تيمچه حاج شهباز" موزه فرش پولادين گروس خواهد شد

2011.08.03
گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران -ايسنا)نماينده مردم بيجار در مجلس در جريان بازديد از "تيمچه حاج شهباز" از تاسيس موزه فرش بيجار در مهر ماه سال جاري خبر داد

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، بهمن مرادنيا در اين بازديد به لزوم تاسيس موزه فرش در اين شهرستان اشاره و اظهار کرد: پيشينه چندين هزار ساله هنر و صنعت فرش پولادين در منطقه گروس که بيانگر سال‌ها تجربه و کمال تدريجي اين هنر در طول تاريخ است، ايجاد موزه‌اي در خور اين شهرستان را ايجاب کرده است.
وي افزود: تيمچه حاج شهباز که در راسته بازار قديمي بيجار و در بافت قديم اين شهرستان واقع شده با قدمتي تاريخي، کاربندي‌هاي منظم و جلوه‌اي زيبا، محيطي مناسب براي احداث اين موزه در شهرستان است.
نماينده مردم بيجار در مجلس از تامين اعتبار اين طرح خبر داد و بيان داشت: اميدواريم با پيگيري‌هاي مستمر و جدي در زمينه تامين اعتبار و ارايه راهکارهاي مناسب براي حل مشکلات موجود بتوان احياگر جايگاه واقعي فرش آهنين و دستباف گروس و آثار تاريخي شهرستان باشيم.
رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان بيجار در جريان بازديد از تيمچه اظهار داشت: اين اثر تاريخي و زيبا مربوط به دوره صفويه و در نوع خود بنايي بي‌نظير است که در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
ابراهيم الياسوند درباره اين اثر تاريخي بيان کرد: تيمچه حاج شهباز داراي 450 متر مربع زيربنا و 14 حجره در اضلاع منتظم و پوشش سقف رومي، محيطي مناسب براي تاسيس موزه فرش به حساب مي‌آيد.
وي بيان داشت: در اين موزه انواع گليم‌ها و فرش‌هاي دستباف، با توجه به مرغوبيت و قدمت آنها و با در نظر گرفتن ويژگي‌هاي قالي بيجار از لحاظ رنگ آميزي، طرح، نقش، بافت و تنوع، حفظ و نگهداري مي‌شود.
الياسوند به مشکلات پيش روي تاسيس موزه فرش در اين مکان تاريخي اشاره و خاطرنشان کرد: بخش‌هايي از مجموعه در اثر الحاق به بازار، مورد دخل و تصرف قرار گرفته که اميدواريم با بودجه اختصاصي، در آينده کل مجموعه احيا گردد.
وي تاکيد کرد: اميدواريم با عملي شدن قول‌هاي مساعد در زمينه تامين اعتبار موزه فرش گروس، بتوانيم زمينه ايجاد رونق فرش دستباف و پولادين گروس بوده تا از اين رهگذر شغل‌هاي فراواني ايجاد شود و هنر صنعت فرش بيجار نيز صاحب مکاني در خورشان گردد.
الياسوند در پايان تصريح کرد: اين طرح در راستاي هويت بخشيدن به فرهنگ اصيل منطقه گروس که خود از اهميت بالايي برخوردار است، علاوه بر آگاهي دادن به نسل جوان نسبت به پيشينه و هويت تاريخي منطقه خويش، در جهت جذب گردشگر و جهانگرد نيز موفق خواهد بود.
دیگر اخبار قالی ایرانی
  شركت در بيستمين نمايشگاه فرش دستباف ايران
  اهداي فرش‌هاي نفیس دوره قاجار به موزه فرش
  پیشنهاد تاسیس خانه فرش در گيلان
  تيمچه حاج شهباز" موزه فرش پولادين گروس خواهد شد
  راه‌اندازي موزه خصوصي فرش در شيراز
  عمارت مفخم ميزبان 20 تخته اثر نفيس از موزه فرش
  حضور صادرکنندگان فرش آذربایجان‌شرقی در فضاي مجازي
  فروشندگان فرش دستباف ايران در لبنان صاحب اتحاديه شدندسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو