روي جلد کتاب گليم
روي جلد کتاب گليم

    پيش از اين و در آستانه سال 2008 ميلادي، صباحي کتاب ارزشمند قاليهاي مشرق زمين خود را در 636 صفحه روانه بازار بين المللي کتاب هاي هنري نموده بود. کتاب قاليهاي مشرق زمين (L`ARTE DEL TAPPO D`ORIENTE) به زبان ايتاليايي به نگارش در آمده و توسط بنگاه انتشاراتي Electa ايتاليا به چاپ رسيده است.
    اين کتاب که حاصل بيش از چهل سال تلاش صباحي در تحقيق پيرامون تاريخ قاليبافي و مطالعات ميداني و تجربيات اوست، در برگيرنده مجموعه اي غني از مطالب ارزشمند و تصاويري از نمونه دستبافته هاي زيبايي است که در کنار نقشه ها و اطلاعات تصويري ديگر، کتاب قاليهاي مشرق زمين را به عنوان مرجع به روز شده اي پيرامون اين هنر ديرپا در اختيار علاقمندان قرارداده است.
    مجموع صفحات اين کتاب و نيز کتاب گليم، آن هزار و يک صفحه اي را که صباحي به عنوان نمادي از داستانهاي هزار و يکشب بدنبال آن بوده، تشکيل داده است.
    صباحي اعتقاد دارد که فرش و دستبافته ها دنيايي از رنگ و نقش را به همراه خيال انگيزي لطيف، شيرين و پرکششي در خود پنهان دارند. او مي گويد: همانطور که داستانهاي هزار و يکشب پرواز روياگونه اي را در عالم خيال موجب مي شود، خصايص و ويژگي هاي دستبافته ها نيز با همين جذبه، انسان را بدنبال خود به سرزميني از روياها پرواز مي دهد. او معتقد است که آشنايي با اين دنياي پر رمز و راز نيازمند توجهي عميق و دل سپردن به قصه هاي شيرين آن است.
    مطالب اين کتابها که عصاره تجربيات و تلاش نسلهاي متمادي را در خود دارد، بگونه اي است که مي طلبد تا انسان هر صفحه از آن را با دقت وشوق مطالعه کند. او اين کتابها را نه به انگيزه يکبار خواندن، بلکه به نيت غوطه خوردن در جذبه هاي آن نوشته و بر اين باور است که علاقمندان به اين هنر بهتر است هر شب يک صفحه از آن را به مثابه قصه اي خيالپرور و شوق انگيز مطالعه کنند.
    اين نگاه صباحي که از طريق مصاحبه ها و مطالبي که پيرامون هدفش منتشر ساخته، از سوي علاقمندان اروپايي به گرمي مورد استقبال قرار گرفته است.
    هزار و يکشب صباحي هزينه هاي فراوان و سنگيني را در پي داشته که مهمترين آن جواني و عمري است که او عاشقانه در اين راه صرف کرده و بخشيده است.
    کتابهاي صباحي که با در نظر گرفتن آخرين آن يعني کتاب گليم شمار آن به هفده عنوان رسيده است، توسط بنگاههاي معتبر انتشاراتي بزبانهاي انگليسي ايتاليايي و آلماني ترجمه و بازنشر گرديده است. صباحي بي ترديد يکي از پرکارترين محققين و نويسندگان کتابهاي تخصصي در عرصه فرش دستباف، نه تنها در ايران بلکه در جهان شناخته مي شود.
    
    
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
    
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
    
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
    
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
نمونه صفحه اي از کتاب گليم
 
  همچنين در اين باره بخوانيد:
  کتاب گليم؛ تحقق روياي هزار و يک شب دکتر طاهر صباحي 
  خبر-مراسم رونمايي از کتاب گليم دکتر طاهر صباحي  
  سفير ايران در ايتاليا از کلکسيون دکتر طاهر صباحي در تورينو ديدن کرد 

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

本文へジャンプ

`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

اتحاديه فرش دستبافت ايران

در ژاپن