گفت و گوي رييس مركز ملي فرش ايران با ايسنا

2010.07.12

رييس مركز ملي فرش ايران گفت: واردات موقت فرش‌هاي خارجي به دليل مرمت آنان است و واردكننده بايد هزينه‌هاي بالايي را به مرمت‌كار ايراني پرداخت كند، از اين‌رو اين نوع واردات براي اقتصاد ايران خوب است.
فيصل مرداسي در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگاني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره واردات فرش‌هاي خارجي به كشور اظهار كرد: براساس اعلام گمرك آماري براي واردات فرش دستباف به كشور نداريم البته ما تكذيب نمي‌كنيم كه الان در كشورمان فرش دستباف خارجي وجود ندارد، بلكه اين فرش‌ها عمدتا از راه‌هاي قاچاق وارد كشور مي‌شوند.
وي تصريح كرد: ما از ستاد مبارزه با قاچاق كالا درخواست كرده‌ايم براي حمايت از توليدات داخلي تدابيري بينديشند و مانع واردات اين چنيني بشوند، البته تاكيد مي‌كنم ميزان اين واردات قاچاق هم بسيار محدود است زيرا تمايل به فرش ايراني بسيار بيش‌تر است.
با توجه به اينكه ميزان واردات رسمي فرش به كشور در سال گذشته با افزايش حدود 50 درصدي نسبت به سال 87 به بيش از 18 ميليون دلار رسيد، قرار بود كميته‌اي براي تفكيك اين 18 ميليون دلار فرش دستباف از كف‌پوش‌هاي وارداتي تشكيل شود كه مرداسي تشكيل اين كميته را منتفي دانست و بيان كرد: كميته‌اي تشكيل نشده ولي با بررسي‌هاي انجام شده متوجه شديم عمده‌ آن 18 ميليون دلار مربوط به ساير محصولات نسجي است و فرش دستباف جزو آن نيست.
رييس مركز ملي فرش ايران درباره برخي اخبار مبني بر وارد كردن فرش‌هاي چيني، پاكستاني و هندي به ايران و صادر كردن آن به كشورهاي ديگر با نام فرش ايراني گفت: اين هم گاهي شنيده مي‌شود.
مرداسي درباره اثر تحريم‌ها بر صادرات فرش كشورمان گفت: ما از تحريم‌ها استقبال نمي‌كنيم و به نظر مي‌آيد كه فرش به عنوان يك محصول هنري از جانب كشورهايي كه ما را تحريم كرده‌اند، بسيار مورد استقبال قرار گرفته است، لذا تحريم‌ شدني نيست. البته اين تحريم‌ها دشواري‌هايي هم دارد كه با تدابيري كه انديشيده مي‌شود به ويژه تلاش تجار و بازرگانان، اثر آن‌ها به حداقل ممكن مي‌رسد.
وي درباره پايين ‌آمدن قيمت نسبي فرش گفت: بهاي فرش تابع قيمت تمام شده و تورم است و به اين صورت نيست كه با يك دستور قيمت را كاهش دهيم.
او افزود: طرحي به عنوان فروش فوق‌العاده يا جشنواره‌ فروش فرش داريم كه به زودي جزئيات آن را اعلام مي‌كنيم؛ در اين جشنواره از توليدكنندگان درخواست مي‌شود، اگر مي‌خواهند در اين جشنواره شركت كنند، قيمت را درصدي كاهش دهند تا مردم بتوانند در آن مقطع زماني فرش دستباف را با قيمت كمتري تهيه كنند. همچنين طرح‌هايي براي تامين نقدينگي مورد نياز براي خريد فرش مطرح است كه البته هنوز نهايي نشده است.
رييس مركز ملي فرش ايران در مورد شناسنامه‌دار شدن فرش‌ها نيز تصريح كرد: بحث شناسامه‌دار شدن فرش‌ها يك پروژه بود كه از گذشته شروع شده بود و با توجه به مسائل قانوني همچنان ادامه دارد. البته پيشرفت‌هايي در اين زمينه شده است و نياز به فرهنگ‌سازي دارد.
  همچنين در اين باره بخوانيد:

2006 © Persian Hand woven Carpet Association - All Rights Reserved

本文へジャンプ
`日本語
اتحاديه فرش دستبافت ايران
در ژاپن


متن کامل اساسنامه پیشنهادی اتحادیه فرش دستباف ایران در ژاپن

اعضاءاتحادیه فرش دستباف ایران

شرایط پذیرش عضو


تسهیلات جهت اعضاء اتحاديه فرش دست بافت ايران

های فرش دستبافت ايران


برگزاری نمایشگاه ها وسمینارهای فرش دستباف در ايران و ژاپن



گزارش تصوری از سمینارعالی فرش دستباف ایران در ژاپن



نخستين کارگاه آموزش عالي شناخت فرش ایران در ژاپن


همچنين در اين بخش بخوانيد... بازگشت تماس با ما در باره اثحادیه صفحه اول
اتحاديه فرش دستباف ايران در ژاپن

جناب آقای سید عباس عراقچی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران–ژاپن -توکیو