نابساماني و محدوديت در عرضه مواد اوليه قاليبافي وگراني روز افزون آن ادامه دارد

Dated 2010.11.05

عبدالله احراري پژوهشگر و عضو انجمن علمي فرش ايران
عبدالله احراري
13/8/89
عليرغم هشدارهاي داده شده در خصوص تاثير گذاري مستقيم افزايش قيمت مواد اوليه فرش بر كاهش تقاضاي فرش در بازار داخلي و خارجي متاسفانه نابساماني ومحدوديت در عرضه مواد اوليه فرش همچنان ادامه دارد.قيمت انواع نخهاي پنبه اي همچنان روند افزايشي دارد و نخ خام نمره 20 پنبه اي تا كيلويي 5400 تومان دربازار بفروش ميرسد كه با احتساب هزينه هاي نختابي و افت آن قيمت هر بقچه 5/4 كيلويي نخ 20 نه تا چهارده لا بالغ بر 28هزار تومان ميگردد و نسبت به يكسال قبل صد در صدافزايش قيمت داشته است ،تاسف بيشتر اينكه حتي با همين قيمت هم عرضه آن مشكل داشته و واحدهاي مرتبط پاسخگوي تقاضاي بازار نيستند.
عرضه انواع خامه پشمي خارجي از نمره 6 به بالا بسيار محدود بوده و تقريبا" كمياب و بهتربگوييم ناياب گرديده بطوريكه برخي از توليدكنندگان فرش را دچارمشكل جدي نموده و اكنون علاوه بر بحث قيمت،كمياب شدن و عدم عرضه آن به بازار به صورت مشكل جدي براي توليد كنندگان و بافندگان فرش در آمده است.
افزايش صد در صدي قيمت ابريشم نيز تثبيت شده ودر حال حاضر ابريشم بافت افزون بر 65000 تومان و ابريشم چله افزون بر 80000 تومان به قاليبافان عرضه ميگردد
جامعه فرش ايران از انفعال و بي تفاوتي مركز ملي فرش دراين خصوص متاثر و علاقمند است از اقداماتيكه مركز ملي فرش ايران در خصوص تامين مواد اوليه (بالاخص از زمان ايجاد نوسانات شديد در قيمت آن )انجام داده و نتايج حاصله از آن آگاه گردد .
يكي ازمهمترين وظايف معاونتهاي توليد و بازاريابي مركز تلاش در جهت تامين مواد اوليه مناسب قاليبافي است، سهل انگاري در اين خصوص كه منجربه كاهش سهم قالي ايران در بازارهاي جهاني و حتي بازارداخلي فرش ميباشد بعهده كيست؟ چرا به رغم شروع مجددد ثبت سفارش پنبه باز هم بايد شاهد افزايش قيمت نخهاي آن باشيم و بصورت ميانگين هر روز صد تومان بر قيمت آن افزوده شود؟
و بالاخره چرا مركزملي فرش ايران از طريق تشكلهايي همانند اتفا ،شركت سهامي فرش و نسبت به تامين مواد اوليه فرش از بازارهاي مختلف اقدام نمي نمايد؟ اگر معاونت توليد مركز نتواند در اين روزها به كمك توليد كنندگان بيايد فلسفه وجوديش در چيست؟
  همچنين در اين باره بخوانيد:

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

های فرش دستبافت ايران


برگزاری نمایشگاه ها وسمینارهای فرش دستباف در ايران و ژاپنگزارش تصوری از سمینارعالی فرش دستباف ایران در ژاپننخستين کارگاه آموزش عالي شناخت فرش ایران در ژاپن


همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو