در جست‌و‌جوي بهترين فرش

2011.05.31
هفته نامه "سلامت - سرکار خانم ندا احمدلو

هفته نامه "سلامت" در شماره اخير خود در مطلبي به قلم "ندا احمدلو" توصيه هايي درباره خريد فرش دارد كه بخشهايي از آن در پي مي آيد:

کارشناسان فرش سراسر دنيا مي‌گويند فرش ايراني بهترين و زيباترين نوع فرش در دنياست. گواه اين ادعا هم آن است که بسياري از کشورهاي ديگر براي توليد فرش، از طرح و رنگ‌هاي فرش ايراني الگوبرداري مي‌کنند...
بد نيست بدانيد حدود يک‌سوم فرش‌هاي دستباف کل دنيا در ايران بافته مي‌شود و 30 درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنيا، در دست کشور ماست. با اين مقدمه حتما متوجه موضوع اين گزارش شده‌ايد؛ بله، فرش! اگر مي‌خواهيد فرش بخريد يا تصميم داريد فرشتان را عوض کنيد، بهتر است قبل از اين کار نکته‌هايي را که براي خريد يک فرش خوب لازم است، بدانيد.

نكته هايي درباره ايمني و سلامتي فرش
- معمولا جنس نخ فرش‌هاي دستباف، ابريشم و پشم و جنس نخ فرش‌هاي ماشيني، پولي‌پروپيلن و نايلون است بنابراين مي‌توان گفت فرش‌هاي ماشيني به راحتي روي سنگ و سراميک سر مي‌خورند اما فرش‌هاي دستباف نه! به همين دليل اگر در خانه‌تان، سالمند يا کودک داريد، بهتر است فکر خريد فرش ماشيني را از سر بيرون کنيد چون در غير اين صورت امکان سر خوردن اين گروه افراد روي فرش و شکستگي احتمالي دست و پايشان وجود دارد.
- در بافت فرش ماشيني از الياف مصنوعي استفاده مي‌شود بنابراين ممکن است در شما يا ساير اعضاي خانواده‌تان حساسيت ايجاد کند. براي جلوگيري از اين مشکل به سراغ فرش‌هاي دستباف برويد.
- فرش‌هاي تزئيني و فانتزي با پرز بسيار بلند که به تازگي وارد بازار شده‌اند، مي‌توانند به سادگي گردو غبار را داخل خود جمع کنند. به همين خاطر اگر سابقه آسم و آلرژي داريد بهتر است اين فرش‌ها را نخريد يا حداقل آنها را در اتاق خوابتان پهن نکنيد.
- فرش‌هاي ماشيني به خصوص آنهايي که درصد نايلون بالايي دارند، به راحتي مو، آلودگي و خرده‌ريز‌هاي ديگر را در خود جمع مي‌کنند اما فرش‌هاي دستباف مو و آشغال را به خود نمي‌‌گيرند و باعث آلودگي خانه‌تان نمي‌شوند.
- الياف مصنوعي به کار رفته در فرش‌هاي ماشيني باعث خشک و خراشيده شدن پوست کف پا مي‌شوند. ضمن اينکه پوست حساس نوزادان نوپا و آنهايي که چهار دست و پا راه مي‌روند، در اثر تماس با الياف مصنوعي اين فرش‌ها، خشک و حتي ترک‌ترک مي‌شود. بهتر است در صورت امكان فرش دستباف بخريد و اگر هم نمي‌توانيد، با دمپايي طبي روي فرش‌هاي ماشيني راه برويد تا پوست پايتان آسيب نبيند. در جاهايي از خانه که کودکتان رفت‌وآمد دارد، پارچه‌هاي نرم و نخي روي فرشتان بيندازيد.
- پشم و ابريشم به کار رفته در فرش‌هاي دستباف باعث نرمي، ظرافت و لطافت اين نوع فرش‌ها مي‌شوند بنابراين اگر روي فرش دستباف بخوابيد به هيچ وجه دچار گردن درد يا کمردرد نمي‌شويد در صورتي که ماهيت خشک فرش‌هاي ماشيني باعث مي‌شود پس از ساعاتي خوابيدن روي آنها، احساس کمردرد يا حتي گردن‌درد بکنيد. - پشم و ابريشم طبيعي که براي بافت فرش‌هاي دستباف استفاده مي‌شوند، خاصيت دفع گرما در تابستان و دفع سرما در زمستان دارند. كساني كه فرش دستباف دارند، مي‌دانند در تابستان كه روي فرششان راه مي‌روند،‌ خنکي و در زمستان گرماي پشم و ابريشم را احساس مي‌كنند ولي فرش‌هاي ماشيني اين ويژگي را ندارند. - اگر خانه‌تان کوچک است، بهتر است فرشي با رنگ روشن و طرح خلوت انتخاب کنيد تا حجم بيشتري به فضاي داخلي منزلتان بدهيد. استفاده از فرش‌هاي تيره و شلوغ، باعث گرفتگي فضا و ناآرامي محيط خانه مي‌شود.
- فرش‌هايي با طيف رنگي آبي، سبز، صورتي و ليمويي مي‌توانند بهترين گزينه براي اتاق خواب شما باشند و هنگام خواب برايتان آرامش فراهم کنند.
- آشپزخانه محل مناسبي براي فرش‌هاي لوکس و دستباف نيست، براي اينکه بعد از هر بار پاشيدن روغن يا ريختن غذا روي فرشتان عصبي نشويد، براي آشپزخانه‌تان قاليچه‌‌هايي کوچک انتخاب کنيد تا شست‌وشو و نظافت آنها راحت باشد.
- براي خانه‌هاي جنوبي و خانه‌هايي که نورگير کمي دارند هم بايد از فرش‌هايي با رنگ روشن و طرح خلوت استفاده کرد تا انعکاس نور روشن فرش باعث بهتر شدن روحيه و جلوگيري از ابتلاي شما به افسردگي در فضاي تاريک و دلگير خانه شود.


دیگر مقالات قالی ایرانی
 درگذشت علی خدادادی طراح فرش و هنرمند برجسته اصفهانی
 همایش هنر –صنعت فرش دستباف ایران برگزار می شود
 برگزاري ششمين نمايشگاه فرش دستباف مشهد
 مقاله ای زیبا حاصل زحمت سرکار خانم فریبا ابوحمز
 بلوچ و كرد و تركمن خراسان از متري 40000 تومان تا متري يك ميليون تومان!چرا و چگونه؟ - عبدالله احراری
 جناب بهرامي لطفا"بخاطر دستمالي بازار قيصريه رابه آتش نكشيد - عبدالله احراری
 الحاق صنايع دستي به وزارت صنايع و بازرگاني زمينه ساز ايجاد سازمان فرش و صنايع دستي ايران - عبدالله احراری
 اول خرداد روز ملی فرش مبارک و خجسته باد - عبدالله احراری
 زنگ خطر - عبدالله احراری
 مجتمع هاي قاليبافي از اوج تا حضيض - عبدالله احراری
 افزايش توليد ابريشم داخلي ، شايد وقتي ديگر - عبدالله احراری
 با تقويت معاونت توليد مركز ملي فرش ايران ضعفهاي موجود كاهش خواهد يافت - عبدالله احراری
 بیست میلیارد تومان کمک بلاعوض دولت به اتحادیه فرش روستایی دقیقا" مدیریت شود - عبدالله احراری
 اگر توان ایجاد فرصت شغلی برای دانش اموختگان فرش را دارید بسم الله - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت اول - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است - قسمت دوم:ریشه یابی علل عدم استفاده کافی از توان آنان - عبدالله احراری
 نجات قالي ايراني در گرو توجه به طراحان و نقاشان آن است -قسمت دوم:تراژدی دانش پژوهان هستند - عبدالله احراریسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو