اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

本文へジャンプ


اجازه ندهيم اصالت فرش دستباف زير پا گذاشته شود

88/9/12 - کارپتور
    
     شايد تاکنون به اين موضوع فکر نکرده باشيد که خريداران تا چه اندازه در حفظ اصالت کالاها نقش مهمي دارند. در يشتر موارد توجه به هنرمندي معطوف مي‌شود که حفظ اصالت محصولات را زير پا مي‌گذارد .
        با خود مي‌گوييم اين هنرمندان هستند که بايد قدمت و اصالت کالايي چون فرش دستباف را در نظر بگيرند. ولي آيا تا به حال با خود فکر کرده‌ايم بهاي اين اصالت را چه کسي بايد بپردازد؟ توليدکننده، صادرکننده، خريدار. قطعاً تمامي کساني که در توليد فرش دستباف فعاليت دارند بايد به اين مسئله اهميت دهند.
        رنگرزي طبيعي که در قديم افتخاري در هنر ايران و ايرانيان بود به فراموشي نزديک شده است. هنگامي که موضوع اين بحث به ميان کشيده مي‌شود همه مي‌گويند هنر سنتي به اين دليل سنتي است که بيشتر مراحل توليد آن به صورت سنتي و با دست انجام مي‌شود.
        در گذشته هميشه از رنگ‌هاي طبيعي در رنگرزي هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي استفاده مي‌شد. رنگ‌هاي طبيعي هميشه در طبيعت به صورت فراوان يافت مي‌شد و هنرمندان مي‌توانستند به صورتي معقول و منطقي از آن‌ها به گونه‌اي استفاده کنند که اين گونه مواد تخريب نشود.
        ريشه روناس، زرد چوبه، پوست سبز گردو، پوست انار، کاه گندم، حشره قرمز دانه، گل زعفران، گل جعفري و برگ حنا از رنگ‌هايي هستند که از طبيعت گرفته مي‌شوند.
        
    مواد اوليه رنگرزي طبيعي مزيت‌هاي بسياري داشته و دارند. چراکه در پيرامون ما وجود دارند و رايگان هم تهيه مي‌شوند. علاوه بر اين بررسي‌هاي گوناگون و فرش‌هاي قديمي موجود در موزه‌هاي ايران و جهان همگي مؤيد اين مطلب است که رنگ‌هاي طبيعي بسيار مقاوم و با ثبات هستند.
        ثبات اين مواد تا حدي است که با گذشت قرن‌ها هنوز رنگ پريدگي يا کم رنگ شدن رنگ در فرش به وجود نيامده و رنگ‌ها ماهيت خود را حفظ کرده‌اند.
        هميشه فرش‌بافان و صادرکنندگان فرش‌ها را به خاطر رنگرزي شيميايي سرزنش کنند ولي بايد قبول کنيم که بسياري از مواقع اين خريداران هستند که موجب رواج رنگرزي شيميايي مي‌شوند.
    
    امروزه خريداران بيش از اين که به ماندگاري رنگ‌ها فکر کنند به قيمت محصولات فکر مي‌کنند. و از آنجا که رنگرزي طبيعي زمان بسياري مي‌برد هزينه توليد فرش‌ با رنگرزي گياهي نيز بالا مي‌رود.
        رنگ‌هاي شيميايي در ابتدا بسيار چشم نواز و جذاب هستند اما با گذشت اندک زماني رفته رفته کمرنگ مي‌شوند.
    
    اگرچه هنگام خريد تنها قيمت را مد نظر قرار مي‌دهيم ولي نبايد فراموش کنيم که فرش ايراني زماني سرآمد هنرهاي جهان بود و امروزه ديگر از جايگاه چندان خوبي برخوردار نيست و امروزه کشورهاي هند، پاکستان، چين و روسيه جايگاه فرش ايران را در اختيار گرفته‌اند.
        چنانچه همين خريداراني که به هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي علاقمندند حاضر به تحمل سختي‌هاي خريد محصولات خود مي‌شدند فرش دستباف امروزه جايگاه خود را حفظ مي‌کرد و فرش‌بافان مجبور به استفاده از رنگ‌هاي شيميايي نمي‌شدند.
        شايسته است همان‌طور که گذشتگان ما هنرهاي سنتي خود را براي ما به يادگار گذاشته‌اند ما نيز يادگاري براي آيندگان خود داشته باشيم.
        اميد است با همکاري توليد کنندگان، صادر کنندگان و همچنين خريداران فرش، بتوانيم به جايگاه اصلي خويش بازگشته و دوباره سهم بيشتري از بازار تجارت جهاني را در دست بگيريم. چرا که جهانيان هنوز هم به طراحي، رنگ بندي، رنگرزي طبيعي و نيز بافت و مواد اوليه فرش ايراني نيازمندند.
        
مهديه رمارم- ميراث آريا
 
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved