2011.01.20

اقدام مثبت مركز ملي فرش ايران و اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن ایران در ژاپن

第二回ペルシャ手織り絨毯セミナーと分科会のご案内عبدالله احرار ي 2/11/89

اتحادیه محترم فرش دستباف ایران در ژاپن با مشارکت و همکاری مرکز ملی فرش ایران و پشتیبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو باهدف(" ارتقاء سطح آشنایی فروشندگان ایرانی فرش دستباف در کشور های خارجی با فرش دستباف ایران وفرآیند تولید فرش دستباف ") اقدام به برگزاري سمینار وكارگاه آموزشی فرش دستباف ایران در ژاپن نموده است.
تدريس اين كارگاه آموزشي راجناب آقاي تورج ژوله نويسنده، پژوهشگر نام آشناي فرش ايران و عضو شوراي پژوهش و آموزش مركز ملي فرش ايران بعهده خواهدداشت. سرفصلهايي اين كارگاه آموزشي شامل آشنایی با جغرافیای بافت فرش ایران، آشنایی با ویژگی رنگهای طبیعی و رنگرزی سنتی ،آشنایی با طرح ها و رنگهای مناطق مهم قالی بافی ایران،آشنایی با شیوه های تکمیل و شستشوی فرش دستباف،روش های جلب رضایت مشتریان ،آشنایی با روشهای بهینه ترخیص کالا است .اين كارگاه از تاریخ 10 لغایت 15 مارس برگزار و به فراگیران توسط مرکز ملی فرش ایران و اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن گواهینامه پایان دوره اعطا می گردد.
اين كارگاه آموزشي سومين گام بزرگ اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن است كه اميدواريم خروجي اين بحث ارتقاي جايگاه فرش ايراني در ژاپن بوده وفرش ايراني بتواند جايگاه اول واردات فرش به اين كشور را بخود تخصيص دهد.
ازاينكه مركزملي فرش نيز به عنوان متولي فرش وارد اين مقوله شكل شده و حمايت از كارگاههاي آموزشي تشكلها را مورد حمايت مادي و معنوي قرار داده بسيار خشنود و خوشحاليم چرا كه طبعا" خروجي لازم را خواهد داشت اما در عين حال اتحاديه ها و تشكلهاي فرش بايد تعهد لازم به متولي فرش درخصوص ميزان افزايش واردات فرش طي يك برنامه زمانبندي بدهند تا انگيزه هاي حمايت از اين برنامه ها براي متولي فرش بيشتر گردد ،اين سخن بدين معني است كه اگر اعضاي اتحاديه فرش دستباف ايراني در ژاپن در سال گذشته ميلادي بالغ بر 25 ميليون دلار فرش ايراني به اين كشور وارد نموده اند مشخص نمايند در سال 2011 واردات فرش ايراني به چه ميزاني افزايش خواهد يافت و براي افزايش اين رقم به دو برابر به چه منابع مادي ومعنوي نياز دارند؟ .اينجانب چهار سال قبل در بخشي از مقاله آشنايي با بازارهاي جهاني فرش به توصيف بازار فرش ژاپن پرداختم كه به مناسبت اعلام برگزاري اين كارگاه آموزشي بخشهايي از آن مجدد تقديم گردد:
"ژاپن به لحاظ آنکه دارای جمعیت قابل توجهی است و مردم آن از درآمد بالایی برخوردارند به علاوه آنکه سنت نشستن روی زمین و استفاده از کفپوش در میان این کشور پر جمعیت رایج می باشد یکی از واردکنندگان بزرگ فرش دستباف می باشد. واردات فرش توسط کشورهای تولید کننده فرش به ژاپن همواره روند صعودی داشته است. کشورهای چین و پاکستان و ایران و هندوستان به ترتیب بیشترین صادرات فرش دستباف را به این کشور داشته اند. اولا بایستی توجه داشت فرش های ابریشمی تجاری به لحاظ وجود ابریشم ارزان و مناسب در کشور چین تولیدکنندگان چینی و حتی هندوستان می توانند فرش های ابریشمی تجاری ارزان وارد این کشور نمایند طبعاً رقابت تولیدکنندگان ایرانی در این بخش بسیار مشکل خواهد بود مگر آنکه بتوانیم فرشهای ابریشمی متمایز از دیگران و بالاخص چینی ها تولید نماییم ثانیاً به لحاظ تشابه فرهنگی چین با ژاپن بالاخص در شرایطی که دو کشور از نظر سیاسی روابط مطلوبی داشته باشند طبعاً نقوش اصیل چینی باب طبع بخش قابل توجهی از مردم ژاپن خواهد بود ثالثاً مردم ژاپن در اکثر موارد منجمله معماری همچون قدشان! سایز کوچک small را می پسندند در نتیجه باید فرش هایی روانه این بازار گردد که با معماری آن تناسب داشته باشد با عنایت به مواد فوق نکاتی را به صادر کنندگان وتولید کنندگان فرش باید جهت بازار ژاپن رعایت نمایند به شرح زیر است :
1:رنگبندی: ژاپنی ها به رنگ های شاد همانند کرم و طلایی و قرمز شاد و زرد و یشمی و سبز و آبی کمرنگ و ماستی بسیار علاقه دارند و در مجموع دوست دارند فرش آنها رنگ ملایم و آرامی داشته باشند.
2. طرح: درختی و گلدانی قم ، افشان لچک ترنج اصفهان ، طرح های مختلف و متنوع تبریز ، گل افشان و ماهی درهم ریز بافت خراسان مورد توجه این بازار است .
3. اندازه: همانطور که گفته شد اکثر مردم ژاپن در آپارتمان های 50 تا 70 متری زندگی می کنند بنابراین اندازه های کوچک پارچه و پرده ای و حداکثر 6 متری مورد نیاز این بازار می باشد.
4. بافتهای متوسط یا پست و تجاری معمولی در این بازار جایگاهی ندارد. به کیفیت فرش فوق العاده بها می دهند در مجموع داوطلب فرش های ریز بافت می باشند.
5. مواد اولیه: جهت این بازار باید از ابریشم مرغوب یا پشم ظریف و بالاخص پشمی که علاوه بر ظرافت دوام نیز داشته باشداستفاده کرد.
با توجه به آنچه گفته شد انتظار ميرود دراين كارگاه با تدريس خوب استاد ژوله تلاشهاي دكتر صباحي استمراريافته ، فروشندگان ودست اندكاران واردات فرش ايراني به اين كشور با اشراف بيشتر به مباني فرش ايران اعم از نقاط قوت و فرصتهاي فراروي آن (نيروي كار ماهر،استفاده از رنگهاي طبيعي،تنوع طرح و نقشه،امكان تامين مواد اوليه مرغوب ،شهرت فرش ايراني و سابقه تاريخي آن) و نقاط ضعف و چالشهاي آن (بالا بودن قيمت تمام شده،كمبود منابع اعتباري،كاهش قدرت خريد فرش،بازاريابي سنتي و....) و بالاخص آشنايي بر ريشه هاي فرهنگي،اجتماعي استفاده از طرحها و نقوش مختلف ونهايتا" تبادل تجربه با همديگر زمينه تحقق افزايش واردات فرش ايراني به ژاپن فراهم گردد.
اميدواريم ساير تشكلهاي فرش ايران نيز ازابتكار اتحاديه فرش ايران در ژاپن الگو برداري نموده و با همكاري مركز ملي فرش در جهت ارتقاي آگاهيهاي اعضاي خودبا مباني فرش ايران تلاش بيشتري نمايند


جهت کسب اطلاعات بیشترجهت سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
بادبیر خانه اتحادیه فرش ایران درژاپن تماس برقرار نماید.
اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن
مسئول اجرا - ابوالفضل غیبی


2nd seminar@persiancarpetassociation.com
دگر مطالب خواندنی برگزاری سمینار و کلاس های آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 طراحی پوستر دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 فراخوان شرکت در دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 آشنايي با تورج ژوله ، نويسنده، پژوهشگر و فرش شناس نام آشناي ايران
 اقدام مثبت مركز ملي فرش ايران و اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن ایران در ژاپن - عبدالله احراري
 خبر فراخوان شرکت در سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن ن در پورتال مرکز ملی فرش ایران
 اطلاعیه دوم سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 استاد تورج ژوله و مدیران مرکز ملی فرش ایران وارد ژاپن شدند
 همایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 سخنرانی سید عباس عراقچی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن
 پیام رییس مرکز ملی فرش ایران به دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 خبر-آيين گشايش همايش و دوره آموزشی دست اندركاران و فروشندگان فرش دستباف ایران در ژاپن در پورتال مرکز ملی فرش ایران
 خبرهمایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن در خبرگزاري فارس
 سخنرانی آقای اسحاقی درهمایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن
 مدیران و دست اندركاران ژاپني فرش دستباف ايران گردهم آمدند
 دوره آموزشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن پایان یافت
 نمایش تصویری همایش دومین سمینا ر و دوره های آموزشی- پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

2006 © Persian Hand woven Carpet Association portal - All Rights Reservedسمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی دست اندر کاران فرش دستباف ایران در ژاپن

نمایش تصویری سمینار و کلاسهای آموزشی پژوهشی


موزه فرش های کهن ابریشم و دیگر دست بافته های ابریشمی،برای نخستین بار در ژاپن

نخستين سمینار و کارگاه آموزش عالي شناخت فرش دستباف در ژاپن با موفقیت برگزار گردید
نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران


نمایشگاه ها و سمینارهای های فرش دستباف ايران

اتاق فکر فرش ايران در ژاپن


اتاق فکر فرش ايران در ژاپنتسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دستباف ايران本文へジャンプ

همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

Persian Carpet Association portal in Japan

پورتال اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن -Persian Carpet Association portal in Japan –ژاپن -توکیو