گپ و گفتي از جنس فرش در راديو اقتصاد


2011.8.29

راديو اقتصاد در برنامه ويژه

صبح امروز راديو اقتصاد در برنامه ويژه‌اي به بررسي وضعيت هنر- صنعت فرش دستباف پرداختدر اين برنامه عبدالله بهرامي (مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني هاي توليدکنندگان فرش دستباف شهري) مهمان حضوري استوديو راديو اقتصاد بود و حميد كارگر (مدير روابط عمومي مركز ملي فرش ايران) روي خط تلفن پاسخگوي پرسش‌هاي مجري و شنوندگان برنامه بود.
در آغاز برنامه، بهرامي با اشاره به افزايش قيمت مواد اوليه فرش دستباف و بالا رفتن قيمت توليد، وضعيت هنر- صنعت فرش دستباف را دشوار توصيف كرد و افزود: دو بخش در اين هنر- صنعت فعالند. يكي كساني كه به فرشبافي به عنوان شغل اصلي و منبع درآمد مشغولند و ديگر كساني كه به آن به عنوان يك هنر مي پردازند.
وي ادامه داد: با وجود مشكلاتي كه در اين زمينه پديد آمده، گروه اول به تدريج از بدنه توليد جدا مي شوند اما بخش هنري همچنان به فعاليت خود ادامه خواهد داد.
در ادامه گفتگو، كارگر در پاسخ به پرسشي درباره وضعيت كنوني فرش دستباف گفت: چند وجهي بودن فرش دستباف و گوناگوني ابعاد آن پاسخ به اين پرسش را دشوار مي سازد. فرش دستباف با قدمتي نزديك به 3 هزار سال و پراكندگي در مناطق مختلف كشور ما با زندگي و فرهنگ ايرانيان آميخته شده و در كنار جنبه هاي تاريخي و ميراثي، داراي وجوه هنري است و از سوي ديگر به عنوان يكي از اقلام مهم صادرات غيرنفتي نقش مهمي در ارزآوري براي كشور ايفا مي كند و همچنين حرفه اي اشتغالزا به شمار مي‌آيد كه با سرمايه اي اندك مي تواند توليد شغل كند.
وي ادامه داد: با اين توصيف بررسي وضعيت كنوني فرش دستباف در هر يك از اين ابعاد متفاوت است و در يك حكم كلي مي توان گفت هنر- صنعت فرش دستباف با افت و خيزهايي همواره پويا و پايا به بقاي خود ادامه داده است.
مجري برنامه افت‌ها و كاستي‌هاي كنوني توليد و تجارت فرش را پررنگ دانست و با اشاره به گفته هاي مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني هاي توليدکنندگان فرش دستباف شهري، خروج قاليبافان از گردونه توليد و افزايش قيمت فرش دستباف را چالشي بزرگ براي فرش مطرح كرد.
مدير روابط عمومي مركز ملي فرش ايران در اين زمينه گفت: نمي توان منكر اين واقعيت شد كه فرش دستباف با چالشهاي متعددي روبه‌روست. تغيير سبك زندگي و سلايق مصرف كنندگان، پيدايش كفپوشها و كالاهاي جايگزين، افزايش قيمت تمام شده توليد و البته كم كاري رسانه ها در ارتقاي منزلت اجتماعي بافندگان موجب كاهش تعداد قاليبافان كشور شده است.
وي ادامه داد: نوع نگاه رسانه هاي كشور ما به قاليبافي همواره ترسيم كننده چهره اي فقيرانه و آسيب ديده بوده و قاليباف انساني دور از سلامت جسمي تصوير شده است كه اين امر موجب مي شود من و شما به قاليباف بودن خودمان در جامعه افتخار نكنيم و اين شغل را به نسلهاي بعدي انتقال ندهيم.
مجري برنامه در دفاع از عملكرد رسانه ها گفت: پرداختن به مشكلات و بيماري هاي ناشي از قاليبافي وظيفه رسانه است و بايد اين مشكلات مطرح شود تا به دنبال راهكار برويم. حال مركز ملي فرش در اين زمينه و براي بهبود شرايط قاليبافان چه كرده است؟
كارگر پاسخ داد: ترويج توليد فرش در مجتمع هاي قاليبافي با ارايه تسهيلات ويژه براي راه اندازي اين مجتمع ها يكي از راهكارهاي دنبال شده از سوي مركز ملي فرش بوده است. با خروج قاليباف از منزل و ورود به اين مجتمع ها كه در آنها استانداردها و بهداشت محيط از نظر نور و تهويه و ساير موارد رعايت مي شود، بخش اعظمي از مشكلات مربوط به سلامت بافنده برطرف خواهد شد. همچنين حمايت از ابداعاتي در زمينه دار و ابزار ارگونوميك براي حفظ سلامتي قاليبافان از سوي مركز دنبال شده است.
همكاري با وزارت بهداشت براي اجراي طرحي موسوم به بقا نيز در همين راستا دنبال مي شود.
مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني هاي توليدکنندگان فرش دستباف شهري اين اقدامات را ناكافي دانست و گفت: هم اكنون بسياري از دريافت كنندگان وام و تسهيلات به مرز ورشكستگي رسيده اند و يا در حوزه فعاليت خود تغيير كاربري داده اند.
بهرامي افزود: بالا رفتن قيمت مواد اوليه كه از سال گذشته رشد زيادي داشته است، موجب شده كه توليد در شرايط فعلي مقرون به صرفه نباشد و بخش عمده اي از توليدكنندگان فرش دچار مشكل شده اند.
وي ادامه داد: در تلاشهاي مركز ملي فرش ايران ترديدي نيست ولي توان اين مركز محدود است و نمي تواند پاسخگوي نيازهاي گسترده اين هنر- صنعت در سطح كشور باشد. از جمله آنكه نتوانسته پاسخگوي درخواست ما براي ايجاد مركز تأمين متمركز مواد اوليه باشد. مجري برنامه در تكميل اين انتقاد افزود: همه ما ايراني‌ها مايليم كه در منزل فرش دستباف داشته باشيم ولي قيمت بالاي اين كالا و حضور نمونه هاي ارزان قيمت خارجي باعث مي شود به سراغ فرش دستباف ايراني نرويم. مركز ملي فرش ايران چه اقداماتي را در اين زمينه انجام داده است؟
مدير روابط عمومي مركز ملي فرش ايران در پاسخ گفت: نمي توان و نبايد بر اين مشكلات چشم پوشيد و واقعيت اين است كه توان متولي كنوني فرش دستباف اندك است و در حد و اندازه هنر- صنعتي كه نزديك به 2 ميليون نفر شاغل و سالانه بيش از 500 ميليون دلار ارزآوري دارد و در كنار اينها ابعاد فرهنگي و هنري داشته و حتي چندين دانشكده به آموزش آن در سطح عالي مي پردازند نيست و تقويت جايگاه حقوقي آن خواسته همه فعالان اين حوزه است.
كارگر افزود: اما مركز ملي فرش ايران در عمر كوتاه خود تلاش كرده تا در حوزه هاي مختلفي مانند آموزش، تبليغات، برپايي نمايشگاه هاي برون مرزي، اعزام هيأتهاي تجاري به بازارهاي هدف، تلاش در ورود به بازارهاي جديد و ارايه انواع تسهيلات به بدنه توليد و تجارت اين محصول كوشا باشد و اتفاقات خوبي هم در اين چند سال رقم خورده است.
وي ادامه داد: به عنوان نمونه بحث اجرايي شدن بيمه قاليبافي يكي از اين توفيقات است كه به همت دولت و مجلس سرانجام بيمه درماني نيز به قاليبافان كشور ارايه مي شود و نيز طرح ساماندهي مشاغل خانگي كه تسهيلاتي را در اختيار 5 رشته وابسته به قاليبافي قرار مي دهد از همين گروه است.
گفتني است اين برنامه ساعت 30/9 بامداد پنج شنبه سوم شهريور روي آنتن راديو اقتصاد رفت.
دیگر مقالات قالی ایرانی
  در جست‌و‌جوي چهره اي مطلوب از فرش ايراني -حميد كارگر
  حال و هواي فرش ايران در تعطيلات نو
  چالش‌هاي فراروي هنر- صنعت فرش دستباف
  گپ و گفتي از جنس فرش در راديو اقتصاد
  رنگ را به رخسار فرش دستباف ایرانی بازگردانيم
  گفتگو با الهام اسدی، مستند ساز
  مصاحبه رادیو زمانه با خانم الهام اسدی، مستند ساز
  کلیپ زیبای پوت در یوتیوپ اثر الهام اسدی، مستند ساز
  گفتگوی صدای آمريکا با الهام اسدی - ۱
  گفتگوی صدای آمريکا با الهام اسدی - ۲سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal- All Rights Reserved

本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan