اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

本文へジャンプ


فرش‌هاي آويخته به ديوار


88/10/2 - همشهري آنلاين
    
    نمايشگاه فرش دستباف همدان پس از يك هفته به‌كار خود خاتمه داد. با وجود ركودي كه بر بازار فرش حاكم است اين نمايشگاه از فروش چشمگيري برخوردار بود.
     خبرنگار همشهري در اين زمينه گزارشي تهيه كرد كه با هم مي‌خوانيم: با نگاهي به تاريخ و هنر فرش ايران در مي‌يابيم كه فرشبافي از صنايع كهن ايران زمين است كه قدمت آن دقيقا مشخص نيست.
    
    فرش دستباف در همدان همچون ساير مناطق ايران از دير باز توسط زنان صورت مي‌گرفت و فرش همواره گوياي پيرامون بافنده بوده كه حكايت از اسرار زندگي آميخته با صداقت عشق و رنج است.فرشبافي در ايران شيوه‌هاي گوناگون دارد و در اغلب نقاط ايران همه شيوه‌ها رايج است ولي هر نقش و رنگ‌آميزي كه بافندگان مناطق مختلف به‌كار مي‌برند داراي ويژگي‌هاي خاص خود است كه اغلب از روي نقش و رنگ آميزي يك فرش مي‌توان به محل توليد آن پي برد.
    در استان همدان فرش دستباف در نقاط مختلف استان از ديرباز رايج بود و از شهرت خاصي در ايران و جهان برخوردار بود و در بازار ايران و خارج از ايران بخصوص كشورهاي اروپايي كه با فرش سروكار دارند نام همدان با فرش همراه بود با وجود خاصيت‌هاي ويژه استان در زمينه فرش دستباف و عجين شدن اين هنر با آداب و رسوم اين ديار قاليبافان استان همچنان از بي‌توجهي مسئولان امر نسبت به اين هنر يا صنعت از درد و مشكلاتشان به همشهري گفتند.
    
     يك بافنده قديمي كه ديگر به فرشبافي ادامه نمي‌دهد، گفت: برخي مشكلات سبب شده است كه بافندگان فرش دستباف در اين استان انگيزه گذشته را براي كار نداشته و صرفا به‌عنوان يك هنر و دل‌مشغولي در منزل به آن نگاه كنند مشكلات آنها از كم‌وكيف بيمه و بازنشستگي، مشكلات كارگاه‌ها و از عدم دريافت تسهيلات مناسب گله‌مند هستند.
    
    يك بانوي بافنده فرش دستبافت در شهر همدان مي‌گويد: دستمزد فرشبافان بسيار كم است و با توجه به اين كه زحمت زيادي دارد، اين كار درآمدزايي بالايي براي خانواده‌ها ندارد.
    زهرا مرادي كه نيم قرن است به فرشبافي مشغول است به خبرنگار ما مي‌گويد: به خاطر دستمزد پايين، اين كار را تنها به خاطر علاقه و يك كار هنري انجام مي‌دهم.
    
    وي ادامه مي‌دهد: فرشبافي هم‌اكنون به‌عنوان يك سرگرمي براي فعالان اين صنعت در همدان تبديل شده است.اين بانوي فرشباف اظهار مي‌دارد: پيشتر كه صنعت فرش دستباف در همدان رونق داشت و محصول به خارج كشور صادر مي‌شد فرشبافان انگيزه بيشتري نسبت به كار خود داشتند و تلاش خوبي مي‌كردند.
    
    وي كه از 6 سالگي به اين كار مشغول است ابراز مي‌دارد كه توليد فرش دستبافت و بازار آن در استان رونق پيشين خود را نداشته و روزبه‌روز هم كمتر مي‌شود.اين بانوي قاليباف خاطرنشان مي‌سازد: ركود در بازار و صادرات فرش استان سبب بي انگيزگي فعالان اين صنعت شده است.
    
    وي اضافه كرد: در آمد پايين و كاهش صادرات فرش از همدان مشكلاتي را براي بافندگان به‌وجود آورده است كه حاضر نمي‌شوند با دستمزد پايين ببافند.وي ادامه مي‌دهد: دستمزدها بسيار پايين است و با رقم آن نمي‌توان معيشت يك خانواده را تامين كرد.
    وي مي‌افزايد: البته بافنده‌اي كه كارگران زياد و چند دار قالي در خانه داشته باشد، مي‌تواند درآمد خوبي به‌دست آورد.
    
    منيره موسوي بافنده ديگري است كه حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. او مي‌گويد: يكي از مهمترين مشكلات بافندگان نداشتن بيمه است.وي اظهار مي‌دارد: انتظار مي‌رود با توجه به مشكلاتي كه با آن مواجه اند و بيماري‌هاي ناشي از بافندگي، براي وضعيت درماني اين قشر فكر اساسي شود.
    
    اين بافنده متذكر مي‌شود: از فرط نشستن پشت دار قالي اغلب بافندگان به درد مفاصل مبتلا شده‌اند كه به خاطر هزينه‌هاي سنگين درمان نمي‌توانند به مراكز درماني مراجعه كنند و درد را تحمل مي‌كنند تا شايد مرحمي باشد براي زخم‌هاي مالي.
    
    مديرعامل شركت فرش به خبرنگار ما گفت: با رفع مسائل و مشكلات و ايجاد انگيزه در بين جوانان صنعت فرش دستباف در بين خانواده‌ها مي‌توان فرصت‌هاي خوبي در بخش اشتغال خانوارها و رونق اقتصادي آنان ايجاد كرد.وي با تاكيد بر ضرورت بررسي مسائل و مشكلات توليد‌كنندگان فرش دستباف همدان از سوي متوليان گفت: متوليان بايستي با برنامه‌ريزي دقيق و اصولي ضمن رفع مسائل و مشكلات اين قشر هنرمند و زحمتكش در جهت ارتقاي كيفيت فرش همدان نيز تلاش كنند.
    
    مديرعامل شركت فرش همدان اضافه كرد: توليد و عرصه فرش مرغوب، به حفظ جايگاه و ارزش آن در بازارهاي جهاني و نيز رونق بيشتر اقتصاد خانوارهاي توليد‌كننده فرش كمك مي‌كند و ضمن اظهار نگراني از عدم استقبال جوانان از بافندگي گفت: يكي از بزرگترين معضلات فرش دستباف نبود بافنده است زيرا در گذشته‌اي نه چندان دور بخش بافندگي شركت در همين محدوده كه امروز به يك مركز بزرگ آموزشي تبديل شده صدها دار قالي داير بود و همانند دبيرستان‌هاي دخترانه صدها زن و دختر در آن مشغول به كار بودند.
    
    وي گفت: قاليبافي در شهرها و روستاهاي استان همدان يك صنعت زنانه است و تنها تهيه نقشه و رنگرزي و بستن دار و در نهايت انتقال فرش به بازار و فروش به‌عهده مردان است.
    وي با ابراز نگراني از كاهش مرغوبيت فرش همدان طي سال‌هاي اخير گفت: به دليل رقابت ناسالم بازار كه خواهان فرش ارزان است بسياري از توليدكنندگان فرش همدان مجبورند با مواد اوليه نامرغوب توليد كنند.
    
    مدير‌عامل شركت فرش همدان هزينه بالاي توليد فرش مرغوب را يكي از دلايل كاهش كيفيت فرش همدان برشمرد و افزود: براي رفع مسائل و مشكلات توليد‌كنندگان فرش نياز به عزم ملي و منطقه‌اي است.وي از فعاليت 85 هزار نفري مردم اين استان در صنعت فرش دستباف خبر داد و گفت: تاكنون بخش چشمگيري از فعالان اين بخش شناسايي و براي آنان كارت فعاليت صادر شده و 800 نفر نيز تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي و بهره‌مند از مزاياي آن هستند.
    
    حسين‌علي عرب مديرعامل شركت فرش همدان در رابطه با آموزش بهبافي گفت: تاكنون 10 دوره آموزش بهبافي براي فعالان فرش همدان برگزار شده كه در هر دوره 40 نفر از علاقه‌مندان به اين صنعت آموزش‌هاي لازم را طي كرده و تا پايان سال گذشته نيز 400 نفر را تحت آموزش بهبافي قرار گرفتند.
    
    مدير‌عامل شركت فرش همدان افزود: رونق فرش دستباف همدان نيازمند ايجاد نمايشگاه و فروشگاه دائمي در مركز استان است زيرا با توجه به توريستي بودن شهر همدان و بازديد 2 ميليون گردشگر و استقبال آنان از صنايع دستي استان ضروري است نمايشگاه و فروشگاه دائمي فرش دستباف در عرصه اين هنر گرانبها كه زمينه‌ساز درآمد ارزي بالايي براي كشور است ايجاد شود.
    
    مديرعامل شركت فرش افزود: پس از محول شدن صنعت فرش به وزارت بازرگاني سازمان تابعه با تعامل و همكاري بيشتري با دانشگاه، آموزش و پرورش و كارشناسان باتجربه استان انجام شده است و از حمايت قشر دانشجو و تحصيل كرده اين صنعت در جهت گسترش و بهبود فرش دستباف خبر داد.وي تاكيد كرد: طرح و نقش فرش همدان بسيار زيبا، ارزشمند و همواره بازار مصرف آن با رونق بوده و تصريح كرد فرش همدان نيازمند كار كارشناسانه و مطالعه گسترده بر روي نقش و طرح اصيل آن است. 
 
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن