گزارشي از نمايشگاه دموتکس 2010

2010.01.22

88/11/1 - کارپتور

    
   
 نمايشگاه "دموتکس 2010" در هانوفر آلمان به عنوان يکي از بزرگترين نمايشگاههاي قالي، فرش و کفپوش بافته شده در اروپا از روز16 ژانويه جاري برابر با 26 دي ماه 88 با شرکت 1400عرضه کننده از 60 کشور جهان در حال برگزاري است.
    به گزارش ايرنا، بيش از80 درصد عرضه کنندگان و 60 درصد مهمانان اين نمايشگاه 4 روزه از خارج از آلمان هستند و انتظار مي رود که قراردادهاي منعقد شده بين فروشندگان وعرضه کنندگان و توليد کنندگان اين صنعت در طول اين نمايشگاه به چندين ميليون يورو بالغ گردد.
    در سايت رسمي نمايشگاه دموتکس 2010 تعدادشرکت کننده هاي ايراني 4 شرکت معرفي شده اند، ولي با حضور در نمايشگاه مشخص مي شود که تجار، توليد کنندگان و فروشندگان بسيار بيشتري از کشورمان در اين نمايشگاه حضور دارند.
    طبق برخي آمارهاي غيررسمي از ايران حداقل 10 شرکت و از خارج از ايران نيز نزديک به 30 شرکت ايراني در اين نمايشگاه حضور پيدا کرده اند.
    فرش و قالي ايران که نمادي از هنرهاي دستي کشورمان محسوب مي شود، در طول اين نمايشگاه جوايزي نيز در بخش هاي بهترين طراحي و قالي هاي کهن بيجار بدست آورد.
    بنابر اعلام سايت نمايشگاه، بعد از آلمان، ترکيه، بلژيک، هلند و چين بزرگترين عرضه کنندگان کالا در اين نمايشگاه مي باشند.
    گشت وگذار در نمايشگاه دموتکس 2010 نشان از تغييرات بسيار در طرح ها و اشکال و تنوع در کيفيت اين نوع کفپوش ها دارد، شايد اين تغييرات را بتوان با تغييرات در روند هنر نقاشي مقايسه کرد که برخي از تابلوهايي که به عنوان نقاشي مدرن ارايه مي شود، هيچ شباهتي به نقاشي هنرمندان بزرگ سده هاي گذشته ندارد، ولي به هرحال اين نقاشي ها امروز باب ميل دوستداران اين هنر مي باشد.
    يک بازديدکننده بااشاره به تغيير علايق در بين مشتريان نسبت به فرش و گليم گفت: مسلما در کنار قيمت، طراحي هاي زيبا و به روز در جلب علايق مشتريان به فرش و گليم بسيار موثر است.
    هانس پيتر اشمن گفت: درگذشته خانه ها شکل خاصي داشته وبزرگ بودند و فرش و قالي داراي کارکردهاي متفاوتي درآنها بودند، ولي امروز با کوچک شدن خانه ها و ورود مبل ديگر نيازي به داشتن قالي هاي بزرگ احساس نمي شود. اين مهم را توليدکنندگان بايد مد نظر قرار دهند و توليدات خود را با نيازهاي اين نوع زندگي تطبيق دهند.
    به گفته وي از سوي ديگر بحران اقتصادي نيز مردم را در خرج کردن پولهاي خود بسيار محتاط کرده است و به همين جهت آنها ترجيح مي دهند که زياد خرج نکنند.
    
    يکي از کالاهايي که در اين نمايشگاه مورد توجه مشتريان قرار گرفته است، نوعي گبه با طرح هاي روز است.
    فرج فرهاديان عرضه کننده اين گبه درگفت وگو با خبرنگارايرنا علت استقبال مشتريان از اين گبه را توجه به برآورده کردن علايق مشتريان در طراحي هاي آن عنوان کرد.
    وي گفت: فرش ايران همه ساله در نمايشگاه دموتکس به دليل آنکه نتوانسته علايق مشتريان اروپايي خود را شناسايي کند با افت فروش مواجه بوده است.
    اين تاجرفرش افزود: ما روي طراحي يک قسمتي ازقالي ها به نام گبه به‌صورت مدرن و با دقت زياد در طراحي آن کار کرديم و موفق شديم که با لحاظ علايق مشتريان در طراحي و قيمت، توجه بازديدکنندگان و تجار را در اين نمايشگاه به آن جلب کنيم.
    فرهاديان با بيان اينکه اين گبه ها بيشتر در بين عشاير قشقايي و با جنس و رنگ طبيعي بافته مي شوند، افزود: اين کالا 100درصد پشمي و رنگ آن نيز گياهي است واز همه مهمتر طرح ها و نقشه هاي آن الهام گرفته از صحرا، دريا، آسمان و زندگي است.مانند کسي که نقاشي مي کشد.
    وي گفت: اروپايي ها به اين گونه کارها که در آنها بافنده ها برداشت خود از زندگي گذشته، حال و آينده و طبيعت بي جان را تصوير کرده اند، علاقه‌مندند.
    اين تاجر فرش با تاکيد بر لزوم توجه بافندگان و توليدکنندگان فرش ايران به طراحي هاي به روز و مورد علاقه اروپايي ها گفت: واقعيت آن است که به دليل تورم در ايران قيمت مواد اوليه فرش و در نتيجه کالاهاي توليدي ما بالا مي رود وبه همين دليل آنها در رقابت با ديگر رقبا که همه ساله با قيمت ثابت ارايه مي شوند، با مشکل فروش مواجه هستند.
    وي همچنين بااشاره به تاثير تبليغات بر فروش جنس گفت: ما درنمايشگاه نيز بهترين محل را براي عرضه کالاهاي خود ارايه کرديم و اين در ميزان فروش ما موثر بوده است.
    بهرام طاهباز رييس وارد کنندگان فرش ايران نيزکه دراين نمايشگاه حضور دارد، در باره آن گفت: وضعيت اجناس و کالاهاي ايراني در نمايشگاه امسال دموتکس همانند سال گذشته است.
    وي با بيان اينکه مشتريان زيادي نيز در اين نمايشگاه وجود دارند، يادآور شد: آنان بيشتر به دنبال اجناس با قيمت کم هستند و به دليل آنکه قيمت تمام شده جنس ايراني بالاست، کمتر اشتياق به خريد آن مشاهده مي شود.
    به گفته وي سال گذشته اشتياق براي خريد جنس بسيار خوب دربين مشتريان بيشتر ديده مي شد و امسال اين اشتياق اندک است.
    وي به فعال شدن تعدادي از جوانان در بخش صنعت فرش ايران اشاره کرد وگفت: حضور آنان اين انتظار را ايجاد کرده است که ما شاهد تغييراتي در اين بخش باشيم.   همچنين در اين باره بخوانيد:

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

اتحاديه فرش دستبافت ايران

در ژاپن

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو